irodalom
2008. 08. 31.
Íróiskolát indít szeptemberben a Magyar Írószövetség
MTI
Színvonalas, alapos, összetett képzést kíván nyújtani a Magyar Írószövetség szeptember végén induló, kétéves Íróiskolája - mondta Menyhért Anna, a tanoda egyik főszervezője.
Fontosnak tartják, hogy a tanulók irodalomtörténeti, irodalomelméleti ismereteket is szerezzenek, megismerkedjenek a fontosabb folyóiratokkal, különböző intézményekkel, a kortárs irodalommal, illetve annak szerzőivel is - hangsúlyozta Menyhért Anna.
Hozzátette: tapasztalatai szerint a fiatalok nem tudják, hogy "hová nyúljanak", hogy mi történik ma az irodalomban, kik és hogyan írnak. Az Íróiskola szervezői és tanárai arra törekszenek, hogy a diákok tisztában legyenek a kortárs irodalom aktuális folyamataival éppúgy, mint a kortárs irodalmat meghatározó hagyományokkal, az irodalom történetével. A háttértudás ugyanis nagyon lényeges ahhoz, hogy a szerző "érvényes" hangot tudjon megütni, ezek az ismeretek az irodalmi élet mindennapjaiban való eligazodáshoz elengedhetetlenek.
Az elméleti tudáson túl természetesen a gyakorlatra is nagy hangsúlyt helyeznek, a hallgatók szemináriumok keretében sajátíthatják el az írói mesterség fogásait. Írásgyakorló feladatok megoldásával derítik ki, hogy ki egy-egy diák melyik műfajban a legjobb, mi áll hozzá a legközelebb, novella, vers, kritika vagy esszé - sorolta a példákat Menyhért Anna, aki maga is tart szemináriumi foglalkozást Mezey Katalin, Nagy Gabriella és L. Simon László mellett.
A írásgyakorlatok elnevezésű alapozó szeminárium kötelező, heti egyszer 2 óra; mellette a hallgatók választhatják még a szerkesztői, kiadói ismereteket és a kortárs magyar irodalomtörténeti gyakorlatot is, szintén heti 2 órában.
Az előadásokon a diákok betekintést nyerhetnek az írói műhelytitkokba; saját élményeiről, az írás folyamatáról például Jókai Anna beszél majd. A 20. századi irodalomtörténet, irodalomelméleti, kultúratudományi alapismeretek mellett a tanulók hallhatnak egyebek mellett az irodalmi folyóiratokról, intézményekről, az irodalmi életről és a 20. század második felének világirodalmáról is Vasy Géza, Turczi István és Háy János előadásában.
A képzés két szakirányon indul: szépirodalmi, valamint kritika-, esszé-, publicisztika-, magazincikk-írói szakirányon. A hallgatók külön vesznek részt a szakirányukhoz tartozó alapozó szemináriumon, az előadásokat pedig együtt hallgatják, és szabadon választanak egyet a választható szemináriumok közül.
A második évben a szépirodalmi szakirányon költői, prózaírói és drámaírói szemináriumokon vehetnek részt a diákok, a másik szakirány hallgatói pedig a kritika- és esszéírás, illetve a publicisztika- és magazincikk-írás közül választhatnak. A szervező kiemelte: a kurzusok mindenki számára nyitottak, várják azokat is, akik írni szeretnének, de nem tudják, hogyan kezdjenek neki, és azokat is, akik már írnak, és szeretnék íráskészségüket fejleszteni, írásaikat másokkal megvitatni.
A kurzus várhatóan szeptember második felében indul majd, a tanfolyam felnőttképzési akkreditációja folyamatban van - mondta Menyhért Anna, hozzátéve, hogy a hallgatók a képzés első, alapozó és második éve után is oklevelet kapnak.
További írások a rovatból
Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Az éven tizedik alkalommal rendezték meg az eseményt
Kritika Biró Zsombor Aurél Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek című kötetéről
Más művészeti ágakról
Benkő Barnabás, Enyedi Zsolt, Hamerli Judit képzőművészek közös kiállításáról