bezár
 

art&design

2024. 03. 22.
Női fókusz címmel nyílik fotókiállítás a Műcsarnokban
Tartalom értékelése (1 vélemény alapján):
Női fókusz címmel nyílik kiállítás a Budapest FotóFesztivál nyitóeseményeként pénteken a Műcsarnokban. A tárlat öt fotográfusnő, Eve Arnold, Nanna Heitmann, Susan Meiselas, Inge Morath és Marilyn Silverstone munkáiból válogat.

A fotófesztivál nyitókiállítását nyolcadik alkalommal rendezik meg a Műcsarnokban, és harmadik éve dolgoznak együtt a Magnum ügynökséggel – mondta el Kondor-Szilágyi Mária, a Műcsarnok vezető kurátora a kiállítás és a fesztivál pénteki sajtóeseményén.

prae.hu

Mucsy Szilvia fotográfus, a fesztivál igazgatója hozzátette: ez az első olyan év, amikor a nyitókiállításon a női fotográfiára helyezik a hangsúlyt. A fesztivál egyik fő profilja, hogy párbeszédet indít a generációk, valamint az alkotó és a befogadó között.

A május 12-ig tartó fesztivál programjában 44 kiállítás és 4 interaktív program kapott helyet. Önálló kiállításon mutatkozik be Reiner Reidler osztrák, Joan Alvado spanyol és Nino Migliori olasz fotográfus is, a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központtal együttműködésben pedig beszélgetéssorozatot szerveznek három magyar alkotóval.

Fiatal magyar fotográfusok mutatkoznak be a K6 Galériában, ahol fotókönyv- és művészetinyomat-vásárt is tartanak. A fesztivál igazgatója felhívta még a figyelmet a Turbina Kulturális Központban látható kiállításra, amelynek középpontjában a techno-kultúra áll.

A programok közül kiemelt két májusban nyíló csoportos tárlatot: a kortárs magyar fotográfusok Pro forma című kiállítását a Kiscelli Múzeumban és a Családmesék című tárlatot a FUGA - Budapesti Építészeti Központban.

Somosi Rita művészettörténész, a fesztivál főkurátora elmondta: a Pro forma című tárlat – mely 35 fotográfus munkáját mutatja be – tematikája az absztrakció. A Családmesék című tárlaton pedig az azonos című könyvből kiindulva a család fogalmát járják körül az alkotók különböző megközelítésből.

Hozzátette: a Magyar Építőművészek Szövetsége ad helyet a Magyar Fotóművészek Szövetsége Kortárs Magyar Fotográfia 2024 című kiállításának. A tárlat több mint 160 alkotó  munkáit mutatja be az 1960-as évektől napjainkig.

Elmondta: a programok között számos egyéni tárlat is szerepel. Az Artphoto Galériában nyílik Kerekes Gábor kiállítása, amely az alkotó halálának 10. évfordulóján főbb műveiből ad válogatást. Az Újbuda Galériában Sebestyén Sára, a Viltin Galériában Tímár Péter alkotásai láthatók. Krász Kíra Dorottya munkáinak az Inda Galéria, Szövérffi Adrienn alkotásainak pedig a MyMuseum Gallery ad otthont.

Hozzátette: új kiállító a fesztiválon a Vasarely Múzeum, ahol Maurer Dórának és a Fényelvtan-műhelyének nyílik kamaratárlata.

Tulipán Zsuzsanna, a május 12-ig látható Női fókusz című kiállítás kurátora elmondta: a Magnum Photos történetében a női fotográfusok számára rendezett kiállítás már hagyomány. Először 1999-ben Eve Arnold ötlete volt, hogy készítsenek egy olyan tárlatot, ahol csak női fotográfusok szerepelnek. A mostani kiállítás ennek a Magna Brava című kiállításnak a továbbgondolása, szintén öt fotográfussal, akik közül négy ugyanaz, hozzájuk csatlakozott a legfiatalabb generációból Nanna Heitmann.

Hozzátette: a budapesti kiállításon három generáció képviselői mutatkoznak be, és általuk a Magnum Photos történetéről is sok mindent megtudhatnak a látogatók.

A kiállítás ismertetője szerint a Magnum Photos válogatásának öt női fényképésze az ügynökség szellemiségéhez híven a humanista fotográfia emblematikus képviselője. Az alkotók munkásságában kiemelt jelentőséget kapnak a hírnév, a hatalom, a vallás, a hagyomány, a kisebbségi lét és a jogfosztottság problémakörei. A portré műfajában éppúgy, mint a társadalomábrázoló dokumentarista sorozatokban női érzékenységgel, empátiával és helyzetértelmező tudatossággal közelítenek témáikhoz.

A válogatás a háború utáni időszaktól napjainkig készült felvételekből áll, az úgynevezett humanista fotográfia mellett az ikonikussá vált magazinfotókat, sztárportrékat is felvonultatja.

A kiállítás anyagában szerepelnek többek között Eve Arnold Marilyn Monroe-ról, Sophia Lorenről, Charles Chaplinről, Richard Burtonről és Elizabeth Taylorról készült képei; Inge Morath kocsiablakból kukucskáló lámáról készült fotója és Saul Steinberggel közös maszkos portréi; Marilyn Silverstone Indiában készült képei; Susan Meiselas Sztriptíztáncosnők sorozata, valamint Nanna Heitmann-nak a Jenyiszej folyó mentén élő emberek hétköznapjait bemutató munkái.

Kép forrása: a Budapest Photo Festival Facebook oldala

Fejléckép és főoldali kép: USA. 1962. Saul STEINBERG Mask Series.
Photograph by Inge Morath/MAGNUM PHOTOS.
Mask by Saul Steinberg © The Saul Steinberg Foundation/ARS, NY

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Vetlényi Alma kiállítása a Liget Galériában
Benkő Barnabás, Enyedi Zsolt, Hamerli Judit képzőművészek közös kiállításáról
Interjú Molnár Judit Lillával

Más művészeti ágakról

Az Árnyak kertje című antológiáról
Megjelent Tandori Dezső Egyetlen című kéziratának hasonmás kiadása
Alex Garland és Ray Mendoza: Warfare


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés