|
|
|||
|---|---|---|---|
![]() ![]() Sorstalanság a szögesdrót mindkét oldalán John Boyne: A csíkos pizsamás fiú A csíkos pizsamás fiú szerzője kísérletet tesz annak igazolására, hogy a szögesdrót mindkét oldalán létezik sorstalanság. Pompor Zoltán a regény pedagógiai erényeit és dramaturgiai hibáit veszi sorra.
2009. 01. 04. 09:41 megosztás![]() Rabruhája van![]() MAHASZ slágerlisták - 2010/34. hét Adorno a vécében A művészet és a tudomány metszéspontján Zenés korzó az Andrássy úton Erkel, Mahler és Liszt belvárosa WAMP: a hazai designélet centruma Elhunyt Kristó Nagy István Radnóti-szobrot avattak Szegeden Az egyik kedvenc részem A két Lottiban, amikor a szerző felfedi magát, és a sorok mögül kiszólva megdorgálja a sorok között olvasni képtelen, képmutató szülőket. Erich Kästner Shirley Temple-ről mond el egy rövid történetet (mese a mesében), aki olyan fiatal volt, hogy nem nézhette meg a moziban azokat a filmeket, amikben amúgy szerepelt. Szerepelnie szabad volt, megnéznie nem! Mint ahogy az elvált szülők gyerekeinek is szabad (meg)szenvedniük szüleik válását, de ha valaki ír erről, azt a felnőttek zokon veszik: „Ha pedig a gyereknek engedélyezik, hogy ezektől az állapotoktól szenvedjenek, akkor mégiscsak túlságosan finomkodó, no meg kifordított dolog, hogy ne beszéljünk vele arról értelmes, érthető formában!”
Bruno nem akar tudomást venni arról, hogy nem élheti tovább hétköznapi életét, nem járhat a megszokott berlini iskolába, nem játszhat régi barátaival. Magába fordul, bezárkózik, az új környezetet teljesen elutasítja (ennek nyelvi jele, hogy Auschwitz helyett konzekvensen Auz-viccet mond). Amikor újra felébred benne a gyermeki kíváncsiságtól hajtott felfedezővágy, akkor is csupán formálisan cselekszik ugyanúgy, mint Berlinben – nem tud a dolgok mélyére ásni, ezért nem is értheti meg igazán, mi történik a drótkerítés túloldalán. Pedig a sors úgy hozza, hogy még barátra (a való világra csodálkozásban autentikus segítőtársra) is lel Smuel, a lengyel, zsidó kisfiú személyében, akit szüleivel a koncentrációs táborba hurcoltak. A „csíkos pizsamás fiú” minden tekintetben Bruno ellentéte, mégis úgy tűnik, hogy valamilyen láthatatlan szál köti egymáshoz a felnőni nem tudó Brunot és az élet árnyoldalaival korán szembesülő Smuelt. Bruno sorsa szülei számára is komoly tanulsággal szolgál: legféltettebb kincsüket vesztik el, mert nem bíznak benne, mert nem tudnak elég időt szánni arra, hogy megismerjék gyermekük világát és megismertessék gyermeküket a világgal.
Kommentek: Sorstalanság a szögesdrót mindkét oldalán |
![]() ![]()
Téka Light #7
2010. 09. 02 23:07 Fogytán 2010. 09. 02 10:18 más 2010. 09. 01 23:51 Limonádé Joe (Limonádovy Joe aneb Konská opera - 1964) 2010. 09. 01 22:57 Farkasember munkaközösség (aug. 30 - 31., szept. 1 -2 -> ) 2010. 08. 30 17:06
új adatlapok
2010. 09. 02 zozo56 2010. 09. 02 Loiuse 2010. 08. 31 pillgrim frissített adatlapok 2010. 08. 31 czaparyveronika 2010. 08. 31 bosie 2010. 08. 31 Kriptomán |