art&design

Az 1945 előtti, letűnt magyar vidéki világ utolsó hiteles ábrázolása jelenik meg a tárlaton. Schell József élete és művészete összefonódott a magyar tájjal, a vadászat hagyományaival és a nemesi lét változó sorsával.
Az arisztokrata családba született alkotó sorsa különleges tükre Magyarország 20. századi történetének. Nagybirtokos családba született 1900-ban. A két világháború közötti időszakban a család katalinpusztai birtokán élt, ám 1938-ban különösen személyes kapcsolatba került Gyulával, illetve a város kastélyával (a mai Harruckern-Wenckheim-Almásy-kastéllyal): itt kötött házasságot Woracziczky Johanna grófnővel, Almásy Dénes gróf unokájával.
A családot 1950-ben kitelepítették a katalinpusztai kastélyból, Schell Budapesten hosszú éveken át segédmunkásként dolgozott. A rajzolást azonban ekkor sem hagyta abba, kitartása 1959-ben térült meg, amikor a Magyar Képzőművészeti Alap tagjai közé választották. Ettől kezdve kizárólag alkotásaiból élt.
Ő illusztrálta többek között Széchenyi Zsigmond vadászíró Ahogy elkezdődött… és Ünnepnapok című könyveit, majd sorra jelentek meg alkotásai a Nimród Vadászújságban.
A grafikus báró című kiállítás célja, hogy közelebb hozza a látogatókhoz ezt az elfeledett, mégis lenyűgöző életművet. A tárlatot május 16-án ifj. Schell József nyitja meg, a kiállítás szeptember 14-ig látható.
Kép: vadászerdő.blog.hu