bezár
 

zene

2023. 10. 10.
Fotókiállítással emlékezik Melis Györgyre az Operaház
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Születésének centenáriuma alkalmából Melis György 100 arca címmel nyílt fotókiállítás a Magyar Állami Operaház Vörös Szalonjában, mely megidézi a kivételes művész gazdag pályafutását.

Melis György a II. világháborút követő fél évszázad meghatározó operaénekese volt. Aki jellegzetes hangját, mintaszerű szövegmondását egyszer hallotta, sohasem felejti. Igazi énekesszínészként kiválóan maszkírozható arcával, remekül öltöztethető sudár termetével azok figyelmét is felhívta magára, akik nem voltak az Operaház vagy a Erkel Színház rendszeres vendégei.

prae.hu

Mozart bel canto figurái - többek közt Don Giovanni, Almaviva (Figaro házassága), Don Pasquale, Enrico (A csengő) - közt éppúgy otthonosan mozgott, mint a nagy Verdi-hősök - például Falstaff, Macbeth, Nabucco, Amonasro (Aida), Jago (Otello), Posa márki (Don Carlos) Renato (Az álarcosbál) - kosztümjeiben.

Generációjának legizgalmasabb Kékszakállú hercegeként megfordult a milánói Scala színpadán éppúgy, mint a Walter Felstenstein vezette Komische Oper Berlinben Don Giovanniként. De sokak számára nyújtott emlékezetes alakítást Háry János vagy János vitéz szerepében, operettekben, sőt, az opera berkein kívül opera- és prózai filmszínészként és nótaénekesként is.

Melis György emlékét több könyv, számos rádió-, lemez- és tv-felvétel őrzi. 1949 és 2005 között csak az Operaházban 90 produkció 68 különböző szerepében több mint 2200 estén szolgálta a közönséget.

Az évforduló alkalmából a nagy magyar bariton ezer arcából száz portét idéz meg a Karczag Márton kurátor által jegyzett kiállítás a Vörös Szalonban.

Fotó: A Magyar Operaház Archívuma

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Roskó Gábor és a Project333
Hari Drama és Nagy Emma Quintet koncert a Várkert bazárban
Kritika az Orfeo ed Euridice új felvételéről

Más művészeti ágakról

Baráth Áron & Pál Katja alkotásai a VILTIN Galériában
Illyés Gyula és Weöres Sándor egy-egy anya-versének hasonlóságairól
A Füsziről és a Roma Hősök Fesztiválról Balogh Rodrigóval beszélgettünk
Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés