art&design

Kós András munkái arról beszélnek, hogy szerette a világot, az édesanyját, a családját, a magyar nemzetet, annak történetét és fordulatos eseményeit - mondta a tárlatot megnyitó beszédében Lévai Anikó. Hozzátette: ez a bensőséges viszony, ez a szeretet mozgatta a művészt, és ez fejeződik ki az alkotásaiban is. Kós András figuratív alkotások sokaságát hagyta ránk, biztonságot sugárzó anyákat, lányokat, angyalokat, madonnákat. Arról a reményről beszél minden szobra, minden írása, hogy a teremtett világ nem lehet rossz, és meg is kell találni benne a szépet és a jót - hangsúlyozta.
Rátóti Zoltán, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) alelnöke kiemelte: az MMA szándéka a magyarság kulturális egységének képviselete, ezért stratégiai céljaik közé tartozik a kiemelkedő életművek megismerése és megismertetése határokon innen és túl.
Hozzátette: az MMA-nak mindig élő, aktív kapcsolata volt a határon túli magyarsággal, egyrészt a nemzeti kisebbségi helyzetben élő akadémikusaik, másrészt a nemzettudatot erősítő programokon keresztül.
Emlékeztetett: nemrégiben alakult meg az MMA Erdélyi Bizottsága, amelynek hosszú távú célja az erdélyi programok folytatólagos támogatása, kapcsolatépítés a helyi művészekkel, kulturális szereplőkkel, civil és egyházi szervezetekkel, önkormányzatokkal.
Kolozsvár, Székelyudvarhely és Sepsiszentgyörgy után Budapesten mutatják be Erdély egyik legnagyobb szobrászának életművét, akinek érdemeit, művészi kvalitásait hosszú lenne sorolni - mondta el Vargha Mihály, a Magyar Művészeti Akadémia Erdélyi Bizottságának elnöke.
Kiemelte: örül ennek a szíve erdélyi magyarként, szobrászként és az MMA nemrég megalakult Erdélyi Műhelyének elnökeként is. Hozzátette: célkitűzésük a magyar-magyar kulturális kapcsolatok szorosabbra fűzése, az anyaország és az elcsatolt részek kulturális kapcsolatainak a dinamizálása.
Kós András szobrászművész (1914–2010) születésének 110. évfordulója alkalmából 2024-ben nyílt emlékkiállítás Erdélyben. Kós Károly építész és író fiának munkáiból leánya, Kós Katalin, Portik Blénessy Ágota és Szebeni Zsuzsanna kurátorok hoztak létre gyűjteményes tárlatot.
A 15. Kolozsvári Magyar Napok kiemelt eseményeként augusztus 17-én megnyílt tárlat szeptember 8-ig volt látogatható a Bánffy-palotában, ezt követően a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban, majd a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban. Az emlékkiállítás anyagába bekerültek a művész által válogatott és a Farkas utcai református templomnak adományozott szobrok, a család gondozásában lévő alkotások, emellett magánszemélytől kölcsönzött műtárgyak is.
A tárlat a Pesti Vigadóban május 22-ig látható.