bezár
 

film

2010. 05. 21.
Őrült világ
Breck Eisner - A tébolyultak
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Őrült világ A klasszikus, nagy rendezők nyugdíjas éveiket róluk szóló életrajzi könyvek átolvasásával, életműdíjak átvételével, az ifjabb nemzedék tanításával töltik, esetenként kipaszíroznak magukból még egy-két filmet is, melyeket bizton meleg dicséret illet majd. Ezzel szemben a klasszikus, nagy horrorfilmrendezők végnapjaikban életművük megbecstelenítését kénytelenek végignézni: a mérsékelten tehetséges, kannibálszellemű ifjabb generáció ötletek híján a klasszikusok kriptáit töri fel.

Wes Craven mindehhez lelkesen asszisztál, John Carpenter keserű mosollyal az arcán cigire gyújt, majd cinikus kommentárral beváltja a stúdiótól kapott csekket, Geaorge A. Romero viszont kérlelhetetlen dühtől hajtva újabb és újabb filmet készít, meglovagolva saját filmjei feldolgozásainak sikerét.

Romero kétségtelenül zseniális rendező: korai munkái, élükön a Martin című lírai vámpírfilmmel a horror műfajának csúcsteljesítményei. Az 1973-as The Crazies mégis hagyott volna helyet a fejlődésnek, a jól átgondolt koncepciójú alkotás szenved a költségvetés és a profi stáb hiányától, így a filmet remake-elő rendezőnek nem lett volna olyan nehéz egy amúgy kiváló ötletnek igazságot szolgáltatni. Az eredetileg a feladatra kijelölt Brad Anderson valószínűleg képes is lett volna rá, ám kreatív nézeteltérésekre hivatkozva elhagyta a produkciót, hátrahagyva a A gépész című filmen is dolgozó Scott Kossar írót, aki azonban Ray Wright-tal (aki eddig a rettenetes Case 39 és a Mezsgye szkriptjét követte el) kiegészülve fejezte be a könyvet. Rendezőül az egykori Walt Disney-mogul fiát, Breck Eisnert választották, aki tehetségét már a Szahara című munkájával is bizonyította.
A tébolyultak
A koncepció a következő: egy katonai repülőgép, ami a hadsereg által fejlesztett Trixie nevű vírust szállítja, lezuhan a nagyon amerikai Ogden Marsh nevű városka mocsarában, megfertőzve egy áldozatait megőrjítő vírussal a település vízkészletét. A helyecske, ahol még a bögrék is amerikai zászlósak, összes lakójával egyetemben szép lassan becsavarodik, ami a legújabb hollywoodi értelmezésben annyit jelent, hogy boldog-boldogtalan fegyvert-vágószerszámot-benzineskannát ragad, és megkezdi a hozzá legközelebb álló személy felaprítását. Eme dicső koncepció mentén épül a film olyan fél órán keresztül, amikor is az alkotók felismerik, hogy talán némi sztorit sem ártana ültetni a multiplexek vásznaira, ezért megjelenik a hadsereg, hogy kezdetét vehesse a mozitörténet kevésbé jól átgondolt katonai akcióinak egyike, melynek végcélja természetesen a fertőzés terjedésének megállítása.
A tébolyultak
Itt kellene modernizálni az eredeti változat által felvetett kérdéseket (mihez van joga az államnak, mihez van joga a kisembernek stb.), de Eisner néhány „ezt az ütleget azért kapod, mert tönkretetted a városomat”-típusú jelenettel el is intézi, viszont beteges érdeklődéssel tanulmányozza a főszerepet alakító, elképesztő karizmahiányban szenvedő Timothy Olyphant leírhatatlan arcjátékát. A színész, amikor arckifejezésének meglepetést vagy érzelmi intenzitást kellene sugároznia, elkezdi meregetni a szemét. Nagyon vicces, különösen egy horrorfilmben.
A tébolyultak
A teljesen primitívre csupaszított ötletet – csapat menekül a megszállt városból – átgondolatlan vizuális építkezés kíséri, ami feltehetően nem csak az amúgy profi belga operatőr, Maxime Alexandre hibája. A rendező mintha keresztezni próbálta volna a dokumentarista képalkotást a hidegre polírozott hollywoodi stílussal, aminek eredménye kevés kameramozgás, viszont szűklátószögű lencsékkel rögzített, rémesen szemcsés képek. Mindez rosszul megírt történettel, egydimenziós karakterekkel, ostoba ijesztgetésekkel egészül ki, melyek egyébként is minden horror halálát jelentik.
A tébolyultak
Elképzelhető, hogy A tébolyultakat helyértéken kellene kezelni, hisz az utóbbi idők amerikai zsánerdarabjai közt nézhető alkotásnak minősíthető, ám szembe kell néznünk a tényekkel: egyszeri fogyasztásra, kukoricával és kólával elmegy, de harminc éve, nulla pénzből hatásosabb filmet tudtak készíteni. Ez, azt hiszem, nem számít dícséretnek.


A tébolyultak (The Crazies)

Színes, feliratos, amerikai thriller, 101 perc, 2010.
18 éven aluliak számára nem ajánlott.
DTS

Rendező: Breck Eisner
Forgatókönyvíró: Scott Kosar, Ray Wright, George A. Romero
Zeneszerző: Mark Isham
Operatőr: Maxime Alexandre
Producer: Michael Aguilar, Rob Cowan, Dean Georgaris
Executive producer: George A. Romero
Vágó: Billy Fox
Szereplők: Timothy Olyphant (David Dutton), Radha Mitchell (Judy Dutton), Joe Anderson (Russell Clank), Danielle Panabaker (Becca Darling), Christie Lynn Smith (Deardra Farnum), Brett Rickaby (Bill Farnum), Preston Bailey (Nicholas), John Aylward (Mayor Hobbs)


Forgalmazza: Palace Pictures
Bemutató: 2010. május 20.

prae.hu

nyomtat

Szerzők

-- Veres Attila --


További írások a rovatból

Kritika a Skin of Glass című filmről
Steven Soderbergh: Fekete táska

Más művészeti ágakról

Tudósítás az ELTE Tolnai-emléknapjáról - első rész
Az A.P. Art Galéria Echoes című tárlatáról
art&design

A 7layers című csoportos kiállítás a Pikszisben


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés