bezár
 

gyerek

2026. 02. 22.
Kizárólag az utókor számára
Emlékest Janikovszky Éva születésének 100. évfordulója alkalmából
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Kizárólag az utókor számára Janikovszky Éva születésének 100. évfordulója alkalmából 2026. február 24-én Szegedre érkezik Sodró Eliza, Martinovics Máté és Janikovszky János. Az est keretein belül a látogatók betekintést nyerhetnek a Kizárólag az utókor számára című darab kulisszái mögé és megnézhetik a szereplők két legkedvesebb jelenetét. Ugyanakkor belepillanthatnak Janikovszky Éva alkotói életébe és megtudhatják, hogy vajon kire is ütött ez a gyerek. A beszélgetést Szabó Anna vezeti majd a Szent-Györgyi Albert Agorában. 

Janikovszky Éva életében jelentős szerepet játszott a szegedi családi otthon, hiszen Szeged volt az a hely, ahol gyakran találkozott Móra Ferenccel nagyszülei papír- és könyvkereskedésében. Ezen a helyszínen kötött örök barátságot Verával, aki később a Szalmaláng című regényének főszereplőjét inspirálta. Itt szerette meg az olvasást és tanult meg olvasni, hiszen olyan emberek vették körül akik fontosnak tartották, hogy felolvassanak neki mindennap egy mesét. Első írásai is itt születtek meg, például a Naplóm 1938-1944 című válogatáskötete, melyben 12-18 éves korabeli naplófeljegyzéseit olvashatjuk. 

prae.hu

Írásai olyan nézőpontokat nyitanak meg, melyek nemcsak a korra segítenek emlékezni- a magyar történelem legsötétebb időszakára, hanem rávilágítanak arra is, hogy milyen erő rejlik az alkotásban, a humorban. A Naplóm 1938-1944 című könyve 2020-ban jelent meg, melyről színházi előadást is készítettek Keresztes Tamás rendezésében. A nézők 69 alkalommal láthatták a darabot Sodró Eliza és Martinkovics László előadásában. A Kizárólag az utókor számára című darab Janikovszky Éva kamaszkorának történéseit kelti életre 100 percben. 

Az eseményről bővebben itt lehet tájékozódni. 

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

gyerek

21. alkalommal a Budapesti Nemzetközi Képregényfesztivál
A Bolygó Bogozó harmadik beszélgetéséről

Más művészeti ágakról

art&design

A MOME ADM „Válts nézőpontot!” kiállításáról
Február 27-én jelent meg Jamie Hewlett és Damon Albarn virtuális zenekara, a Gorillaz új albuma
A 2026-os tavaszi PesText Fesztivál első napjáról
Interjú Deák Dániellel, a Friss Hús Budapesti Nemzetközi Rövidfilmfesztivál alapító-igazgatójával


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés