színház
Ismét megrendezik a Vidéki Független Színházi Fesztivált, a kulturális seregszemlét szeptember végén Szentesen tartják - tájékoztatta a Vidéki Független Színházak Szövetségének elnöke az MTI-t.
Kancsár Orsolya közölte, a szeptember 23-án kezdődő ötnapos fesztivál központja a szentesi Tóth József Színház és Vigadó lesz. A rendezvényt nemcsak a vidéki független színházak legizgalmasabb előadásai bemutatkozási fórumának szánják, hanem szakmai találkozóhelynek is. A programra meghívják a független színházi érdekképviseleteket, valamint a kulturális kormányzat képviselőit is, és közös kerekasztal-beszélgetést kezdeményeznek a független színházi szféra jelenéről és jövőjéről - közölte a szakember.
Kancsár Orsolya kitért arra, hogy a tavaly tavasszal alakult Vidéki Független Színházak Szövetsége egy év alatt megduplázta tagságát, ami egyértelműen jelzi, hogy országszerte egyre nagyobb az igény a vidéki független színházak önálló érdekképviseletére és szakmai összefogására. A szövetség jelenleg Magyarország 19 megyéjéből 11 tagszínházat tömörít, amelyek saját régiójukban meghatározó kulturális szereplők.
A szervezet elnöke hangsúlyozta, ezek az intézmények nem csupán előadásokat hoznak létre, hanem befogadó közösségi tereket működtetnek, kulturális értéket teremtenek, és aktívan részt vesznek településeik, térségeik kulturális életének alakításában.
A vidéki független színházak szerepe sok esetben összetettebb, mint a fővárosi társulatoké. Működési területük gyakran több várost, járást vagy akár egy teljes régiót lefed, így kulturális szolgáltatásaikkal olyan közösségeket is elérnek, amelyek számára a színházhoz való hozzáférés korlátozottabb. Emellett jelentős szerepet vállalnak az ifjúsági programok, a közösségépítés, a kulturális esélyteremtés és a helyi identitás erősítése terén is - mutatott rá.
A szövetségen belül külön képviseletet kaptak a gyermek- és bábszínházak, valamint a határon túli magyar színházak, amelyek sajátos szakmai kihívásaikkal és tapasztalataikkal gazdagítják a szervezet munkáját - tette hozzá az elnök.
A Vidéki Független Színházak Szövetsége folyamatos együttműködik a budapesti független színházak érdekképviseleti szervezetével. Közös céljuk, hogy a független színházi szféra jövőjét érintő kérdésekben maguk az érintettek fogalmazhassák meg a szakma álláspontját és alakíthassák a döntéshozatali folyamatokat - fogalmazott a szakember.
Kancsár Orsolya meggyőződése, hogy a szakmát érintő legfontosabb kérdésekről párbeszédre van szükség. A fesztivál lehetőséget teremt arra, hogy az alkotók, az érdekképviseletek és a döntéshozók közösen gondolkodjanak a magyar színházi élet jövőjéről, különös tekintettel a vidéki és határon túli független műhelyek helyzetére.
Fotó: kultura.hu


