bezár
 

színház

2024. 11. 26.
Nestroy-díjat nyert Mundruczó Kornél a Parallax rendezéséért
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Nestroy-díjat nyert Mundruczó Kornél a Parallax rendezéséért Mundruczó Kornél lett a legjobb rendező Ausztriában.  

A legjelentősebb osztrák színházi díjat először nyerte el magyar rendező magyar produkcióval, Mundruczó Kornél és a Proton Színház az első magyar díjazott a kategóriájában. Mindez hatalmas elismerésnek számít mind a rendező, mind a társulata szempontjából. A Nestroy-díjat 2000 óta évente tizennégy kategóriában adják át, a díjátadó 2024. november 24-én a bécsi Volkstheaterben volt.

Szkéné színház

A Proton Színház legújabb előadásának világpremierje 2024. májusában a Bécsi Ünnepi Hetek keretén belül volt, ahová hetedszer tért vissza a társulat. A Mundruczó Kornél rendezte Parallax nemzetközi koprodukcióban, tizenegy fesztivál és színház, a párizsi Odéon-Théâtrede l’Europe, a Bécsi Ünnepi Hetek, a Comédie de Genève, a Piccolo Teatro di Milano – Teatro d’Europa, a berlini HAU Hebbel am Ufer, az Athens EpidaurusFestival, a Festival d'Automne à Paris, a Maillon Théâtrede Strasbourg – Scène européenne, az International Summer Festival Kampnagel – Hamburg, a CNDO Orléans és a La Bâtie – Festival de Genève részvételével, három és fél év finanszírozást követően, magyarországi támogatás nélkül készült. A producer Büki Dóra volt.

„A Bécsi Ünnepi Hetek fénypontja egy ősbemutató, amit a rendező hazájában, Magyarországon nem tűznek műsorra. Marginalizált csoportok kerülnek a középpontba: egy a koncentrációs táborban született nő zsidó családja, fiatalkorú unokájának queer identitása. Mindez egy lelakott budapesti lakásban. Mundruczó fantasztikus társulatának realista előadását látni kell." (Profil, Ausztria)

„A Proton Színház ősbemutatóját kitörő ünneplés fogadta a Bécsi Ünnepi Heteken. Mundruczó új előadása tartalmilag egy triptichon: a három felvonás mindegyikében egy karakter - anya, lány, unoka - állnak a fókuszban. Köztük egy időugrás, ami a rendező képi megvalósításában olyannyira ámulatba ejt, hogy a lélegzetünk is eláll." (KURIER, Ausztria)

„Mundruczó Kornél és a budapesti Proton Színháza a Bécsi Ünnepi Heteken törzsvendégnek számítanak. Ősbemutatójuk egy tomboló szó- és képáradat: a zsidó jelenről, az LMBTQ+ realitásról Magyarországon és az élet nagy döntéseiről a fenyegető politikai változások tükrében. Ahogy Mundruczótól megszokhattuk, a lényegi mondanivaló sokszor a szövegen kívül, a képekben rejlik." (KleineZeitung, Ausztria)

„A Parallaxban sűrű, tömör, de sosem didaktikus dialógusok és pompásan pazarló játékosság váltakozik. Az ablakon beáramló fény gyönyörűen jelzi a napszakokat. A rendezés csodálatosan kombinálja az élő videót és a színpadi jeleneteket, vegyíti a realizmust az ősi színpadi varázslattal, és teremt a nevetés után síri csendet a nézőtéren." (Der Standard, Ausztria)

„Identitáskérdésekről megindítóan, humorosan, csodálatos koreográfiával és grandiózus fénnyel." (FALTER, Ausztria)

A szöveget a társulat improvizációinak felhasználásával Wéber Kata írta, a díszlettervező Monika Pormale, a jelmeztervező Domán Melinda, a fénytervező Éltető András, a zeneszerző Asher Goldschmidt, a koreográfus Molnár Csaba volt. A színpadon Monori Lili, Kiss-Végh Emőke, Major Erik, Rába Roland, Zsótér Sándor, Molnár Csaba és Boronkay Soma látható.

A Parallax 2024-es turnésorozata 6 hónap és 6 város, Bécs, Berlin, Athén, Hamburg, Genf után Párizsban ért véget. Hogy lesz-e folytatás az európai színházi világ élvonalában nyilvántartott, idén 15 éves, állami támogatásban nem részesülő Proton Színház számára, az még kérdéses.

A Parallax teljes színlapja és további információ az előadásról itt érhető el. 

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

A Mesautó a Veres1 Színházban
Lev Birinszkij: Bolondok tánca a Radnóti Színházban
színház

A Fővárosi Nagycirkusz szakmai délutánjáról

Más művészeti ágakról

A Kortárs novemberi számának bemutatójáról
Mit jelent az ifjúsági irodalom ma? – kerekasztal-beszélgetés
(kult-genocídium)
Kurátori bevezető


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés