bezár
 

irodalom

2011. 04. 13.
Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál – start előtti pillanat
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az április 14-én nyíló XVIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál beharangozó sajtótájékoztatóját tartotta a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése a Millenáris Csodák Palotájában található Osztovits teremben 2011. április 13-án 11 órakor.

A sajtótájékoztatót Szakonyi Péter sajtófőnök nyitotta meg, bemutatta a vendégeket. Elsőként Zentai Péter László igazgatót kérte fel a Könyvfesztivál hagyománytörténetének felidézésére, aki elmondta, hogy „mindannyian Peter Weidhaas köpenyéből bújtunk ki”. Weidhaas a Frankfurti Könyvvásár kultúrmenedzser igazgatója volt több mint huszonöt évig, vele folytak az első szakmai megbeszélések a Könyvfesztiválról, és ő volt az, aki nem a külföldi minta követésére biztatott, hanem arra, hogy a saját hagyományainkat kell megőriznünk. Most is ezt tartották szem előtt, amikor az Európai Uniós elnökségünk alkalmával magát az Európai Uniót választották díszvendégül.
Szakonyi Péter és Zentai Péter


Zentai a Külügyminisztérium segítségét megköszönve Prőhle Gergelyt, a Külügyminisztérium helyettes államtitkárát szólította meg, hogy mutassa be a Könyvfesztivál Európai Uniós Díszvendégségét. Prőhle szerint ezen – a minisztérium által kiemelkedő hivatalos rendezvényként támogatott – esemény valójában az uniós elnökség megtisztelése, a fontos intézményi döntéshozatali tevékenység mellett most itt van az idő és lehetőség a szellemi alapok újbóli tudatosításának. Erről szól a felépítendő EU stand, melyet Prőhle Gergely avat majd fel, ahol mind a 26 meghívott tagország képviselteti magát. Felidézett egy német újságban megjelent cikket, ahol Budapestet az utolsó metropolisznak nevezik Konstantinápoly előtt, amit persze elnagyolt jellemzésnek tart, de kiemeli a város felelősségét – tekintettel geopolitikai helyzetére is – a magyar szellemi életben.
Zentai Péter, Prőhle Gergely és Karádi Éva
Az Európai Elsőkönyvesek Fesztiválját a szervező, Karádi Éva, a Magyar Lettre Internationale főszerkesztője mutatta be. Először a Lettre folyóiratról mint a Könyvfesztivál partneréről beszélt, a 80. – tavaszi – szám megjelenéséről, melyet a fesztiválnak szenteltek. A programok közül kiemelte pénteken az elsőkönyves szerzők találkozását a már beérkezett pályatársakkal, mely esemény a budapesti kultúrintézetek közreműködésével jön létre. Az angol-magyar nyelvű program fontos európai kérdésekre reflektál, például szó lesz EU kompatibilis regényről, család-, és történelmi regényről, a kelet-nyugat tengelyről, migránsokról és emigránsokról.
Zentai Péter, Prőhle Gergely, Károlyi Dóra és Karádi Éva
Idén húsz elsőkönyves lesz jelen a Fesztiválon, több mint eddig bármikor. Lesz ciprusi, finn, aki tulajdonképpen szlovák, angol, aki most nyert díjat, német, akinek könyve Magyarországon játszódik, és mások. Megjelent az elsőkönyves katalógus is, melyben részletek találhatóak a kötetekből eredeti, angol és magyar nyelven. A legutóbbi Élet és Irodalomban külön elsőkönyves melléklet található. Karádi különlegességnek tartja, hogy a díszvendég írók között sokan, Menasse, Martins korábban elsőkönyvesként voltak jelen.

A Lettre-ben Esterházy Péter sok fontos szerzőt mutat be, de a lapban vele is találunk beszélgetést. Az Európai Matiné után Lettre-rendezvény lesz a L'Harmattannal közösen, melyre szeretettel invitálta az érdeklődőket.

