bezár
 

film

2022. 01. 03.
Szerdán vesznek végső búcsút Gulyás János filmrendezőtől
A Farkasréti temetőben
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Szerdán vesznek végső búcsút Gulyás János filmrendezőtől Szerdán délután két órától, katolikus szertatás szerint vesznek végső búcsút Gulyás János Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendezőtől, operatőrtől, érdemes művésztől, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagjától Budapesten, a Farkasréti temetőben - tájékoztatta az MMA hétfőn az MTI-t.  

A filmrendezőt hetvenöt éves korában december 11-én érte a halál. Gulyás Jánost az MMA és az Emberi Erőforráok Minisztériuma is saját halottjának tekinti.

Gulyás János 1946-ban született Budapesten, a filmrendező a magyar dokumentumfilm meghatározó alakja volt. A hatvanas évektől radikálisan megújuló műfajban számos jelentős alkotása tanította önismeretre, árnyalt gondolkodásra, bátor szembenézésre és megalkuvás nélküli számvetésre a nézőket. Ezek között is egyéni hangot ütöttek meg a szociografikus érzékenységű Gulyás testvérpár - Gulyás János és a nála két évvel idősebb, szintén filmrendező Gulyás Gyula - revelatív filmjei, a Vannak változások, a Ne sápadj! vagy a Törvénysértés nélkül.

A később, már egyénileg készített művek is a legfontosabb társadalmi kérdéseket feszegették. Forgatott filmet a kisiskolák bezárásáról, 2010 után két filmet is szentelt a devecseri (kolontári) iszapkatasztrófának. A közéleti témák mellett az utóbbi évtizedben több művészeti filmet, portréfilmet is készített művészekről, például a Kő Pált bemutató Lujost (2013); operatőre volt az Ágh Istvánt bemutató portrénak.

Az MMA 100 magyar dokumentumfilm válogatásában több, Gulyás János által jegyzett alkotás is helyet kapott, az MMA Kiadónál 2017-ben jelent meg könyv munkásságáról Tóth Péter Pál tollából A Gulyás testvérek címmel. Az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozata az ősszel filmvetítéssel és beszélgetéssel köszöntötte a 75. születésnapját ünneplő akadémikust.

Négyzetes kép a leadben: MMA

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Csáki László: Kék Pelikan
Jeanne Herry: Az arcuk mindig előttem lesz
Interjú Vermes Dorkával az Árni című első nagyjátékfilmjéről
Mehran Tamadon: Ahol nincs isten & Legrosszabb ellenségem

Más művészeti ágakról

Somorjai Réka: BOJZ című drámája a Szkéné Színházban
Kritika Babarczy Eszter Néhány szabály a boldogsághoz című kötetéről
gyerek

Kabóca Bábszínház: Dödölle


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés