bezár
 

irodalom

2008. 06. 24.
Szentkuthy az egyik legnagyobb szabálysértő
Grendel Lajos válasza a PRAE Szentkuthy Miklós a kánonban című körkérdésére
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Szentkuthy az egyik legnagyobb szabálysértő A Prae a magyar irodalom egyik legfontosabb műve. S talán ma már a kánoncsinálók sem idegenkednek annyira tőle, írja körkérdésünkre adott válaszában Grendel Lajos, mint még nemrég is. Lásd a Gintli Tibor – Schein Gábor féle irodalomtörténetet, amelyben Szentkuthyról nagy megbecsüléssel írnak. Én egy lépéssel meg tovább mennék.
El tudnék képzelni egy olyan irodalomtörténetet, amelyben a 20. századot tárgyaló rész középpontjában Szentkuthy, Weöres és Juhász Ferenc lennének.

Sajnos, arra nincs most időm, hogy részletesebben kifejtsem, miért tartom a Prae-t nagyon nagy műnek, megtettem néhány hónappal ezelőtt a pozsonyi Irodalmi Szemlében, egy hosszabb írásban. Juhász nekem az ötvenes évek közepe és a Harc a fehér báránnyal. Persze ez nem azt jelenti, hogy kisebbíteném Kosztolányit, Krúdyt, Pilinszkyt, Mészölyt, Ottlikot és másokat, akiket nagyon szeretek, csupán arra gondoltam, hogy Szentkuthy az egyik legnagyobb szabálysértő, s talán ezért olyan lenyelhetetlen falat sok okos, tudós – nem ironikusan mondom – irodalomtörténész számára. Kár, hogy a szabálysértők inkább idegesítik a közvetítő kritikát, mintsem hogy vásárra vinnék a bőrüket értük. Persze Szentkuthy esetében ott a nagy kivétel, Németh László egyértelmű melléállása.

De óvatos optimista vagyok. Az egyetemen sikerült a diákjaimnak legalábbis az érdeklődését felkelteni Szentkuthy iránt, akiről eddig nem is hallottak. Meg hat – megint óvatos optimizmus –: az idő Szentkuthynak dolgozik. Épp ma olvastam Németh Gábor laudációjat a literában, a PIM Szentkuthy kiállítása kapcsán.


Grendel Lajos

prae.hu

Szentkuthy Miklós a kánonban – a PRAE.HU körkérdése.

Grendel Lajos (Léva, 1948) író, szerkesztő, egyetemi oktató. Díjak: Szlovák Írók Szövetsége Díja, 1985, Év Könyve-jutalom, 1987., Artisjus-díj, 1988, Déry Tibor-díj, 1988, Érdemes Művész, 1989., József Attila-díj, 1990., Madách Imre-díj, 1982, 1990., A Szlovák Írószervezetek Társulásának Díja, 1990., Füst Milán-díj, 1995., Ady Endre-díj, 1997., Madách Imre-díj, 1997., Kossuth-díj, 1999., Magyar Művészetért Díj, 2002., Bárka-díj, 2003., Posonium Irodalmi Díj, 2003 fődíj., Magyar Művészetért Díj, 2005., Giuseppe Acerbi Irodalmi Díj, 2006., Talamon-díj, 2006., Márai Sándor-díj, 2007


Kapcsolódó cikkek


nyomtat

Szerzők

-- Balogh Endre --

A prae.hu művészeti portál alapító-főszerkesztője, a PRAE.HU Informatikai és Kommunikációs Kft. ügyvezetője, a Prae Kiadó vezetője. 2009-2011 a József Attila Kör Irodalmi Egyesület (JAK) elnöke. Önálló prózakötete: A parazita (2008, FISZ). Weboldal: www.baloghendre.hu


További írások a rovatból

irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Beszélgetés Gulyás Adrienn műfordítóval
Az irodalmi és művészeti folyóiratkultúra kapcsán
Tandori Dezső Töredék Hamletnek című kötetéről

Más művészeti ágakról

Történeti gyökerek, előzmények és érdekességek
gyerek

A fák bűvös birodalma – Boszorkányos erdei küldetés a Vajdahunyadvárban
art&design

Mihai Barabancea: Cyborg Dolphin Tears kiállítás és könyvbemutató
Megnyitóbeszéd Augusztinyi Fruzsina kiállításához


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés