bezár
 

art&design

2025. 05. 22.
Megnyílik a III. Képzőművészeti Nemzeti Szalon
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Nem helyettesíthető tárgyak címmel nyílik meg a III. Képzőművészeti Nemzeti Szalon, amely május 23. és szeptember 28. között látogatható a Műcsarnokban.  

A 208 alkotást felvonultató kiállítás csütörtöki sajtóbejárásán Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója elmondta, hogy az intézmény 160 éve - bár nem ebben az épületben - a művészeknek alakult, "makrófolyamatosság, hogy ezt a szalonok sorozata folytatja, folytatta az elmúlt évszázadban, és egy mikrofolyamatosság, hogy ez már a harmadik Képzőművészeti Nemzeti Szalon".

prae.hu

A cím kapcsán Kosztolányi Dezső sorait idézte, melyek szerint az ember egyedüli példány. Ehhez hasonlóan a művészetről való felfogásunk szerint a műtárgy is egyedi példány, tehát nem helyettesíthető tárgy - magyarázta.

Hozzátette, a címben szereplő fogalomnak van digitális szakszóként (non-fungible token) egy másik jelentése is, mely szerint az adott tárgy - a kriptovaluták világához hasonlóan - egy számmal pótolható, és elveszíti azt a személyességet, amit az elmúlt évezredekben a műalkotás fogalma fedett.

"A kiállítás egyik érdeme a szalonforma, amiben ötévente válogatott művészek válogatott munkáit mutatjuk be, egy másik kitüntetett pillanat pedig az, amikor a művészetfelfogásunk veszélybe kerül"- fogalmazott. Továbbá felhívta a figyelmet arra, hogy a kiállítással "beleálltak ebbe a problémába".

Kállai Katalin művészeti tanácsadó Szegő György szavaihoz kapcsolódva arról beszélt, hogy a nem helyettesíthető tárgy fogalma a kriptovaluták világából került vissza a hagyományos képzőművészetbe, valamint a művészet teljes egészébe.

Azt mondta, a digitalizáció, a digitális művészet sokszorosíthatósága kissé csorbította a tárgyak egyediségét és megismételhetetlenségét, talán meg is rettentette a művészeket. Viszont a non-fungible token fogalma arra jött létre, hogy ebben a sokszorosítható digitális világban egy algoritmussal mégis létrejöjjön egyfajta egyediség.

"Visszavettük a kiterjesztett valóságtól ezt a fogalmat, mert a művészet teljes egészére érvényes: a kiállítás hat termében azt szerettük volna hangsúlyozni, hogy minden műalkotás, minden művészeti tárgy egyszeri és megismételhetetlen" - jelentette ki Kállai Katalin.

A kiállítás főkurátora Baksai József, társkurátora Verebes György.

 

Fotó: Műcsarnok Facebook oldala

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Megnyitóbeszéd Nagy Dániel kamarakiállításán
Baráth Áron & Pál Katja alkotásai a VILTIN Galériában
art&design

Mihai Barabancea: Cyborg Dolphin Tears kiállítás és könyvbemutató

Más művészeti ágakról

gyerek

Gyerekirodalmi műsor Veiszer Alindával a radiocafén
Ilyen volt a májusi FISZ Junior záróeseménye
irodalom

Bemutatták Závada Péter Éngép című verseskötetét


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés