bezár
 

art&design

2025. 02. 13.
Divat és Folklór találkozása a Hagyományok Házában
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Divat és Folklór találkozása a Hagyományok Házában A folklór a magyar kultúra egyre divatosabb része - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára a népművészet és a divat kapcsolatát bemutató, Folk Fashion - Divat a folklór című időszaki kiállítás megnyitóján szerdán a budapesti Hagyományok Házában.

Vincze Máté a mintegy 150 ruhát és kiegészítőt bemutató kiállításról elmondta, a tárlat azt vizsgálja, hogyan inspirálta a magyar népi kultúra formavilága és motívumkincse a divattervezők munkáját a 20. század elejétől napjainkig.

prae.hu

"Az elmúlt több mint 1100 év során rengetegszer érezhettük azt, hogy az identitásunk sérül, a hagyományaink pedig háttérbe kerülnek, de búvópatakként az mégis mindig előtört" - hangsúlyozta.

Úgy fogalmazott: "a táncházmozgalom annak idején megmutatta, hogy a nemzeti identitás és a nemzeti büszkeség olyan közösséget teremt és olyan identitást ad nekünk, amivel a legnagyobb elnyomó rendszereket is túlélhetjük". A helyettes államtitkár szerint manapság a népi kézművesség, a néptánc, és a népi divatipar is jelentős az identitás megfogalmazása szempontjából.

Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója kiemelte: az intézményben néhány éve újragondolták a múzeumi koncepciót: míg korábban elsősorban magára a népművészetre fókuszáltak a tárlatok, addig az elmúlt időszakban már arra keresik a választ, hogy milyen társadalmi hatása volt a népművészetnek.

Ennek az új elgondolásnak a hatására valósultak meg a többi között a szecesszió, az art deco és a népművészet, valamint az Erzsébet királyné és a folklór kapcsolatát bemutató kiállítások is, az új tárlat pedig a népművészet és a divat viszonyát, kommunikációját dolgozza fel - ismertette a főigazgató.

A Hagyományok Háza által küldött írásos összegzés szerint a Folk fashion - Divat a folklór című kiállítás középpontjában az intézmény textilkollekciói, valamint több múzeum és magánszemély ruhái és az azokhoz fűződő személyes történetek állnak. A tárlat interaktív és történeti szemléletben mutatja be, hogyan alakította a népi formavilág a különböző korszakok divatját.

A látogatók olyan ikonikus alkotásokat láthatnak, mint amilyen Regőczy Krisztina jégtáncos matyó díszítésű kűrruhája, a londoni olimpia kalotaszegi motívumokkal díszített formaruhái, vagy Sebestyén Márta magyaros fellépőruhája, amelyet II. Erzsébet angol királynő előtt viselt, de Zoób Kati egyedi ruhakreációit és a kalocsai köténnyel viselt meggyszínű Malév-egyenruháját is megtekintheti a nagyközönség.

A tárlat különlegessége az izraeli Holon Design Múzeumból érkező Lea Gottlieb-fürdőruhakollekció, amely most először látható Európában, és amelynek darabjait olyan szupermodellek viselték, mint Naomi Campbell és Claudia Schiffer.

A kiállítás - amelynek kurátora Czingel Szilvia - október 30-ig látogatható a Hagyományok Házában, ahol több alkalommal tárlatvezetést is tartanak.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Krajcsovcis Éva és Zséger Olivia „Leképezés” című kiállításának megnyitóbeszéde
art&design

KristofLAB „Artificial Paradise” című kiállítása a MAMŰ Galériában
art&design

Riport a Honey, have you ever heard of “zacskós-tej-tartó”? című kiállítás kurátoraival, Mayer Kittivel, Novák Piroskával és Viski Noémivel
art&design

Farkas Tiffany megnyitóbeszéde Ernszt András és Körei Sándor 'Longing for Gaia' című kiállításán

Más művészeti ágakról

gyerek

Az éven tizedik alkalommal rendezték meg az eseményt
Kritika Biró Zsombor Aurél Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek című kötetéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés