bezár
 

irodalom

2015. 03. 09.
Hogyan született az evolúció?
Pál Eszter: A viktoriánus Anglia – Tudomány és társadalom. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2015.
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Hogyan született az evolúció? A viktoriánus Angliáról néhány dolog bizonyára mindenkinek eszébe jut. A szigorú erkölcsök, a füstölgő gyárkémények, a vidéki kúriák, a szegényházak, a klubjukban tereferélő úriemberek, és persze Darwin és az evolúció. Azt már talán kevesebben tudják, hogy mindezt heves tudományos viták övezték, melyek valójában nem pusztán tudományos kérdésekről folytak...

A korszak elején még arisztokrata támogatással működő előkelő társaságokban vitatták meg a legújabb felfedezéseket és teóriákat – az illendőség, a társas és hatalmi viszonyok és főként a vallás szempontjait szem előtt tartva.

Hogyan alakult át a tudomány művelése úri passzióból szigorú szabályok szerint működő professzionális területté? Milyen társaságok és csoportok voltak e folyamat aktív részesei? Milyen szerepet játszott mindebben a haladás és az evolúció különféle megfogalmazása? Miért találták sokan Darwin elméletét felháborítónak? Hogyan fonódik össze vallás, politika, tudomány, egyéni érdek, személyes kapcsolat, illetve a tudomány megújítása és népszerűsítése, művelése és befogadása, vagyis hogyan illeszkedik a tudomány az adott közegbe, és miért nem választható el attól? Miközben általánosabb tudománytörténeti kérdéseket is felvet, a könyv betekintést nyújt az elsősorban a vallás és evolúció kérdéseiről szóló tudományos diskurzusok részleteibe.
A viktoriánus Anglia: tudomány és társadalom
Pál Eszter 1972-ben született Budapesten. Jelenleg az ELTE Társadalomtudományi Karának Elmélettörténeti Tanszékén dolgozik egyetemi docensként. Eszme- és tudománytörténettel foglalkozik. A témában számos folyóiratcikke és könyvfejezete jelent már meg. Ez az első önálló kötete.


A könyv megvásárolható az Eötvös-pontokban vagy megrendelhető webshopon keresztül.

prae.hu

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Neige Sinno Nyomorult tigris című művét mutatták be a Francia Intézetben
irodalom

Bemutatták Závada Péter Éngép című verseskötetét
irodalom

Az örmény idő nyomában
Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025

Más művészeti ágakról

színház

Az Egy nyár című komédia a Katona József Színházban
Alex Garland és Ray Mendoza: Warfare
Beszámoló a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválról - Egy másik nézőpont


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés