bezár
 

gyerek / alkotás

Sorstalanság a szögesdrót mindkét oldalán
Sorstalanság a szögesdrót mindkét oldalán
A csíkos pizsamás fiú szerzője kísérletet tesz annak igazolására, hogy a szögesdrót mindkét oldalán létezik sorstalanság. Pompor Zoltán a regény pedagógiai erényeit és dramaturgiai hibáit veszi sorra.
Rabruhája van
Rabruhája van
A csíkos pizsamás fiú című regényt és a belőle készült filmet rovatvezetőnk, Tamás Zsuzsa a holokausztokatatás és a nevelés eszközének tekintve értelmezi, amellyel szemben - Adorno szavaival - „az az elsődleges követelmény, hogy Auschwitz ne történhessen meg még egyszer.”
Legalább rühellhetné
Legalább rühellhetné
„Arckifejezéséből a harag, a fájdalom és a megvetés elegyét olvashatjuk ki: a haragot a fenyegetően összehúzott szemöldökből, a fájdalmat a szemek pillantásából, a megvetést az előretolt alsó ajakból és a lebiggyesztett szájsarokból” – jellemezte Freud Michelangelo Mózes-szobrát. Hasonló elemző-értelmező mondatokkal nem szolgálhatunk A Tízpancsolat című 3D-s animációs filmről szólván, s nem csak a freudi kvalitások híján nem.
Modern lány a múlt században
Modern lány a múlt században
Philip Pullman is azok közé a szerzők közé tartozik, akiknek a megfilmesítés hozta meg (újra) az ismertséget. Bár maga az Arany iránytű nem volt valódi kasszasiker, Az Úr sötét anyagai trilógia mégis a könyvesboltok polcaira került az Alexandra Kiadó jóvoltából, s most a szerző négy kötetes művét, a Sally Lockhart-sorozatot is elkezdték (újra) kiadni.
Elolvad a hó, ha győz (bennünk) a jó
Elolvad a hó, ha győz (bennünk) a jó
„Nem árullak el a boszorkánynak, mert megismertelek” – mondja Tumnus, a Narniában élő faun a kis Lucynek. C. S. Lewis könyve és a belőle készült film sok hasonló megható mondattal és jelenettel melengeti a szívünket, a lassan egyre hidegebb napokon.
Mickey egér játszótere
Mickey egér játszótere
A Disney stúdió ikonja, Mickey egér már nyolc évtizede fáradhatatlanul pörög és osztja az észt magas, fura hangján. Átment már jó néhány személyiségbeli változáson, most meg - mint egyfajta felsőbb hatalom - egyszerre több alteregóban üzemel. Míg a képregényekben bátran szegül a banditák nyomába, addig a rajzfilmekben kedvesen dobálja a csontot sárga kutyájának, vagy serkenti a piciny gyerkőcök szellemi fejlődését.
Egészséges kompromisszum: Alma
Egészséges kompromisszum: Alma
Népszerűségükhöz minden bizonnyal erőteljesen járul hozzá ars poeticájuk, miszerint „az a jó gyerekkoncert, ahol a szülő sem unatkozik”. Így lesz egy rendezvényből igazi családi program, ami manapság ugye rendkívül gyakran hallott, és, valljuk be, igen piacképes kifejezés.
Gyerekthriller a katlanban
Gyerekthriller a katlanban
A magyar Harry Potter-köteteket is jegyző Animus már számos nyugaton népszerű gyerek- és ifjúsági regényfolyammal gazdagította a hazai könyvesboltok kínálatát. Az Amerikában a tizenötödik (!) köteténél tartó "bagolykalandok", vagyis Kathryn Lasky Ga-Húl őrzői című könyvsorozatának első kötete tavasztól már magyarul is olvasható.
A juhászbojtár és a troll
A juhászbojtár és a troll
Meseország huszonnyolc híres-hírhedt lakója kel életre és mutatkozik be Tótfalusi István idei könyvhétre megjelent kötetének, a Meseország lakóinak egy-egy versében.
De akkor mégis hová tegyük Lázár Ervint?
De akkor mégis hová tegyük Lázár Ervint?
Pompor Zoltán új Lázár Ervin-monográfiája a lehető legalaposabb munka. Szintetizálja az eddigi Lázár Ervin-értelmezéseket, kísérletet tesz a sajátos írói szövegvilág működési elvének leírására, és megkísérli a lázári erkölcsiség mibenlétét: a „hétfejű szeretetet” mint a mesék, novellák, meseregények rendezőelvét és végső erkölcsi tanulságát meghatározni.
38   39   40   41   42   43   44   45   46 
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés