bezár
 

Portfóliók

A pizsamás fiú

Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
 

 

A csíkos pizsamás fiú

 

Cicero Könyvstúdió

cicero@chello.hu

www.cicerokonyvstudio.hu

 

A második világháború idején játszódó történetet egy kisfiú, Bruno szemszögéből meséli el az író. A kisfiú nem érti, hogy édesanyja miért nyúl egyre gyakrabban a sherryspohár felé, nem érti apja áthelyeztetését ausz-viccbe, ahol csupa pizsamában sétáló embert lát szögesdrótok közt. A gyermekszemmel láttatott történetek minden lehetőségét kipróbálja rajtunk a szerző, hogy a leplezett borzalmakat megértsük. A kisfiú pl. nem érti, hogy miért pincér náluk az, aki azelőtt orvos volt. És általában nem sokat ért, még akkor sem, amikor a szögesdrót lyukán keresztül megindul a barátkozási folyamat egy fogvatartott zsidógyermek közt és közte. A Koldus és királyfi történet felemásan sikerült adaptációját olvashatjuk. A két fiú egy közös kalandot tervez, s szereznek Bruno számára, akinek apja a haláltáborban végez valami fontos munkát, és Hitler néha náluk vacsorál, míg Bruno pizsamába öltözik, hogy megismerje a tábor lakóinak életét, így aztán beolvad a halálraítéltek néma seregébe. Szorongató könyv, gyermekszemmel láttatni a holocaust rémségeit. Az író dokumentarista, egyszerű eszközöket alkalmaz, ami kiválóan ellenpontozza a végbement tragédiát.

Kerekes Tamás

 

A teljes egészében Magyarországon forgatott második világháborús dráma, A csíkos pizsamás fiú rendezője szerint "Budapest jobb Berlin, mint maga Berlin". Mark Herman angol-amerikai koprodukcióban készült filmjét már vetítik a magyar mozik.

"A film - csakúgy, mint az alapjául szolgáló könyv - újszerű, szokatlan szemszögből mutatja be a holokauszt borzalmát, hisz egy gyermek, ráadásul egy német gyermek szemével láttatja a történetet" - mondta el Mark Herman csütörtökön az MTI-nek. "A két főszereplő ártatlansága, gyermeki naivitása az, ami igazán érdekessé teszi a filmet" - tette hozzá.

A több száz gyermek közül kiválasztott szereplők a forgatás megkezdésekor alig tudtak valamit a holokausztról, ami a film szempontjából rendkívül hasznos volt, hisz az abban szereplő gyermekek szintén nem értik, hogy mi történik körülöttük - jegyezte meg a rendező.

Mark Herman elmondta, hogy elsősorban Budapest építészeti öröksége miatt döntöttek úgy, hogy teljes egészében Magyarországon forgatják le a filmet. A Berlinben játszódó jeleneteket a fővárosban, míg a vidéken játszódókat Fóton vették fel. "A magyar stáb hozzáértése és lelkesedése kiemelkedő volt" - fogalmazott a rendező.

A történet középpontjában a nyolcéves Bruno áll, aki családjával Berlinből egy elszigetelt vidéki területre költözik, mivel apja, a David Thewlis alakította SS-tiszt ott kap "rendkívül fontos feladatot". A kíváncsi természetű Bruno hamar felfedezi a házuk közelében elterülő "farmot", melynek lakói furcsa "csíkos pizsamát" viselnek. Idővel összebarátkozik a "farmon" élő, vele egykorú Shmuellel, aki annak ellenére nem tűnik túl boldognak, hogy "mindig van kivel játszania".

A szögesdrót két oldalán élő kisfiúk közt szövődő barátság történetét feldolgozó film John Boyne azonos című regényén alapszik.

Mark Herman 1954-ben született az angliai Bridlingtonban. Ő rendezte az Ewan McGergor főszereplésével készült Fújhatjuk! és a Little Voice című zenés filmeket - utóbbiban McGregor mellett Michael Caine is feltűnt a vásznon.

 

 

A kiadó:

 

A megrázó történet egy kilencéves kisfiúról szól, akinek édesapja egy náci haláltábor vezetője, s ezért a család a tábor mellé költözik. Az unatkozó, magányos Bruno egyszer csak felfedező útra indul a hosszú és magas kerítés mentén...

 



nyomtat


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés