bezár
 

art&design

2025. 05. 13.
Schell József-kiállítás Gyulán
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A 20. századi magyar természetfestészet és vadászművészet különleges alakjának számító Schell József báró grafikáiból és akvarelljeiből nyílik kiállítás pénteken a gyulai Kohán Képtárban. A néhai alkotó felesége révén szorosan kötődött a városhoz.

Az 1945 előtti, letűnt magyar vidéki világ utolsó hiteles ábrázolása jelenik meg a tárlaton. Schell József élete és művészete összefonódott a magyar tájjal, a vadászat hagyományaival és a nemesi lét változó sorsával.

prae.hu

Az arisztokrata családba született alkotó sorsa különleges tükre Magyarország 20. századi történetének. Nagybirtokos családba született 1900-ban. A két világháború közötti időszakban a család katalinpusztai birtokán élt, ám 1938-ban különösen személyes kapcsolatba került Gyulával, illetve a város kastélyával (a mai Harruckern-Wenckheim-Almásy-kastéllyal): itt kötött házasságot Woracziczky Johanna grófnővel, Almásy Dénes gróf unokájával.

A családot 1950-ben kitelepítették a katalinpusztai kastélyból, Schell Budapesten hosszú éveken át segédmunkásként dolgozott. A rajzolást azonban ekkor sem hagyta abba, kitartása 1959-ben térült meg, amikor a Magyar Képzőművészeti Alap tagjai közé választották. Ettől kezdve kizárólag alkotásaiból élt.

Ő illusztrálta többek között Széchenyi Zsigmond vadászíró Ahogy elkezdődött… és Ünnepnapok című könyveit, majd sorra jelentek meg alkotásai a Nimród Vadászújságban.

A grafikus báró című kiállítás célja, hogy közelebb hozza a látogatókhoz ezt az elfeledett, mégis lenyűgöző életművet. A tárlatot május 16-án ifj. Schell József nyitja meg, a kiállítás szeptember 14-ig látható.

Kép: vadászerdő.blog.hu

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Baráth Áron & Pál Katja alkotásai a VILTIN Galériában
art&design

Mihai Barabancea: Cyborg Dolphin Tears kiállítás és könyvbemutató
Megnyitószöveg blanche the vidiot és Palik Eszter "Norma" című kiállításához
art&design

Farkas Tiffany megnyitóbeszéde Ernszt András és Körei Sándor 'Longing for Gaia' című kiállításán

Más művészeti ágakról

Illyés Gyula és Weöres Sándor egy-egy anya-versének hasonlóságairól
A Füsziről és a Roma Hősök Fesztiválról Balogh Rodrigóval beszélgettünk
Történeti gyökerek, előzmények és érdekességek


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés