bezár
 

gyerek

2013. 10. 13.
Péterke tovább halad a hallás felé vezető úton
Péterke beszélni fog, könyvbemutató, 2013. 10. 11.
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Megszületett a Péterke-sorozat második kötete: a Péterke beszélni fog azt az utat járja be, melynek végén egy műtétnek köszönhetően a kisfiú most már hallássérültként is hallja a hangokat. Az októberi MACIE családi napon megrendezett könyvbemutatón Rácz I. Péter moderálásában a szerző, Benyovszky Anita személyes tapasztalatait osztotta meg, míg Fejes Gabriella gyógypedagógus a műtét szakmai oldaláról beszélt.
Rosta Katalin, az ELTE Speciális Gyakorló Óvoda és Korai Fejlesztő Módszertani Központjának vezetője megnyitójában “a születés pillanatának" nevezte ezt a napot: bővült a Központ, Nagy Judit és Pongrácz Kornélia személyében új fejlesztő szurdopedagógusok érkeztek az intézménybe, valamint megszületett a Péterke beszélni fog című könyv is. Az intézményvezető kiemelte, hogy a kötet a Központ és a PRAE.HU együttműködésének egy újabb gyümölcse. Kedves szavakban bővelkedő bevezetője után Rácz I. Péterhez került a mikrofon, aki röviden beszélt az első kötetre érkezett visszajelzésekről.



A Péterke hallani fog megjelenése után sok ismerőse kezdett el érdeklődve-gratulálva közeledni a könyvhöz, találkozott olyan anyukákkal, akik arról számoltak be, hogy halló vagy nem-halló gyermekeiknek mesélik a könyvet, másokat lenyűgözött, hogy személyesen is ismerik a történetek főhősét. Benyovszky Anita hozzátette, hogy a kritika is jól fogadta ezt a művet és hiánypótlónak tartotta, azt azonban sajnálja, hogy sokan azt hitték, hogy ez egy felnőtteknek szóló kiadvány. Szerinte éppen egy ilyen történet kell a kicsiknek: minden ködösítés nélkül, de kedvesen kell a valóságról beszélni.



A Péterke beszélni fog alapproblémája az a felismerés, hogy a hallókészülék már nem elégséges a kisfiú számára, további hallásvesztés áll fenn, így Péterkének egy beavatkozásra van szüksége, az úgynevezett cochleáris implantátum beültetésére, hogy újra be tudja fogadni a külvilág hangjait. A második kötet rajzai körülbelül másfél évet fognak át a felismeréstől kezdve egészen a műtét utáni terápiáig. Ezalatt az idő alatt a szülőknek és Péterkének is számos nehéz pillanaton kellett túljutnia. Benyovszky Anita szerint a legmegrázóbb az volt, amikor rájöttek, hogy Péterke hallása romlik. Anyaként ezt igen nehéz volt belátnia, mivel a hallásméréseken mindig biztatták, hogy a hallókészülék elegendő lesz. Pedig ő érezte, hogy valami nincs rendben, majd mikor ezt Fejes Gabriella is megerősítette, Péterkét elvitték egy hallásvizsgálatra, aminek az eredménye nagyon rossz lett. A műtétre is igen nehéz volt rászánniuk magukat, mivel ők egy másik életútra rendezkedtek be. Benyovszky arról is mesélt, hogy szintén nagy terhet jelentettek a különböző vizsgálatok és procedúrák, viszont addigra Péterke már túljutott a “hisztis korszakán", ami nagyban megkönnyítette a helyzetüket.



Fejes Gabriella arról beszélt, hogy szurdopedagógusként korábban 90-100 dB-es halláscsökkenés esetén javasolták a cochleáris implantátumot, de ma már 70-80 dB-es romlásnál is tanácsolják a műtét elvégzését. Erre a beavatkozásra akkor is szükség lehet, ha a jól beállított készülék 3-6 hónap alatt sem eredményez beszédértést és -fejlődést. A szurdopedagógus úgy látja, hogy nem érdemes túl hosszú ideig várni, hiszen nem mindegy, hogy ez az implantáció milyen alapokra helyeződik – a túl nagy hallásromlás akár magatartásbeli problémákat okozhat és a meg nem értettség ronthatja a szülő-gyermek viszonyt is. Fejes Gabriella úgy látja, hogy a műtéttel csak nyerni lehet: még az autisztikus vagy az idősebb gyermekeknél is nagy fejlődés tapasztalható, kinyílnak és nagymértékben javul az életminőségük. Persze ebben nagyon fontos szerepe van a család támogatásának is.

A szakmai háttér után Benyovszky Anita elárulta azt is, hogy Péterke nagyon okosan és jól kompenzálta az ő állapotát, ennek ellenére persze nagyon fel kellett készíteni a vizsgálatokra. Nehéz volt vele beszélgetni, elmagyarázni azt, hogy éppen mi fog történni. Benyovszky azonban nagyon sokat tett azért, hogy kisfia könnyen átvészelhesse ezt az időszakot: lerajzolta, hogy mi fog történni Péterkével, naptárat használtak, amiben a kicsi nyomon tudta követni a procedúra ütemezését, illetve a plüss állatok segítségével együtt eljátszották a közelgő eseményeket. Benyovszky szerint ezeknek a játékoknak és az állandó rákészültségnek köszönhetően az egész folyamat viszonylag nyugodtan zajlott le, csak a műtét utáni első nap volt katasztrofális.

Fejes Gabriella kiemelte, hogy a műtét után a megfelelő fejlődés érdekében nagyon fontos a szakemberek és a szülők szoros együttműködése. A terápia általában a készülék behelyezését követően könnyebbé válik, mivel mindenki megnyugszik és felszabadul. A gyógypedagógus kissé nehezményezte, hogy még mindig elég kevesen választják ezt a megoldást, pedig valóban nagy segítséget jelent a gyermekek számára.



A Péterke beszélni fog az első kötettel ellentétben már nem lapozó, hanem könyv formában jelent meg és ez már kereskedelmi forgalomban is kapható lesz. A könyv megjelenését a PRAE.HU mellett az NKA, a Hallod? Szülőklub Egyesület, a Victofon, a Teljes Értékű Életért Alapítvány, a MACIE, az Egyenlő Esélyt! Alapítvány, az Ép Hallásért Alapítvány támogatta.
<iframe width="420" height="315" src="//www.youtube.com/embed/q2VgC1lpn8M" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Szurdopedagógus beszél a Péterke hallani fog című könyv óvodai tapasztalatairól



Péterke beszélni fog, könyvbemutató az ELTE Speciális Gyakorló Óvoda és Korai Fejlesztő Módszertani Központjában, 2013. 10. 11.

Fotó: Bach Máté

prae.hu


nyomtat

Szerzők

-- Kocsis Katica --


További írások a rovatból

Bogdán Viki mesekönyve diszlexiás gyerekeknek
gyerek

Az éven tizedik alkalommal rendezték meg az eseményt

Más művészeti ágakról

Történeti gyökerek, előzmények és érdekességek
Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
Steven Soderbergh: Fekete táska
art&design

Vetlényi Alma kiállítása a Liget Galériában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés