bezár
 

irodalom

2014. 03. 13.
A PIM-ben látható lesz a Nemzeti dal kézirata
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Nemzeti dal eredeti kézirata mellett a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) koszorúzással, ünnepi megemlékezéssel, tárlatvezetésekkel és családi programokkal várja az érdeklődőket a szombati nemzeti ünnepen, március 15-én.

prae.hu

A múzeum MTI-hez eljuttatott közleménye szerint 1848. március 15. délelőttjén Petőfi Sándor, Jókai Mór és Vasvári Pál elindultak Landerer és Heckenast nyomdájába, hogy kinyomtattassák a Nemzeti dalt és a költő csak a helyszínen vette észre, hogy otthon hagyta a verset, ezért azt fejből újra le kellett írnia. A kéziratnak ez a példánya került a Petőfi Társaság tulajdonába és onnan az 1954-ben létrejött PIM gyűjteményébe.

Műtárgyvédelmi okok miatt év közben ennek a példánynak csupán a másolata látható a PIM állandó Petőfi-kiállításán, de március 15-én napközben az eredeti kézirat is megtekinthető lesz.

A kézirat bemutatása mellett a múzeum számos más programmal is készül az ünnepre: a Petőfiben Petőfivel című vetélkedőn 12 pontos játékos feladat vár a család minden tagjára. Beindul a sajtógép is, Landerer és Heckenast nyomdagépét - amelyen a forradalom 12 pontját is nyomtathatták - bárki kipróbálhatja. Továbbá a Petőfi-kiállításon Varga Katalin és Kalla Zsuzsa irodalomtörténészek tartanak tárlatvezetést.

A múzeum udvarán álló Petőfi-szobornál a koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezésen Iancu Laura író, költő mond ünnepi beszédet Szokolay Dongó Balázs közreműködésével.
 
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Az Élet és Irodalom LXIX. évfolyamának 45. számáról
irodalom

Vados Anna Egymás lélegzete című kötetének bemutatójáról
Hová lettek a Krasznahorkai-példányok?
Az Élet és irodalom LXIX. évfolyamának 42. számáról

Más művészeti ágakról

film

Véget ért a 2. Budapest International Film Fesztivál
art&design

Hermann Zoltán: "Odaát" című kiállítása nyomán (Semmelweis Szalon, Budapest, 2025. 10. 15. – 11. 13.)
Beszélgetés Kovács Tamás színművésszel a KultúrArc eseményén
Tudósítás az első DIA filmklubról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés