bezár
 

art&design

2018. 07. 04.
Bélyegkiállítás nyílt a Semmelweis-emlékév keretében
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Bélyegkiállítás nyílt a Semmelweis-emlékév keretében Magyar és külföldi bélyegeken, valamint tudományos anyagokon keresztül mutatja be a kétszáz éve született Semmelweis Ignác életét és korát a budapesti Bélyegmúzeum kedden nyílt tárlata.

A Semmelweis-emlékév egy "mozaikdarabja" ez a kiállítás, amely az orvoshoz kapcsolható filatéliai megjelenéseket gyűjtötte össze - mondta el Nikodém Gabriella, a Bélyegmúzeum igazgatója a tárlat keddi megnyitóján.

prae.hu

Kiemelte: Magyarországon mindmáig Semmelweis a bélyegen legtöbbször megjelent magyar tudós, és ő a külföldi bélyegeken legtöbbször megörökített magyar tudós is. 

A kiállítás szála és Semmelweis Ignác életútja és emlékezete párhuzamosan halad a vitrinekben - emelte ki Szabó Jenő főmuzeológus, a kiállítás kurátora. Elmondta, hogy a bemutatón láthatók az orvosról megjelent magyar bélyegek az eredeti bélyeggrafikák társaságában, valamint az adott korszakot megjelenítő bélyegekből is kiállítottak néhányat. A Semmelweis Egyetem archívumából megtekinthetők nyomtatványok, kéziratok, kötetek és kisplasztikák, valamint megjelennek Semmelweis kortársai, az őt támogató, valamint bíráló orvosokról készült bélyegek is. Az utolsó vitrinben a külföldön kiadott Semmelweis-bélyegek láthatók.

Bánki Anita, a Magyar Posta marketingkommunikációs igazgatója felidézte, hogy a Posta június 30-án bocsátotta forgalomba az anyák megmentőjének emléket állító, ifj. Szunyoghy András grafikusművész tervei alapján készült legújabb alkalmi bélyegét. A 200 ezer darabban készült új darab főmotívumaként a kézmosás, mögötte árnyékképként pedig egy várandós nő látható, amely a megmentett anyát és gyermekét szimbolizálja. 

Felidézte, hogy Semmelweis Ignácról először 1932-ben, a Magyarország legismertebb személyiségeit megjelenítő Arcképek sorozatban adott ki forgalmi bélyeget a Magyar Posta, ezután még négy sorozattal állítottak emléket a tudósnak. A hatodik a sorban a mostani bicentenáriumra kibocsátott darab.

Európában évente több százezer ember hal meg olyan fertőzésben, amely kézmosással megelőzhető lenne, így Semmelweis tanai még a mai világban is megállják a helyüket - emlékezetett Rosivall László, a Semmelweis Emlékbizottság elnöke, aki azt is elmondta, hogy az emlékév során 18 országban állítanak szobrot a magyar tudós emlékére.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Gwizdala Dáriusz: Epres Smoothie
art&design

Vetlényi Alma kiállítása a Liget Galériában
Megnyitóbeszéd Augusztinyi Fruzsina kiállításához
Krajcsovcis Éva és Zséger Olivia „Leképezés” című kiállításának megnyitóbeszéde

Más művészeti ágakról

Szubjektív esszé egy koreai költészeti könyvbemutatóról
irodalom

Az örmény idő nyomában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés