bezár
 

építészet

2024. 10. 09.
Az Európai Örökség Díj közönségdíját nyerte el az erdélyi Szászalmád erődtemplom
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az Európai Örökség Díj közönségdíját nyerte el az erdélyi Szászalmád erődtemplom A dél-erdélyi Szászalmád (németül Almen, románul Alma Vii) felújított evangélikus erődtemploma nyerte el a közönségdíjat az Európai Örökség Díj idei kitüntetettjei közül - jelentették be a hétfő esti díjátadó gálán, Bukarestben.

A helyi közösség számára turisztikai bevételt jelentő szakszerű felújítást az erdélyi szász építészeti örökség megmentését szívügyének tekintő Károly brit király által – még trónörökösként – létrehozott Mihai Eminescu Alapítvány végezte.

prae.hu

Az Europa Nostra idei 26 kitüntetettje közül a közönségszavazatok sorrendjében a Hegyi-Karabahból elmenekült örmények kutlturális örökségét ápoló, oktatási kategóriában díjazott Terjan Oktatási Központ került a második helyre, a harmadik legtöbb internetes szavazatot az örökségmegóvás kategória másik romániai kitüntetettje, a Kolozsvár főterén álló, teljeskörűen felújított Szent Mihály-templom kapta.

Idén Bukarest látta vendégül az európai örökségvédelem éves szakmai konferenciáját. A négynapos rendezvény keretében az Ateneul Roman koncertteremben hétfő este adták át az Európai Unió örökségvédelmi kitüntetéseit, az Europa Nostra-díjakat öt különböző kategóriában.

Kilenc díjat az örökségmegóvás és adaptív újrafelhasználás, egy díjat a kutatás, öt díjat az oktatás, képzés, képzésfejlesztés, hetet az örökségvédelem tudatosítása és a polgárok bevonása elismeréseként osztott ki, négyet pedig a "kulturális örökség bajnokainak" – magánszemélyek és szervezetek sok évtizedes örökségvédelmi munkája elismeréseként – ítélt oda a szakmai zsűri.

Az Európai Bizottság május végén tette közzé az Európai Örökség Díj idei nyerteseinek listáját: akkor derült ki, hogy Kolozsvár 14. századból származó gótikus öröksége, az Európai Unió, valamint a magyar és román állam támogatásával felújított Szent Mihály-templom is megkapta a rangos elismerést.

A Szent Mihály-templomnak adományozott kitüntetést a tulajdonos római katolikus egyház képviseletében László Attila plébános, kolozs-dobokai főesperes vette át a bukaresti gálán.

László Attila az MTI-nek elmondta, az Europa Nostra-oklevél átvétele a felújításon dolgozó népes csapat közös ünnepe. Hozzátette: öröm, hogy megújult a templom, ugyanakkor feladat és kihívás is annak a közösségnek, amelynek éltetnie kell.

A plébános szerint nemcsak a felújításhoz nyújtott támogatásban és annak szakmai elismerésében nyilvánul meg, hogy Európa magának tekinti ezt az értékes örökséget: az utóbbi három hónapban 115 ezer látogató kereste fel az Európa Nostra-díjjal kitüntetett templomot.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Az építészet mint idea és realitás a 80-as évek Magyarországán
építészet

Interjú Merényi Dáviddal
építészet

Beszámoló a 18. Velencei Építészeti Biennáléról
építészet

Reflexió a girlscanscan Tripping on Modernist Monuments című kiállításáról

Más művészeti ágakról

Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés