bezár
 

irodalom

2011. 12. 12.
L. Simon: súlyos gondokat okozna a kulturális büdzsé csökkentése
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Súlyos gondokat okozna a kulturális költségvetés további csökkentése - jelentette ki a Levéltárak a nemzeti kultúra és tudomány szolgálatában című szakkonferencia megnyitóján L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke hétfőn Budapesten.

prae.hu

L. Simon László beszédében először a magyar levéltárak és tágabb értelemben a kulturális ágazat várható anyagi lehetőségeiről szólt. Mint emlékeztetett, a gazdasági tárca 1,5 helyett 0,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol 2012-re, ezért most újra kell tervezni a jövő évi büdzsét, hozzányúlva annak sarokszámaihoz is.

"Ha a kulturális államtitkárság költségvetése tovább csökken, az a katasztrófával ér fel" - fogalmazott a szakpolitikus, hozzátéve: már a 2012-es büdzsé első változata által biztosított 29 milliárd forint sem elegendő az államtitkárság feladatainak ellátásához.

L. Simon László a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) elnökeként az NKA helyzetéről is beszámolt. Mint felidézte, a jelek szerint sikerült elérni, hogy az Alap költségvetését továbbra is az ötöslottó játékadó-bevételeinek 90 százaléka adja, valamint két új pluszforrást is sikerült biztosítani.

Az egyik a kulturális adó, amelyet 2012-től elsősorban a pornográf kiadványokra vetnek ki, a másik a szerzői jogi törvény múlt heti módosítása által generált jogdíj-bevétel, amelyből az NKA 500 millió és 1 milliárd forint közötti többletforrást vár.

Ha ezek a várakozások megvalósulnak, az Alap jövőre több mint 11 milliárd forinttal gazdálkodhat, ez 4 milliárdos növekedést jelent a kormányváltás előtti időszakhoz képest - hangsúlyozta L. Simon László, hozzátéve azonban: ehhez az is kell, hogy a költségvetés újratervezése ne érintse hátrányosan az NKA-t.

Mint elmondta, 2012. január 1-jétől az Alap keretein belül egységes közgyűjteményi kollégium kezdi meg működését, egyesítve a levéltári, könyvtári és múzeumi területeket.

A jelenlegi tervezet szerint a kollégium 600 millió forinttal gazdálkodhat jövőre, ami az eddig külön működő szakkollégiumok költségvetését és feladatait áttekintve 20 százalékos növekedést jelent. Az NKA elnöke jelezte: a jövő évtől már nem a közgyűjteményi kollégium feladata lesz a könyv- és folyóirat-kiadás finanszírozása, amelyre egyébként az eddiginél több forrást szánnak.

L. Simon László kitért az intézményi keretek változására is. A szakpolitikus úgy vélte, az eddig megyei fenntartású kulturális intézményeknek szakmai és financiális szempontból is a kulturális államtitkársághoz kell kerülniük, mert a megyei kormányhivatalok nem lennének alkalmasak a fenntartói feladatra.

Hammerstein Judit, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős helyettes államtitkára a konferencia megnyitóján úgy fogalmazott: "a levéltárak tették lehetővé, hogy a múltról szóló adatok hiteles formában fennmaradjanak az utókor számára (...), a levéltárakban őrzött dokumentumok sokasága maga a nemzeti emlékezet".

Hammerstein Judit kiemelte, hogy a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában az Önkormányzati Levéltárak Tanácsa és a Magyar Levéltárosok Egyesülete által megrendezett konferencia kilenc előadása és az ezekhez kapcsolódó szakkiállítás áttekinti a hazai levéltárak szerepét és feladatait, a levéltárügy minden fontosabb vonatkozását.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

irodalom

Bemutatták Szeles Judit Világatlasz című verseskötetét
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben

Más művészeti ágakról

art&design

Megnyitóbeszéd Nagy Dániel kamarakiállításán
Kritika a Skin of Glass című filmről
Illusztrátorok beszámolója a Bolognai Gyermekkönyvvásárról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés