bezár
 

irodalom

2019. 11. 24.
Bemutatták Varga Ibolya új kötetét
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Bemutatták Varga Ibolya új kötetét A Tények és Tanúk sorozat új kötetét, Varga Ibolya Levél Fiamnak című könyvét mutatta be a két szerkesztő, Hámos Gusztáv és Perenyei Monika a Magvető Caféban 2019. november 7-én 17 órakor. A beszélgetést K. Horváth Zsolt társadalomtörténész vezette. A beszélgetés után levetítették Hámos Gusztáv 1989. A híradó hatalma című egyórás filmjét. Varga Ibolya nyugdíjas magyar–történelem szakos középiskolai tanár közel húsz éven át írta naplóját. A rendszerváltás utáni első évtized, a kilencvenes évek története jelent meg Levél Fiamnak címmel a Tények és Tanúk sorozatban.

Varga Ibolya tizenkilenc éven át, 1990 és 2009 között vezette naplóját, amely mára a rendszerváltozás utáni első két évtized mikrotörténelmi dokumentumává vált.

prae.hu


Hatvanéves voltam, amikor – nagyjából – lezajlott a rendszerváltás. Most hatvankettedik évembe lépve: tanúja és szenvedő alanya hazám gazdasági, pénzügyi, politikai, kulturális, erkölcsi – azaz minden oldalú – válságának. Akkor is válság volt, amikor megszülettem. Ez is egy élet. Hát élet ez?

– olvasható a napló egyik bejegyzésében 1991 novemberéből. Ez év februárjában kapta Varga Ibolya ajándékba a Toshiba T–1100 elnevezésű laptopot a Berlinben élő fiától, a médiaművész és filmrendező Hámos Gusztávtól.

A rendszerváltás körüli évek közélete-közérzete és mikrotörténelme egyaránt kirajzolódik a szövegből: a médiaháború állomásairól, parlamenti csatározásokról és áremelkedésekről, maffialeszámolásokról, szoboráthelyezésekről és újratemetésekről szóló tudósításokat át- meg átszínezik a tavasszal mindig újra kizöldülő és a behavazott Vérmező képei, az öregedés nyűgös pillanatai és a gyerekkori emlékek frissen bevillanó snittjei.

E levélnapló egyfelől a kapcsolatteremtés vágyának médiuma, másfelől, a szerző saját bevallása szerint, a depressziós állapotokon átlendítő alkotás eszköze. A személyes élettörténet részeként a krónikát olyan irodalmi és kulturális élmények gazdagítják, amelyek visszahatnak írójuk látásmódjára, a bejegyzések megformálásának stiláris változására. A zenekedvelő irodalomtanár, Varga Ibolya írása olyan olvasónapló is, amelyben szerzője stílusának, ízlésének alakulásában felismerhető legkedvesebb szerzőinek, a már említett Márainak és Esterházy Péternek (a »Grófom«-nak) a stiláris és vokabuláris hatása. A budai Vérmező mellett élő Varga Ibolyához Márai a hely szellemének meghatározó alakjaként is közel áll, többször a nyomába ered. Szépirodalmunk recepciótörténetének egy figyelemre méltó fejezeteként is érdekes tehát a szöveg.

– írja az előszóban Perenyei Monika művészettörténész, a könyv egyik szerkesztője.

Varga Ibolya megható őszinteséggel ír az öregedésről, a budapesti „Csikágó”-ban töltött gyerekkorról, a karácsonyi vacsoraasztal köré gyűlő családtagokról, a gyermek- és fiatalkori emlékekről. Naplója adalék Hámos Gusztáv 1989. A híradó hatalma című filmjének történetéhez is.

Az esemény Facebook-oldalát ezen a linken találják.

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Kritika Kukorelly Endre Ház, háború, halott című könyvéről
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról

Más művészeti ágakról

színház

Cyrano de Bergerac a Budaörsi Latinovits Színházban
art&design

A 7layers című csoportos kiállítás a Pikszisben
gyerek

Jön Veszprém legvidámabb hétvégéje!


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés