bezár
 

irodalom

2019. 04. 27.
Csoki, Hazai-díj, háború és norvég érzékenység
Ilyen a hangulat a 26. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Egy pénteki nap, egy munkanap igen hajtós lehet a Millenárison, ha az ember komolyan veszi az irodalmi-szellemi kalandokat. Benedek Anna beszámolója…

Tízkor már tűz a nap, az Európa ponton négy norvég szerző és Fejérvári Boldizsár beszélgetésének hátterében gyerekpörgés a Zöld Péter játszótér felől. Ha tegnap halványan csalódott voltam kicsit, amiért Bősze Ádám kérdéseiben – már amit a zúgó kávéautomata átengedett – nem annyira éreztem igazi kalandot, most Fejérvári kárpótol ezért. Profin oldja meg a négy különböző területen alkotó író mondanivalójának összehangolását, a különféle személyiségeket, reflektál a magyar fordításokra, a norvég szövegekre, és láthatóan lazán kezeli ezt az egyébként nem kevéssé merev helyzetet.

prae.hu

Egy szociálantropológus (Thomas Hylland Eriksen), egy matematikus-író (Klara Hveberg), egy feminista (Marta Breen) és egy biológus-író (Åsmund H. Eikenes) ül egy asztalnál. Hogyan fér meg egymás mellett irodalom és társadalomtudomány, irodalom és természettudomány, mit jelent a feminizmus nálunk és mit Norvégiában? A sokféle kérdésre nincs egységes válasz, de a másik (vagy egy másik tudományterület) iránti nyitottság és a kooperáció képes szinkronba hozni látszólag egymástól távoli területeket.

Eriksen és Eikenes könyvét a Typotex adta ki, utóbbié, az Utazás a kezed körül, egy gondolatkísérlet: kézről szóló kézikönyv, a tudományos diszkurzusba belefáradt szerző játékos világmagyarázata a kéz történetén keresztül. Eriksen az utóbbi évtizedekben átalakult norvég társadalommal foglalkozik, hogyan kezeli a New Norway eszmeisége a globalizációt, a migrációt, milyen különbségek fedezhetők fel például az amerikai társadalmat meghatározó megállapodások, nyilatkozatok, és a norvégoknál még mindig bizalomalapú világnézet között.

Klara Hverberg matematikából PhD-zett, a fraktálokról írta a disszertációját. Ezeket az ismétlődéseket, a matematika- zene és irodalom összekapcsolását motivikusan és tematikusan is kibontó regényében veszi sorra. Hverberg mondataiba merülünk, egy matematikusnő és egy fiktív szereplő párhuzamos történetébe.

Marta Breen a feminizmus történetét írta meg képregényformában. A könyvét számos nyelvre lefordították, ám nem szűnik a szerző ámulata, hányféleképpen kezelik azt a tényt, hogy a kötet írója feministának vallja magát. Az amerikaiaknál kvázi-pornográfnak, az oroszoknál melegpropagandának minősített kötet célközönsége, értelmezése a világ különböző pontjain más és más.

A norvég standon elkezdődik Gregersen Gudbrand – Egy igazi építőmester című kötetének bemutatója. A norvég ács- és épÍtőmester 1847-ben érkezett Magyarországra, hogy azon nyomban a szabadságharc forgatagába kerüljön. Az első találkozás után csak 1850-ben tért vissza, hogy egy olasz céggel megerősítve építési vállalkozóként felépítse a Monarchia vasúti hálózatának jelentős részét, vagy a ma is az akkori vörösfenyőkön álló Keleti pályaudvart.

Kapok pár csokit a 21. század kiadónál. Az újra kiadott Hamsun-kötetről, a Pánról beszélgetünk Berta Ádámmal és Bárdos Andrással. Közben szemezek a Franzen-könyvükkel – de aztán kis matek: már vettem könyvet a Scolarnál (Ian McEwan) és az Osirisnél (Geert Mak), úgyhogy inkább kibontom az egyik könyves csokit és eloldalgok.

Minden szép és jó, felfedezem, hogy a legjobb hely a gyerekbirodalom előtti placc, ahol árnyékban grapefruit-limonádét kortyolhatunk, de a fesztivál igazi sztárja egyértelműen KOK, a daliás viking. Családanyák mutogatják a tegnapi lesifelvételeiket, párás szemű könyvesek mesélik találkozásaikat az óriás íróval, és közben befut egy sms egy barátomtól: KOK itt kávézik a bezárt Magvető Caféban – mit tegyek?

Engem viszont, mert kemény vagyok a grapefruitos limonádétól, semmi sem tántorít el, még a szemem sarkából látom, ahogy egy lány Krusovszky óriáskönyvével pózol (haza is vinné), megyek rendületlen a Hazai Attila-díj átadására. Hazai Attila 22 év után kiadott Budapesti skizójáról Szegő János és Berta Ádám beszélgetnek. A főműként meghatározott regény kapcsán a kilencvenes évekbeli kritikai diszkurzus anomáliáiról, a regény kulcsregény-jellegéről, a Hazai-próza karakteréről hallunk izgalmas és friss gondolatokat. Nagyon jó Márkus Luca és Darvasi Áron felolvasása is, majd bejelentik az idei díjazottat, Nemes Z. Máriót, aki hétfőn (29-én) veszi át a díjat a Nyitott műhelyben. Bárcsak minden díjátadó ilyen lenne, de tényleg. Nó feszengés, nó izzadtságszag, nó elnehezült szemhéj.

Orbán Bence kisfilmje

3-tól a Karig Sára-kötet bemutatóján ülök. A Tények és tanúk legújabb kötete egy felfoghatatlanul gazdag és izgalmas női sorsot mutat be. Nem vagyok elfogulatlan, mert apámtól hónapok óta erről a könyvről hallok, három napja a szöveg és a kapcsolódó helyszínek kísértenek. Lótetem a Ponty utcában, mínusz 60 fok – és ezen a hangulaton sem a kinti 28 fok, sem Barna Imre kissé fanyar hozzászólásai nem rontanak. Hihetetlen életút, sodró szöveg – szerintem olvassátok el.

György Alida kisfilmje

Egy rozéfröccs hatására majdnem megingok, hogy a szabad levegőt válasszam, de vegül beülök a fullasztó Szabó Magda-terembe a vajdasági Forum beszélgetésére. Bár oxigén nincs a teremben, a beszélgetés a színes-szagos-soknyelvű Nyugat-Balkánra repít. Ivo Andrić: Jelek az út mentén című kötetét Radics Viktória, Marko Čudić: Áthangolódások című könyvét a szerző és Berényi Emőke mutatják be. Közben a szintén jelenlévő Orovec Krisztina műfordító is bekapcsolódik, szóba kerül egy csomó más név, hely, történet: Kosztolányitól Danyi Zoltánon át Rózsa Pistáig. Ez máris a távoli Tolnai-univerzum, de már tényleg nincs több levegő, lépni kell.

Fotó: Bach Máté

nyomtat

Szerzők

-- Benedek Anna --


További írások a rovatból

Blended Intensive Programme Pozsonyban
Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben

Más művészeti ágakról

színház

Cyrano de Bergerac a Budaörsi Latinovits Színházban
art&design

A 7layers című csoportos kiállítás a Pikszisben
Robert Icke Szophoklész-átirata a Radnóti Miklós Színházban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés