bezár
 

zene

2024. 07. 17.
Igazi sztárparádé a Nemzetközi Cigány Dal Napján
Hat ország tizenöt helyszín
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Igazi sztárparádé a Nemzetközi Cigány Dal Napján Harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az augusztus 8-i koncertsorozathoz idén hat ország tizenöt helyszíne és ötven előadó kapcsolódik. Az esemény arca Lakatos Mónika Kossuth- és Womex-életműdíjas előadó.

"Célunk a rendezvénnyel az, hogy a cigányzene sokszínűségét ünnepeljük legendás cigány és nem cigány művészek részvételével. Idén tíz magyarországi városban, valamint öt külföldi helyszínen lesznek koncertek, összesen mintegy 260 fellépővel" - mondta Rostás Mihály "Mazsi", az esemény művészeti vezetője, a Romengo és a MazsiMó-GipsyMó alapítója, a szervező Nemzetközi Cigány- és Világzenei Hálózat elnöke a szerdai budapesti sajtótájékoztatón.

prae.hu

Mint hangsúlyozta, a hálózat távlati célja, hogy a Nemzetközi Cigány Dal Napját az Európai Unió minden tagállamában megszervezzék.

Az idei kínálatban a flamencótól a balkáni rezesbandákig, cigány hallgatóktól a dzsesszes ritmusokig sok minden szerepel.

A 3. Nemzetközi Cigány Dal Napján augusztus 8-án színpadra lép a Kalyi Jag és Bocskor Bíborka, a Parno Graszt, a Romengo és Lakatos Mónika, Balogh Katesz tánccsoportja, Bódi Guszti, a Kále Lulugyi és a Cimbaliband, Szabó Balázs, a Misztrál, az AMaro Duho, a Gypo Circus, az EtnoRom, Szalóki Ági, a Canarro, a Mosaico Flamenco, az East Gipsy Band, a Khamoro, a Vojasa, a Fanfara Complexa, a MazsiMó-GipsyMó és Lukács Miklós, Ferenczi György. Lesznek autentikus flamencózenészek és -táncosok Jerez de la Fronterából, zenészek és táncosok Radzsasztánból, koncertet ad a balkáni Boján Krstic Orcestar és a Kristijan Azirovic Orchestra.

A külföldi helyszíneken helyi zenekarok és más meghívottak mellett játszani fog a Karavan Familia, a Besh o droM, a Romano Drom, Balogh Melinda, Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band, Rostás Mónika és a Gipsy Moods.

Augusztus 8-án Budapesten a Benczúr Ház Rendezvényközpont udvarában lesznek koncertek, a további magyarországi helyszínek közé tartozik Százhalombatta, Szentendre, Veszprém, Ravazd, Hatvan, Balatonboglár, Csobánka, Nagyecsed és Pécs. Külföldön a spanyolországi Jerez de la Fronterában, a szlovákiai Párkányban, a romániai Marosvásárhelyen, a bulgáriai Burgaszban és a német fővárosban, Berlinben lesznek koncertek.

A sajtótájékoztatón Suhajda-Molnár Anikó, a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. vezérigazgatója kiemelte: a rendezvény azért is fontos, mert a hazánkba érkező külföldi vendégek elsősorban a kulturális attrakciókkal, látnivalókkal azonosítják hazánkat, Magyarország kulturális örökségének pedig elválaszthatatlan részét képezi a roma zenei kultúra.

Lőrinczy György, Postakürt Alapítvány elnöke, a Szentendrei Teátrum igazgatója arról beszélt, hogy Rostás Mihály "Mazsi" és a vele szorosan együtt dolgozó Lakatos Mónika saját hagyományait, zenei kultúráját viszi fel a legmagasabb szinten a színpadra. "Megmutatják, hogy az ősi tradíció jól előadva mennyire modern tud lenni".

A Nemzetközi Cigány Dal Napja az 1943. augusztus 8-án Szkopjéban született Esma Redzepova születésnapjához kapcsolódik.

Redzepovát a cigányzene királynőjeként tartják számon. A 2016-ban elhunyt énekesnő nemcsak a macedón zenei kultúra világszerte ismert jelképe, személye a cigány muzsika számára szintén meghatározó. Pályafutását akkor kezdte Jugoszláviában, amikor a cigányok szégyenletesnek tartották, hogy a nők nyilvánosan énekeljenek. Ennek ellenére ő volt az egyik első énekes, aki romani nyelven adott elő a rádióban és a televízióban, dalaival hatalmas sikereket aratott Jugoszláviában, majd az egész világon.

Az eseménysorozat támogatója a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Program, a Visit Hungary, a MOL - Új Európa Alapítvány, valamint a Nemzeti Kulturális Alap.

Fotó: Lakatos Mónika Facebook-oldala

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Platon Karataev: Napkötöző
Kritika az Orfeo ed Euridice új felvételéről
Simon Géza Gábor: A magyar jazztörténet ösvényein. A magyar jazztörténeti kutatás hatvanöt esztendeje 1958–2023

Más művészeti ágakról

Kiss Judit Ágnes: Tujaszörny és nyírfakobold, Pagony, 2024
Újra nagyvásznon Tarr Béla Panelkapcsolat című filmje
Kevin Costner – Horizont: Egy amerikai eposz
Esszésorozat Juhász Ferencről – első rész


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés