bezár
 

art&design

2025. 01. 24.
Az eltérő művészeti gyakorlatok bemutatása áll idén a Ludwig Múzeum tárlatainak középpontjában
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az eltérő művészeti gyakorlatok bemutatása áll idén a Ludwig Múzeum tárlatainak középpontjában Az eltérő művészeti gyakorlatok bemutatása áll idén a Ludwig Múzeum tárlatainak középpontjában - hangzott el a tavalyi évet értékelő és az idei év terveit bemutató csütörtöki, a múzeumban tartott sajtótájékoztatón.

Az intézmény éves kiállításait és tevékenységét évek óta egy-egy olyan gondolat köré szervezi, amely reflektál a múzeumok és a kortárs művészet 21. századi szerepvállalására - mondta Készman József, a múzeum gyűjteményi, kiállítási és tudományos főosztályának vezetője, felidézve, hogy tavaly a kortárs képzőművészet más művészeti ágakkal közös kapcsolódási pontjait tárták fel, és nagy hangsúlyt fektettek a hátrányos helyzetű közösségek megszólítására.

prae.hu

Kiemelte, hogy az idei kiállítási program összeállításakor rendhagyó módon nem egy átfogó kerettéma, hanem az eltérő művészeti gyakorlatok kerültek a középpontba. Mint mondta, a kortárs művészet megértéséhez fontos, hogy láthatóvá váljanak az alkotásokat létrehozó helyzetek és kapcsolatok, ezért az idei kiállításokban bemutatott gyakorlatok túllépnek a hagyományos kereteken, összekapcsolják a művészetet a társadalommal, és új kifejezési formákat, közösségi élményeket teremtenek.

Ennek szellemében nyílik meg csütörtökön a Női kvóta 02. Női alkotók, alkotó nők a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum gyűjteményéből című válogatás. A kétrészes kiállítás második része a nők által választott műfajokat és témákat járja körbe, valamint a nők művészeti teljesítményét és eredményeit mutatja be az elmúlt fél évszázadban, a múzeum saját gyűjteményén keresztül.

A múzeumpedagógiai indíttatású Gyakran ismételt kérdések – GYIK/FAQ projekt magáról a befogadás folyamatáról szól, és alapvető kérdéseket fogalmaz meg általában a műalkotásról, a művészetről, annak helyéről és szerepéről az emberek életében, március közepétől pedig az Y-profil című tárlaton fiatal alkotók a Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményében található munkáival ismerkedhet meg a közönség.

Az év egyik fontos kiállítása a Talált terepen – Művészeti gyakorlatok a Marcel Duchamp-díj 25 évéből című bemutató lesz, amely a legrangosabb francia elismerést elnyert, eltérő kulturális és intézményi környezetben dolgozó művészek változatos alkotói stratégiáit mutatja be a magyarországi nézők számára.

A hagyományoktól eltérően június elejétől lehet majd látni a fiatal művészeknek meghirdetett Esterházy Art Award díjra jelölt munkákból válogatott, kétévente megrendezendő tárlatot, amely arra törekszik, hogy bemutassa a fiatal alkotókat, az ő művészetképüket, műalkotás-definíciójukat és eltérő művészi gyakorlataikat.

Az őszi szezon a Big Bang - Táguló gyűjteményi horizontok című új, a Ludwig Múzeum gyűjteményéből válogatott, nagyszabású tárlattal indul, amely a gyűjtemény alakulását mutatja be a gyarapodások időbeli eloszlásából kiindulva. Ez az áttekintés az alapítástól a mai napig egyfajta önreflexióként is értelmezhető a gyűjteményezés történetére, alakulására, lehetőségeire és céljaira nézve.

Szintén szeptembertől lesz látható a Világszépe Alapítvány projektje, a Világszép korTárs kapcsolódások. A jubileumi kezdeményezés 25 alkotót és több mint 50 állami gondoskodásban élő fiatalt hozott össze, lehetőséget teremtve ezzel az emberi és művészeti kapcsolódásra.

A Golden Repair – Finom Illesztések? egy hosszú távú kurátori vállalkozás folytatása lesz, amely a gyógyulás és javítás témakörét tág értelemben vizsgálja, beleértve a társadalmi, ökológiai, valamint testi és lelki folyamatokat, a Vihar előtt - Tajvan a múlt és jövő határán címmel novemberben nyíló kiállítás pedig nagy hangsúlyt fektet majd az aktuális tendenciákra, és azokra a művekre, amelyek bemutatják Tajvan tudományos és technológiai fejlődését, valamint azt a történelmi, társadalmi-politikai hátteret, amely Tajvan sajátos identitását, valamint a mai dinamikus, nyitott társadalmát formálta.

Boros Géza, a Velencei Biennálé Iroda osztályvezetője elmondta, hogy az idei Velencei Építészeti Biennále magyar pavilonjának kiállítása nem építészeti törekvéseket, hanem az építészeti tudás átadását mutatja majd be 12 magyar sikertörténeten keresztül. 

A projekt az építészeti pályaelhagyás globális jelenségével foglalkozik, és a pozitív történetek mellett egy széleskörű egyetemi hallgatói kutatás eredményét tárja majd a nézők elé. A Nincs itt semmi látnivaló című tárlat egyszerre dokumentálja a múltbeli eredményeket, kritizálja a jelenlegi normákat, és cselekvésre szólítja fel az új építészhallgató-generációkat.

Szipőcs Krisztina, a múzeum szakmai igazgatóhelyettese elmondta, hogy az intézmény tavaly csaknem százezer látogatót fogadott, és tíz kiállítást rendezett. 

A vezető beszélt arról is, hogy minisztériumi döntés alapján az intézményhez került az Alkotóművészeti Koordinációs Iroda, amely az országos műteremlakás hálózat pályáztatásáért, valamint a köztéri alkotások zsűrizésért felel.

Hemrik László, a múzeumpedagógiai módszertani központ vezetője felidézte, hogy tavaly 250 múzeumpedagógiai programot szervezett meg az intézmény, amelyet csaknem negyven egyetemi csoport, és több mint kétezer középiskolás látogatott meg. 

A vezető kiemelte, hogy évről-évre egyre több egyetemi és középiskolás diákcsoportnak szerveznek programokat, de szeretnének az általános iskolás korosztály felé is nyitni. Kiemelte továbbá, hogy népszerűek a vasárnapi, felnőtteknek szervezett workshopok, valamint a művészetterápiás programok is.

négyzetes kép a leadben: 

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Trafik címmel nyílt kiállítás Lobot Balázs műveiből a Printa edition galériában
art&design

Mihai Barabancea: Cyborg Dolphin Tears kiállítás és könyvbemutató
Megnyitóbeszéd Augusztinyi Fruzsina kiállításához
Krajcsovcis Éva és Zséger Olivia „Leképezés” című kiállításának megnyitóbeszéde

Más művészeti ágakról

Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
irodalom

Andris Kalnozols: Szólíts Naptárnak – a kötetbemutatóról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés