zene
3 Szvit régi stílusban címmel ad koncertet az Anima Musicae Kamarazenekar május 5-én 19 órakor az Óbudai Társaskör Till Ottó-termében. Az előadáson elhangzik majd Edvard Grieg, Holberg-szvit 40. opus-a, Leoš Janáček, Szvit vonószenekarra hangszerelése, a szünet után pedig Balogh Máté, Suite in 3 és Johann Sebastian Bach, C-dúr szvit művét hallhatják a kedves látogatók. Művészeti vezető: G. Horváth László.
Klassz(ik) – Liget – A kamarazene gyöngyszemei címmel május 7-én 19 órakor az Erzsébetligeti Színház Harmónia Zeneszalonjában Joseph és Michael Haydn, Telemann, Rossini és Brahms művei hangzanak el az Anima Musicae Kamarazenekar művészei közreműködésével.
A Junior Prima-díjas Várallyay Petra szerzői estje május 9-én 19:30-kor hallható a Magyar Zene Házában. Saját vonószenekari darabjának és vonósnégyesének ősbemutatója mellett ezúttal Mozart D-dúr hegedűversenyével áll a zenekar élére, amelyet kifejezetten erre a koncertre íródott saját kadenciákkal tesz még személyesebbé, és a klasszikus versenyművek és kortárs darabok előadásában egyaránt otthonosan mozgó Anima Musicae Kamarazenekar közreműködésével repíti majd a hallgatóságot megindító mélységektől lélekemelő magasságokig.
Május 18-án 19 órakor ECCE GRATUM V/1.címmel az Ajtósi Dürer soron megtalálható Nádor Terem helyszínén Janacek, Tóth Armand és Weiner Leó műve szólalnak meg Tóth Armand vezénylésével.
Május 27-én 15 és 19 órakor A nagy Himnusz sztori - Jó kedvvel, bőséggel Nyáry Krisztián és Bősze Ádám jókedvű és bőséges irodalom- és zenetörténeti kalandozásán vehetnek részt a látogatók a Himnusz születésének 200. évfordulóján. Az Óbudai Társaskörben megrendezett eseményen közreműködik az Anima Musicae Kamarazenekar kvintettje, és Takács Fülöp énekel. Többek között az alábbi kérdésekre kaphatunk választ az eseményen:
- Miért telt el 166 év, amire Kölcsey Ferenc Himnusz című verséből törvényes nemzeti himnusz lett?
- Miért nem tetszett Erkel és Kölcsey műve a legkülönbözőbb rendszerek politikusainak és milyen alternatív indulókkal próbálkoztak?
- Hány perc alatt írta a szobafogságban Erkel Ferenc a Himnusz zenéjét és van-e egyáltalán hiteles kottája?
- Hogy hangzik Erkel Szózata és Egressy Béni Himnusza? Miért sértődött meg Liszt Ferenc, miután himnuszt írt a magyaroknak?
- Miért nem engedték a Himnuszt templomban énekelni, mióta illik állva hallgatni, és miért került jogszabályba egy téves szöveg?
- Miért nem írt új himnuszt Rákosi Mátyás kérésére Kodály Zoltán és Illyés Gyula?
Részletekért látogasson el az alábbi a linkre!
Fotó: Várallyay Petra (Várallyay Nóra fotója)