Ezt követően Zentai egy fontos bejelentésre hívta fel a figyelmet azzal, hogy Dánia az EU-programokban nagy szerepet vállal. A jövő évi díszvendégségről Hanne Tornøe, a Dán Kulturális Intézet igazgatónője beszélt. Négy skandináv ország fogadta el a díszvendégséget, Dánia, Finnország, Norvégia és Svédország, bízva abban, hogy Izland is a jelenlévők között lesz.

Végül a fordítás-támogatásról és a nemzetközi könyvszakmai ösztöndíj-programról Károlyi Dóra, a Magyar Könyv Alapítvány igazgatója szólt. Az EU standon Magyarország is részt kap azon kortárs művekkel, melyek valamely tagország nyelvén jelentek meg. A Magvető Kiadóval közösen hoztak létre egy szakmai rendezvényt, idén elsőként – a könyvkiadói ösztöndíjprogramot Sárközy Bence ötlete alapján, mely keretében 11 európai, orosz és amerikai résztvevő számára nyílik lehetőség megismerni Budapestet és a magyar szerzőket. Jelen lesznek már a megnyitón, pénteken magyar kiadókkal és szerzőkkel találkoznak, szombaton előadásokat tartanak számukra magyar nyelvről, magyar irodalomról.
Károlyi Dóra
Károlyi szerint a fordítók a magyar irodalom „ügynökei”, jelenleg ők ajánlják a magyar szerzők műveit a külföld számára. Málta, Ciprus és Luxemburg kivételével a tagországokban mindenütt jelent meg magyarul kötet. Az Alapítvány 800 könyv lefordítását, megjelenését segítette elő, és hozott létre műfordítói ösztöndíjprogramot, szintén a MASZRE segítségével. A PIM részeként könyv-, fordítástámogatási iroda jön létre, azonban az eddigi minisztériumi forrás lecsökkent, az őszi pályázatot emiatt nem is fogják tudni kiírni. Csak néhány szám, a szerzők támogatására Hollandiában évi 500 millió, Finnországban 160 millió, Lengyelországban 160 millió, Szlovákiában 60 millió forintnak megfelelő összeget szánnak, míg itthon ez a szám 20 millió.

A számokhoz kapcsolódóan Prőhle elmondta, hogy természetesen nem az EU finanszírozza saját díszvendégségét. A Külügyminisztérium 300 millió forintot biztosít kulturális, nagykövetségi, külföldön megvalósuló programokra, míg belföldi pályázatokra további 250 millió forintot, melyet „bátran vállalható összegnek” tart.

Zentai Péter megjelölte a díszvendégség költségvetési összegét, mely durván 100 millió forint. A sajtótájékoztatón szó esett a Márai-programról, zárolt pénzkeretről, a Budapest Nagydíjról is, amit idén Per Olov Enquist vehet át. Maga a díj egy tárgy – óra –, 6000 euró pénzjutalom és oklevél.

Elhangzott továbbá, hogy a Magyar Rádió folyamatosan közvetít a rendezvényekről,
az interneten pedig a prae.hu általános művészeti portálon lehet információt kapni szerzőkről, eseményekről, könyvekről – a helyszínen a Fesztivál ideje alatt a prae.hu működtet internetkávézót.

Végül Szakonyi meghívott az első nap különleges eseményeire, a 14.30-kor kezdődő pódiumbeszélgetésre, ahol Per Olov Enquisttel Váradi Júlia beszélget, Tarlós István átadja a Budapest Nagydíjat és Esterházy Péter mond laudációt, a 16.30-kor kezdődő Ünnepélyes megnyitóra, ahol dr. Réthelyi Miklós mond beszédet, valamint a 18.30-kor kezdődő Gálaestre, ahol Andrulla Vassiliou és Prőhle Gergely mondanak köszöntőt.
 

A XVIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál programja

Fotó: Bach Máté

prae.hu


Kapcsolódó cikkek


nyomtat

Szerzők

-- Vécsei Rita Andrea --


További írások a rovatból

Tudósítás az ELTE Tolnai-emléknapjáról - első rész
Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025

Más művészeti ágakról

Az Árnyak kertje című antológiáról
színház

Az Egy nyár című komédia a Katona József Színházban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés