bezár
 

art&design

2021. 09. 02.
Szeptember 6-án vesznek végső búcsút Csíkszentmihályi Róberttől
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Szeptember 6-án vesznek végső búcsút Csíkszentmihályi Róberttől Szeptember 6-án, szerdán Szentendrén a Sztaravodai úti temetőben vesznek végső búcsút Csíkszentmihályi Róbert szobrászművésztől, a nemzet művészétől.

Az MMA közlése szerint a gyászmisét fél 12-kor a szentendrei Péter-Pál templomban tartják. A Kossuth-díjas szobrászművész, az MMA rendes tagja, Szentendre város díszpolgára életének nyolcvankettedik évében, augusztus 26-án hunyt el. A művészt a Magyar Művészeti Akadémia, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és Szentendre város saját halottjának tekinti.

Csíkszentmihályi Róbert 1940. január 5-én Budapesten született. 1954-től 1958-ig a Képző- és Iparművészeti Gimnáziumba járt Budapesten, majd 1960 és 1965 között a Magyar Képzőművészeti Főiskolára, ahol mesterei Pátzay Pál és Szabó Iván voltak. 1965 és 1975 között művészpedagógusként is tevékenykedett, 1965 és 1967 között általános iskolai rajztanár volt Vác-Deákváron, majd a budapesti Kirakatrendező Iskola rajz-művészettörténet tanáraként dolgozott. 1967 és 1975 között a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola (Budapest) tanára, 1971-től 1972-ig a zebegényi Szőnyi István Képzőművészeti Szabadiskola tanára volt. 1975 óta önálló művészként dolgozott.

Csíkszentmihályi Róbert munkássága összetett, sokrétű, a szobrászat minden területét és ágazatát, megannyi műformáját és műfaját, csaknem minden anyagmegmunkálás-módját és technikáját felöleli. A hatvanas évek közepe óta épülő oeuvre művei a kezdetektől napjainkig jelen vannak a magyar művészet hazai és külföldi kiállítási fórumain, számos kompozíciója gazdagítja a rangos hazai és külföldi köz- és magángyűjtemények anyagát, és megannyi alkotása lelt otthonra - idehaza és a határokon túl is - a köztereken és a középületekben.

Művészetében azonos súllyal jelennek meg a tradicionális kisplasztikák, a kisszobrok, kiállítási plasztikák, az érmek és plakettek és a megbízásra készített monumentális emlékművek, emlékszobrok, díszítő plasztikák, díszkutak, valamint a síremlékek és az épületekhez kötődő emlékjelek. Fontosak a szakrális, az egyházi épületekbe, a templomokba vagy közvetlen környezetükbe komponált és került kompozíciói.

A négyzetes kép forrása: mmakademia.hu

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Závorszky-Simon Márton képei a Vízivárosi Galériában
art&design

Interjú Révész Emese művészettörténésszel

Más művészeti ágakról

Láng Orsolya Ház, délután című könyvének bemutatójáról
irodalom

Závada Péter: A muréna mozgása, Jelenkor, Budapest, 2023.
Beszélgetés Karosi Júlia jazz-énekessel
Komáromy Bese Soha jobban című darabjáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés