bezár
 

irodalom

2015. 04. 26.
Az internetet könnyű rosszul adagolni, túladagolni…
Megan A. Moreno: Szex, drogok, Facebook
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Móra Családi Iránytű sorozatának újabb darabja, a Szex, drogok, Facebook című könyv megjelenésének apropóján egy kerekasztal-beszélgetést szervezett a kiadó, melyen szó esett az internet használatának előnyeiről, lehetséges veszélyeiről, illetve arról, hogy az egyetlen megoldás a problémákra, ha a szülő és a gyerek között feltétlen bizalmi viszony áll fenn.

A beszélgetés előtt Dávid Ádám, a Móra Kiadó szerkesztője mutatta be a Családi Iránytű sorozatot, amelynek most jelent meg az ötödik kötete: az Apák kézikönyve, A legszebb gyermekkori szertartások, a Kineziológia gyerekeknek és A hiperaktív, figyelemhiányos gyerek című kötetek után. A kiadó azt tapasztalja, hogy ezekre az önsegítő, felnőtteknek szóló könyvekre nagy igény van, a szülők ugyanis nemcsak a könyveket szeretnek vásárolni a gyermekeiknek, hanem keresik azokat a kiadványokat is, melyek megtanítják őket arra, hogyan legyenek jobb szülők.

prae.hu

A frissen megjelent kiadvány szerzője Megan A. Moreno, aki a washingtoni egyetem gyermekgyógyász professzoraként és a Közösségi Média és Egészséges Fiatalság Munkacsoport (SMAHRT) kutatásvezetőjeként már régóta kutatja az internet kamaszokra gyakorolt hatásait. A Szex, drogok, Facebook című című könyv 12 fejezetre tagolódik, részletezi Dávid Ádám, amelyek közül az első három felvezetésként szolgál. Ebben Moreno arról tájékoztatja a szülőket, hogy gyermekük milyen veszélyekkel találhatja szembe magát az internet helytelen használatából fakadóan, majd kijelenti, hogy ezeket csak úgy lehet elkerülni, ha a szülő megtartja az egyensúlyt, kijelöli a határokat, illetve ha minduntalan beszélget a gyermekével. A könyv nagy előnye, hogy felismeri, hogy az egyes korosztályok számára más és más veszélyeket rejt az internet, ezért külön taglalja a 7-10, a 11-14, a 15-18 és a 18-25 évesekre gyakorolt hatásokat. A kiadvány ezeket a hatásokat aztán egyenként taglalja, szó esik a zaklatásokról, a közösségi oldalak veszélyeiről, az online vs. offline személyiség szétválásáról, illetve még az internetezés okozta betegségekről is (pl. depresszió, testmozgás hiánya, étkezési zavarok), végül pedig a szerző egy fejezetben megosztja az egészséges internet modelljét, illetve az internet jövőjével kapcsolatos téziseit is.

A kötet a saferinternet.hu ajánlásával jelent meg magyarul, amelynek egyik képviselője, Szentpály-Juhász Noémi beszél a programról, ami 2009 óta van jelen Magyarországon. A program három szervezet együttes munkájával működik: a Nemzeti Gyermekmentő Szolgálat feladata a tudatosítás, az oktatás, a Kékvonal Gyermekkrízis Alapítvány segélyvonalat tart fenn, míg a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. a káros vagy illegális tartalmak bejelentését teszi lehetővé. Szentpály-Juhász szól még a három szervezet eredményeiről, majd Szendi Mátyás Internetezz okosan! című díjnyertes kisfilmjét vetítik le, és ezt követően ténylegesen elkezdődik a kerekasztal-beszélgetés.

A beszélgetés egyik legfontosabb megállapítása, hogy az internetezés nagyon sok dologban hasonlít az offline tevékenységekhez, például a bulizáshoz: ha a gyerekek mértékkel végzik ezeket, akkor semmilyen káros hatásuk nincs, viszont ha túlzásba viszik, akár az alkoholfogyasztást vagy a neten történő szörfölést, akkor az már okozhat nem kívánt mellékhatásokat. Az internet tehát nem egy új probléma, hanem egy új fóruma ugyanazoknak a problémáknak. A szülő pedig leginkább úgy segíthet gyerekeinek kivédeni, illetve megoldani ezeket a problémákat, ha feltétlen bizalommal közelít hozzájuk, ha figyel rájuk és érdeklődéssel meghallgatja őket, mert ha ez nem így történik, akkor a kamasz bezárkózik, problémáival egyedül marad, ami pedig újabb gondokat szül.

Dr. Kisfaludi Gábor, a SIP önkéntes oktatója elmondja, hogy sokszor tapasztalja azt is, hogy a szülőkkel és a gyerekekkel is sokszor nehéz megértetni ezeket a problémákat, a lehetséges veszélyeket, ez csak hosszas beszélgetéssel lehetséges Ha pedig otthon, családi körben hiányoznak ezek a beszélgetések, akkor még nagyobb esélye van annak, hogy a gyermek bajba kerül.

A legnagyobb probléma tehát az, ha a szülő-gyerek viszony nem rendezett, ami az internethasználat esetében különösen súlyos lehet, hiszen itt jellemzően az a helyzet áll fenn, hogy a szülő kevesebbet tud a netről, a gyerek pedig rutinszerűen használja, hiszen ebben nőtt fel, viszont a veszélyeket kettejük közül csak a szülő képes felismerni. A szakemberek szerint az a legjobb, ha a szülő rávezeti a gyereket a lehetséges veszélyekre, de nem direkt kérdez ezekre rá vagy nem a tiltással nevel, mert ezek az eszközök nem fognak eredményre vezetni.

 

nyomtat

Szerzők

-- Kocsis Katica --


További írások a rovatból

Megjelent Tandori Dezső Egyetlen című kéziratának hasonmás kiadása
Blended Intensive Programme Pozsonyban
irodalom

Bemutatták Szeles Judit Világatlasz című verseskötetét
Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés