bezár
 

art&design

2012. 03. 02.
Canova táncosnői
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A neoklasszicizmus legszebb táncosnőit mutatja be az Antonio Canova szülővárosában megnyíló kiállítás, amelyre újjászületett a művésznek az első világháborúban megsérült gipszszobra is.

prae.hu

A szombaton megnyíló, Canova és a tánc című kiállítás szeptember végéig látható. A venetói Possagnóban született Antonio Canova (1757-1822) most bemutatott ötven alkotásának mindegyike táncosnőt ábrázol - gipszbe öntve, festve vagy rajzolva. A kiállításra helyreállították a Cintányéros táncosnő gipszszobrát, amelyet Canova szülővárosára hagyott azzal a végrendelkezéssel, hogy úgy őrizzék, mintha márványszobor lenne - írta az olasz sajtó. A gipszszobor karjait 1918-ban a Possagno városát lövő osztrák-magyar monarchia ágyúi tépték le - tették hozzá az újságok.

A táncosnő majdnem egy évszázadig csonkán állt, a mostani restaurálást egy, a gipsz alapján készült márványszobor segítségével végezték. Canova a Cintányéros táncosnő szobrát Andrej Razumovszkij, Oroszország bécsi nagykövete számára alkotta. A márványszobor jelenleg a berlini Bode Museum elmozdíthatatlan tulajdona, a múzeum ahhoz azonban hozzájárult, hogy a márványszobor karjairól vett mintával állítsák helyre a gipszöntet végtagjait.

A táncosnőszobor másik példánya Giuseppina Bonaparte tulajdona volt. Ezt I. Sándor cár Szentpétervárra vitte, és a Canova-szobor azóta is a város múzeumában látható.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Benkő Barnabás, Enyedi Zsolt, Hamerli Judit képzőművészek közös kiállításáról
Megnyitószöveg blanche the vidiot és Palik Eszter "Norma" című kiállításához
art&design

KristofLAB „Artificial Paradise” című kiállítása a MAMŰ Galériában
art&design

Borsos Lőrinc Neo Inertia című kiállítása

Más művészeti ágakról

Illyés Gyula és Weöres Sándor egy-egy anya-versének hasonlóságairól
A Füsziről és a Roma Hősök Fesztiválról Balogh Rodrigóval beszélgettünk


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés