bezár
 

film

2023. 10. 25.
Animáció kicsiknek és nagyoknak
11. Primanima Nemzetközi Animációs Filmfesztivál
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Véget ért Budaörsön a több helyszínen tarott 11. Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Filmfesztivál, amelyen nemcsak a pályakezdő animációs filmkészítőknek adnak lehetőséget a bemutatkozásra, hanem jó érzékkel gondot fordítanak arra is, hogy a jövő értő közönségét kineveljék.  

Túl azon, hogy az idén csaknem kétszáz hosszabb-rövidebb terjedelmű animációs filmet hozott el a közönségnek, a Primanima négy napja alatt a fesztiválszervezők alkotói workshopokat, nemzetközi felhozatallal büszkélkedő kortárs képzőművészeti kiállítást és, nem utolsó sorban, kifejezetten a kisgyerek és a tinédzser korosztálynak szóló vetítéseket is szerveztek. A már egy évtizede szerveződő, alapvetően a pályájuk elején járó, elsőfilmes animációs alkotók számára bemutatkozási lehetőséget biztosító fesztivál megálmodói ügyesen építik az ezerarcú animációs forma új közönségét a fiatalabb generációk megszólításával és vetítőtermekbe vonzásával.

prae.hu

Részlet a La Perra c. filmből

Jelenetkép a La Perra című filmből

Nem elegendő ugyanis, ha elkötelezett, progresszív látásmódú és izgalmas témákat feszegető alkotók szűk köre világszínvonalú munkákat készít – saját magának. Egy ilyen vizuális kódjaiban és történetelbeszélői technikáit tekintve is változatos, nézői bevonódást, értelmező, komplex befogadási attitűdöt igénylő filmtípusnál különösen fontosnak tűnik, hogy a felnövekvő generációkat idejekorán megkínáljuk ennek a sokszínű, izgalmas világnak az alkotásaival. A vizuális és mozgóképes nevelés nemes és szép missziójához azonban megfelelő művek is szükségesek, amelyeken keresztül a fiatalok beavatása megtörténhet.

Részlet a Szorít a ház c. filmből

Jelenetkép a Szorít a ház című filmből

És itt jön képbe a Primanima Fesztivál, amely évről évre megbízhatóan magas színvonalon szállítja a legfrissebb animációs filmes termés legjavát. Az előszelektált paletta darabjait ráadásul külön szekciókba rendezik a kisiskolás korú gyerekközönség és a tinédzser korosztály számára, a könnyebb tájékozódás végett. Mi több, a primanimások jól tudják, hogy a mozgóképi nyelvre nevelés a 21. században már csaknem a szülőszobán óhatatlanul elkezdődik, ezért még az óvodás miniközönség számára is készültek egy dedikált szekcióval. Így találkozhattak a legkisebbek az egyenként 3–5 perces alkotások között holland gyurmaanimációval (A kaméleon), Reich Károly vizuális örökségéből merítő, hazai rajzanimációval (Rózsa és Zafír), és német papírmasé királlyal-királynővel (Padlizsán hercegkisasszony). A nagyjából hattól tizenkét éves korig ajánlott szekcióban általában ugyancsak rövidebb, 5–10 perc körül mozgó filmeket vetítettek, amelyek azonban a felhasznált technikákat, látványvilágot és jellegzetes animációs filmes kódokat tekintve a lehető legszélesebb skálán mozogtak a hagyományos vonalrajz-animációtól (Fodrászosdi) a komplex technikákat érvényesítő darabokig (Baki útközben), a narrált vagy szinkronizált (Átjáró Másvárosba) történetmeséléstől a hagyományos zaj-zörejesztétikát ihletetten érvényesítő (Napraforgó) filmekig.

Részlet a Nővérnek lenni c. filmből

Jelenetkép a Nővérnek lenni című filmből

A Primateens szekció filmjei nemcsak hosszabb terjedelmükkel, hanem a felvetett témák fajsúlyosságával is kitűntek a kisebbeknek szánt darabok közül. Az idegenség érzésének megtapasztalása a más, ismeretlen világokba kerülés (A mosógépen túl), a szeretetkapcsolatok lehetetlensége (A hangtalan sikoly), a saját testünk működése (Semmi az egész), és a kamaszkori identitás- és határkeresés (Okay) témáin keresztül fogalmazódott meg a szekció filmjeiben. 

A Primanima pedig olyannyira komolyan veszi a fiatalabb nézőknek – is – szóló filmeket, hogy önálló versenyszekciókat indított ezekből a válogatásokból, amelyek fölött ráadásul a vonatkozó korosztályból kikerült ifjú döntnökök is zsűriztek. A BABtér animációs filmes szakköröseiként a Budapest School diákjaiból verbuvált PrimaKids zsűri díját Julia Ocker Macska című animációja kapta idén. A gyerekfilmes verseny fődíját – a kategória zsűrije Molnár Jacqueline illusztrátor, animációs filmrendező, Kele Fodor Ákos író és Maksai Kinga magyar- és médiatanár, író voltak – Anne-Sophie Gousset és Clément Céard Nővérnek lenni című rajzanimációja kapta, a Primateens kategóriában pedig Yegane Moghaddam Az egyenruha című formailag és témájában is kifejezetten komplex és árnyalt alkotása győzedelmeskedett.

Fesztivál

Pillanatkép a fesztiválról

Az idei Primanima is közel kétszáz bizonyítékkal szolgált négy nap alatt arra, hogy milyen tágas és izgalmas világ húzódik az animációs filmek fősodrán túl. A tematikus vetítésekkel és a kapcsolódó kísérőprogramokkal pedig tálcán kínálta a kiváló belépési pontot a fiatalabbak mozgóképes neveléséhez. Találkozunk jövőre!

Képek forrása: Primanima

nyomtat

Szerzők

-- Dombai Dóra --

Dombai Dóra az ELTE BTK magyar nyelv és irodalom, valamint filmtudomány és esztétika szakán végzett. Rendszeresen publikál filmkritikákat, elemzéseket és társadalmi témájú esszéket. Érdeklődési területe a kortárs magyar filmművészet, a feminista kritika és a környezetesztétika.


További írások a rovatból

Steven Soderbergh: Fekete táska
Elizabeth Sankey és Andrea Arnold filmjei

Más művészeti ágakról

Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben
Beszámoló a tavaszi Margó második napjáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés