bezár
 

art&design

2013. 12. 04.
KatonArt
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandárjának aktív és nyugállományú tagjainak képzőművészeti alkotásaiból, illetve gyűjteményeikből nyílt kiállítás szerdán a debreceni Kölcsey Központban.

prae.hu

A vasárnapig látogatható tárlaton kiemelt figyelmet kaptak a "Debrecen házi ezrede", a 39. gyalogezred a történetéhez kapcsolódó művek és tablók - mondta Takács Attila ezredes, a dandár parancsnoka a megnyitón, megjegyezve, hogy a gyalogezred emlékét ma a 39. lövész zászlóaljuk őrzi nevében.
    
Véleménye szerint a katonák számára is fontos volt, hogy élményeiket, érzelmeiket bemutathassák másoknak, és ehhez a művészet kitűnő eszköz. Az I. világháborúban - az állóháborúk időszakában - például a lövészárkokban töltött hosszadalmas idő alatt fafaragásokkal vagy töltényhüvelyekből és más eszközökből készített tárgyakkal örökítették meg a háború e mozzanatait.
    
"A katonák és a társadalom, az élő, érző emberek közti kapcsolattartás formájává vált a művészet" - fogalmazott az ezredes.
    
Az ingyenesen látogatható KatonArt elnevezésű kiállításon több tucatnyi fafaragást, kerámiát, fényképet és festményt tettek közszemlére. A fotókon nemcsak harctéri események elevenednek meg, hanem mások mellett a tavaszi árvízi védekezés is.
    
Takács Attila a református egyházzal fennálló kapcsolatukat is méltatta, hiszen a tábori lelkészi szolgálat nem csak a régmúlt háborúiban, de például Afganisztánban is nagy segítséget nyújtott a katonák mindennapjaiban.
    
Fekete Károly, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora a kiállítás egy érdekes szekciójának nevezte a karácsonyhoz kötődő bélyegek gyűjteményét. Itt 20 tablón több mint 160 ország - közte ma már nem is létező államok - karácsonyi bélyegei, blokkjai tekinthetők meg. Kiemelte, hogy a világ első kifejezetten karácsonyi bélyegét 1943-ban Magyarországon adták ki.
    
A kiállítás anyaga december 8-a után is megtekinthető a dandár csapatmúzeumában.


 
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

A 7layers című csoportos kiállítás a Pikszisben
Az OFF-Biennále Traces of Life című kiállítása
art&design

Bemutatták Győrffy László Poszthumán Stratégiák című könyvét
Megnyitóbeszéd Augusztinyi Fruzsina kiállításához

Más művészeti ágakról

A Nagyváradi Szigligeti Színház Csárdáskirálynő előadása
Damian Kocur: Kitörés előtt
Az ezegymunkahej című zenés bohózat a Három Hollóban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés