bezár
 

irodalom

2023. 04. 21.
Felolvasni a felolvashatatlant
Kellerwessel Klaus és Pál Sándor Attila könyvbemutatója a Magvető Caféban.
Tartalom értékelése (3 vélemény alapján):
Április 11-én, a magyar költészet napján mutatták be Kellerwessel Klaus Hátam mögött a hulló porcelán és Pál Sándor Attila Daloskönyv című kötetét a Magvető Caféban. A Magvető Időmérték sorozatához tartozó két verseskötetet Dávid Anna, a Magvető igazgatója konferálta fel, a szerzőkkel pedig Turi Tímea, a könyvek szerkesztője beszélgetett.

Az eseményt nagy érdeklődés övezte, még az utolsó pillanatban is érkeztek vendégek a Magvető Caféba. Turi Tímea kezdésként párhuzamot vont a két mű között, úgy látta, hogy mindkét könyvben hangsúlyosan megjelenik az imposztor szindróma jelensége. Ehhez kapcsolódva Kellerwessel Klaus felolvasta a Becsapódás című nyitóversét. A versben a lírai én félelmeit ismerhettük meg a kutyáktól, a fagyitól, de legfőbbképpen a meteoritoktól, hiszen a becsapódás bármikor és bárhonnan bekövetkezhet. Pál Sándor Attila Vojtina irodalomszociológiája pedig egy bennmaradásért küzdő kis focicsapathoz hasonlítja a lírai én pályafutását, aki ugyan a támadójátékot részesítette előnyben, de végül nagy pofonba szaladt bele. A versek felolvasása után Pál kifejtette, hogy az imposztor szindróma az ő esetében egy permanens jelenség, folyamatos megkésettségérzéssel párosul, de jobban szereti a „kulturális migráns” kifejezést használni erre a jelenségre. A fogalommal Kellerwessel is azonosulni tudott, majd hozzátette, hogy rosszabb napokon a sehova nem tartozás érzését váltja ki belőle, hogy az irodalmi közegben, valamint - tanulmányaiból adódóan - jövendőbeli pszichológusok köreiben egyaránt megfordul.

prae.hu

Magvető Café könyvbemutató

Turi Tímea felhívta a figyelmet Pál könyve előtt heverő és megvásárolható matricákra, amelyek figyelmeztetik az olvasót, a könyv csak szülői engedéllyel forgatható. Turi Tímea hozzátette, a matrica nemcsak szellemesség céljából lett kikészítve, hanem a könyv egyik állásfoglalását is kifejezi. Pál elmondta, a matricával a szépirodalmi szövegekben megjelenő trágár szavak problémájára reflektált, szerinte ezeknek igenis helyük van az irodalomban, nem kell félni a használatuktól. Turi Tímea a kötet címében megjelenő műfajmegjelölés fontosságára kérdezett rá, Pál pedig kifejtette, a címmel a versekben megjelenő vidám és komor hangulat elegyítését fejezte ki, a dal műfaja egyfajta szabadságot adott neki az alkotás során.

Magvető Café könyvbemutató

Ezután Turi Tímea Kellerwesselhez fordult, a kötetében megjelenő idézetekről kérdezte az alkotót. Kellerwessel elmesélte, hogy a koronavírus idején felgyülemlett szabadidő miatt különféle kísérletezésekbe kezdett, és a Biblia visszafele olvasása után, más művek utolsó sorait összeírva írt mesterszonetteket. Kifejtette, hogy főleg a trollkodás vezérelte, de vonzotta annak felmutatása is, hogyan teremtődik jelentéstartalom a sorok között akkor is, ha nincs benne tudatos szándék. Kellerwessel elárulta, hogy a saját kötetét is beemelte ebbe a játékba, a könyv közepén található egyik vers a mű utolsó sorait idézi meg. Majd a közönséghez fordult, és megkérte a hallgatókat, amennyiben valaki visszafelé olvasná el a kötetét, ossza meg vele ennek élményét.

Magvető Café könyvbemutató

Turi Tímea a két könyv közötti újabb hasonlóságra hívta fel a figyelmet, ami bizonyos zenei műfajok játékba hozását jelenti: míg a Hátam mögött a hulló porcelán esetében a slam jelenik meg, addig a Daloskönyv esetében a rap. Kellerwessel elmondta, hogy nem volt tudatos a slam stílusának beemelése a versekbe, de visszaolvasva a kötetet, ő is érzi ennek hatását. Hozzátette, a slam műfajában főleg az aktivitás a vonzó számára, majd röviden mesélt fiatalkori slam felolvasásairól, illetve Pál Sándor Attilával való első találkozását is felelevenítette. Ezek után Pálhoz került a szó, aki könyvében a rap szövegekre való utalással, egyrészt a kamaszkort idézte meg, másrészt a rap szépirodalmi felhasználhatóságával kísérletezett, ezzel is erősítve a kötet nem konvencionális építkezését.

Magvető Café könyvbemutató

Turi Tímea elismerte, nehéz egy könyvbemutató keretében verseket felolvasni, hiszen elvész a forma, amelyet a hallgatók nem láthatnak. Példaként hozta Pál egyik versét, ami erős vizuális elemre épít, hiszen a szavak bekeretezve jelennek meg. Kellerwessel rögtön reagált, és elmondta, neki van egy képverse, amit szívesen megpróbálna felolvasni. A könyvbemutató zárásaként, Kellerwessel kezébe vette a könyvét és felolvasta a felolvashatatlan képversét.

Magvető Café könvbemutató

Családias hangulatban telt a költészet napján megtartott könyvbemutató, ahol ugyan két különböző korosztályt képviselő költő mutatta be kötetét, mégis több hasonlóságra is fény derült a beszélgetés során. Az esemény végén számos vendég a szerzőkhöz sietett, és mosolyogva kértek aláírást, amit Kellerwessel és Pál készségesen teljesített is.  

Fotó: Mariia Kashtanova

nyomtat

Szerzők

-- Ocsenás Péter Bence --


További írások a rovatból

Szubjektív esszé egy koreai költészeti könyvbemutatóról
Kritika Kukorelly Endre Ház, háború, halott című könyvéről
irodalom

Bemutatták Závada Péter Éngép című verseskötetét
Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről

Más művészeti ágakról

Alex Garland és Ray Mendoza: Warfare
színház

Legyetek jók, ha tudtok. Zenés játék a Magyar Színházban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés