színház

De kik is azok a nagy figurák? A videósorozat középpontjában legendás néptáncosok és elhíresült táncuk áll. Mozdulataikban ott rejlik a magyar nép történelme, a táncos, az egyén élete, hite, lelkisége, társadalmi helyzete a Moldvától a Felső-Tiszavidékig.
Appelschoffer János
A rövidfilmekben az MTA – HUN-REN BTK Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívumában fellelhető, a nagyközönség számára kevéssé ismert felvételek mellett neves táncművészek és koreográfusok szemléltetik és értelmezik a lépéseket. A profi előadók lassított mozdulatai és az archív felvételek egybejátszása pedig lehetőséget ad arra, hogy a múlt és a jelen a képernyőkön is összekapcsolódjon. Bár egy-egy tájegység táncai lehetnek kötött vagy kötetlen szerkezetűek, a kötött szerkesztésű táncoknál – mint a kalotaszegi legényes – is minden táncos a saját egyéniségével, temperamentumával töltötte meg azokat a mozdulatokat, amelyek ma százezrek lábán köszönnek vissza. A magyar néptáncnak az egyik legcsodálatosabb üzenete az egyéni kifejezés szabadsága és a közösség határozott szabályrendszerének harmóniája: ezt tükrözi a Petőfi Kulturális Ügynökség Kultúra.hu YouTube-csatornáján megjelenő videósorozata is.
Kocsis Enikő
Az első epizódban Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas koreográfus, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes vezetője mesél Árus Ferenc kalotaszegi prímás-táncosról.
Az ugrásnak, a föld elhagyásának van egyfajta ritmikája, ezt a focisták megirigyelhetnék: egy-egy Ronaldo-figura
– mondta.
A sorozat indulásával egyidőben, kapcsolódva a tánc világnapjához különleges videókampányt indít a Petőfi Kulturális Ügynökség, megmutatva hogyan fonódik egymásba a tradíció, a magas- és popkultúra a tánc formanyelvén. Juhász Bence Zsombor, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes szólótáncosa, a Népművészet Ifjú Mestere, Albert Zsófia Enikő balettnövendék, a Magyar Nemzeti Balettintézet Kamaraművésze és Szarvák Csenge magyar bajnok breaktáncos mozdulatain keresztül átélhetjük a szerelem, a düh és a boldogság érzését.
Berecz István
A Petőfi Kulturális Ügynökség számára kiemelten fontos misszió, hogy a népi kultúránkban és hagyományainkban rejlő hasznos tudást újra köztudatba emelje. Ezt a célt szolgálja a nemrégiben megjelent Tündérkerti pomológia, amely az őshonos gyümölcsfajták legjavát öleli fel egy kötetben, valamint a Kultúra.hu YouTube- csatornáján elérhető és több mint negyven epizódot számláló Petőfi Akadémia című sorozat is. Ebbe a tematikába illeszkedik a csatornán kéthetente keddenként jelentkező Nagy figurák-sorozat is, melynek nem titkolt célja, hogy megmutassa: a népi kultúra él és éltet.
Fotó: Örök Péter