bezár
 

art&design

2013. 05. 08.
Malevics szovjet festőre reflektál 14 magyar
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Százéves Kazimir Malevics (1878-1935) lengyel gyökerű szovjet-orosz festő korszakos műve, a Fekete négyzet, erre reflektál 14 magyar művész a Malevics visszanéz/Malevich looks back című, pénteken nyíló kiállításon a MAMŰ Galériában.

prae.hu

Farkas Viola művészettörténész, a tárlat kurátora elmondta az MTI-nek, hogy az elmúlt 30-40 évben sok magyar alkotás készült az orosz festőre reflektálva. 
   
A Fekete négyzet című munkát maga Malevics 1913-ra datálta, ezért a kurátor úgy gondolta, hogy a 100. évfordulóra a szuprematizmus megalkotójára emlékezve kiállítást szervez. Malevics a szuprematizmus névvel illette a maga festői törekvéseit, amelyek geometrikus absztrakciók és szellemi lényegük a tiszta érzelem - tette hozzá.
   
Ez a festői irányzat nagy hatással volt az 1960-as évektől a magyarországi neoavantgárd képviselőire, így El Kazovszkij, Konok Tamás és Nádler István munkásságára. 
   
Farkas Viola emlékeztetett arra, hogy eredeti Malevics-mű nincs a tárlaton, de Erdélyi Gábor festő lemásolta 1,5-szer 1,5 méteres nagyságban a Fekete négyzet című korszakos festményt. A tárlaton résztvevő alkotók között van például Bada Dada Tibor (1963-2006) vajdasági művész, akinek a Malevics a strandon kinn című zeneszövege olvasható, míg feLugossy László animációt, Kovács Tamás László kisplasztikát, Minyó Szert Károly, Robitz Anikó és Szombathy Bálint fotoszuprematikus képeket, SZAXON Szász János festményeket készített, Nádler István pedig egy akvarellt állít ki.
   
A MAMŰ, vagyis a Marosvásárhelyi Műhely 1978-ban alakult avantgárd művészekből és a nevet Ágoston Vilmos író, esztéta adta nekik. A 80-as években az erdélyi csoport fölbomlott, sokan Magyarországra jöttek, mások Nyugat-Európába mentek tovább - mondta el az MTI-nek Szigeti Gábor Csongor, a MAMŰ Társaság ügyvezetője. 
   
Akik Magyarországra jöttek, 1991-ben egyesületet alapítottak, a nevüket MA született MŰvekre (MAMŰ) változtatták. Mára 168 tagot számlálnak, sokféle művészeti irányzatot és sok helyről, így Erdélyből és a szerbiai Vajdaságból érkezett alkotókat tömörítenek - foglalta össze az ügyvezető.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Megnyitóbeszéd Augusztinyi Fruzsina kiállításához
art&design

Riport a Honey, have you ever heard of “zacskós-tej-tartó”? című kiállítás kurátoraival, Mayer Kittivel, Novák Piroskával és Viski Noémivel
art&design

Farkas Tiffany megnyitóbeszéde Ernszt András és Körei Sándor 'Longing for Gaia' című kiállításán
art&design

az avantgárd lövészárkában

Más művészeti ágakról

Illusztrátorok beszámolója a Bolognai Gyermekkönyvvásárról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés