bezár
 

építészet

2016. 07. 19.
Ellenzi a budavári Országos Villamos Teherelosztó elbontását az ICOMOS
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Pótolhatatlan veszteség érné a magyar építészetet a budavári Országos Villamos Teherelosztó elbontásával - írja keddi közleményében az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága, amely az erről szóló kormányzati döntés megváltoztatását javasolja.

A második világháborús pusztulások okozta sebeket, a zártsorú beépítésben jelentkező foghíjakat a 20. század 50-60-70-es éveiben nemzetközi mércével mérve is igen magas színvonalon szüntették meg az akkori kortárs építészeti alkotások beillesztésével a Budai Várnegyedben. A város rehabilitáció "budai modelljének" sajátossága volt az épületenkénti egyedi megoldások alkalmazása, mind a műemléki helyreállítások, mind a foghíjbeépítések esetében is.
    

prae.hu

A közlemény úgy fogalmaz: nem véletlen, hogy a Budai Várnegyed a korábbi kortárs építészeti beavatkozásokat is tartalmazó állapotában lett világörökség 1987-ben. A megoldási lehetőségek határát feszegető, sík üveghomlokzata miatt is sokak számára nehezen elfogadható látványt nyújtó, Virág Csaba tervei alapján 1979-ben emelt budavári Országos Villamos Teherelosztó egyike ezeknek az építészeti alkotásoknak, így korának fontos és értékes dokumentuma.
    

"A vári egyedi foghíjbeépítések között ebből a korszakból ez az egyetlen megvalósult épületünk, elbontásával pótolhatatlan veszteség érné építészetünket és történetét" - írják, kiemelve, hogy az épület kedvező nemzetközi szakmai megítélése a magyar városépítészet, építészet, műemlékvédelem ma ritkán megnyilvánuló példamutató együttműködésének is köszönhető.
    

Az évek óta üresen álló épület sorsának rendezéséhez új, megfelelő és méltó funkciót kell találni, például alkalmas lehetne egy minden igényt kielégítő látogatóközpont kialakítására a Bécsi kapu tér felől érkező turisták számára. Szintén alkalmas lehet az épület az örökségi értékekkel foglalkozó civil szervezeteknek, mozgalmaknak, kezdeményezéseknek otthont adó központ kialakítására is - olvasható a közleményben, amely szerint az ICOMOS nemzetközi tapasztalatai azt mutatják, hogy világszerte napirenden van az 1970-es években emelt épületek védelme értékeik és felismert veszélyeztetettségük miatt.
    

A Magyar Országos Levéltár épülete mellett álló budavári Országos Villamos Teherelosztó elbontása ellen korábban közleményben tiltakozott a Magyar Építőművészek Szövetségének (MÉSZ) elnöksége is, amely szerint az épület bátran vállalta korának "nemzetközi szellemiségét".

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról
építészet

Fényképkollekció a Tabán utolsó évtizedeiről
építészet

Az építészet mint idea és realitás a 80-as évek Magyarországán

Más művészeti ágakról

Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
A kripli a Centrál Színházban
Steven Soderbergh: Fekete táska
art&design

Vetlényi Alma kiállítása a Liget Galériában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés