színház

"Az ETIKETT egy színpadi természetfilm és divatbemutató. A nézők vendégségbe érkeznek, de abszurd illemtanóra lesz belőle; utazás a koponyánk rejtett, ösztönök uralta zugai körül.
A jegyünket átvettük a check-in pultnál, elhagytuk a tranzitot, elfoglaljuk helyeinket, majd a gép ajtaja bezárul. Egy meglepően őszinte és meglepően pimasz Pilóta – pontosabban a hangja –, és az ő utasításait követő két utaskísérő lesz idegenvezetőnk egy láthatatlan akarat, egy testetlen rendező furcsa világában, ahol a szobának, a fénynek, egy mozdulatnak, sőt még a gondolatoknak is hangja van. Ez a szoba beszél hozzánk, mi több, instrukciókat ad.
Az utazás során kéjelgés, zabálás, toporzékolás és párviadal útján tanulunk rendesen szorongani, viselkedni, megfelelni – a legnagyobb szintű politikai korrektség és illendőség mellett. Protokolláris viselkedésformák ütköznek meg zsigeri megnyilvánulásokkal, a tapintatos a nyers igazsággal.
Olyan gesztusokkal szembesülünk, amelyeket nem engedünk meg magunknak, pedig jól esne, vagy annak ellenére megtesszük, hogy nem esik jól. Szeretnénk jók lenni. De a jó nem elég, tökéletesnek kell lenni. Nem elég tökéletesnek lenni, azt meg is kell tudni mutatni.
Hogyan szabadulhatna meg ez a díszes társaság, az utazóközönség a megfelelési kényszer és hétköznapi szerepjátszás, álcák általi bezártság érzettől? A szabadulás útja rögös. Konfliktusokkal, kellemetlenségekkel jár, és népszerűtlen lépések vezetnek a célhoz, ahol őszintén vállalhatjuk magunkat, és nézhetünk utastársaink szemébe.
A két főhősünk mintha egy terrárium üvegén belül létezne. Szavaikat nem halljuk, csak a mozdulataikat látjuk. A hangtalan sírásukat, néma üvöltésüket. De nem maradunk le semmiről, mert a Pilóta gondoskodik rólunk és mindent hallhatóvá tesz számunkra a saját rádiós rendszerén, a nézők fejhallgatóján keresztül. De vajon biztos, hogy mindenki ugyanazt hallja?" – hangzik a produkció bemutatkozó szövege.
Az előadás – akárcsak más STEREO Akt előadások – egyedi szerzői koncepcióra épül, az előadás struktúrája és szövege az alkotói folyamat alatt alakul ki a résztvevő művészek közreműködésével.
STEREO Akt:
ETIKETT
avagy A tökéletes ember
– természetfilm egy beszélő szobában
Bemutató: 2016. február 13. szombat 19.00
További előadások: 2016. február 14. vasárnap, 2016. március 4. péntek 19.00
Helyszín: Jurányi Közösségi Produkciós Inkubátorház (Budapest II., Jurányi u. 1.)
Ebben a világban hazudni nem szokás. Őszintének lenni viszont udvariatlan dolog.
Ebben a világban a felnőttek is kimutathatják gyermeki érzéseiket. Nyűgösnek lenni és toporzékolni azonban nem tetszetős dolog.
Ebben a világban nem nevetnek azon, ami nem vicces. Ez azonban ünneprontó dolog.
Nem szomorkodnak azon, ami nem szomorú. Ez azonban érzéketlen dolog.
Alkotók, előadók: Boross Martin, Julia Jakubowska
Narrátor: Terhes Sándor
Szöveg: Boross Martin, Téri Gáspár
Hang-design, zene: Bartha Márk, Tóth Szabolcs
Látványtervező: Kálmán Eszter
Fény: Kocsis Gábor
Technikai munkatárs: Szapu Márk
Dramaturg, rendező munkatársa: Téri Gáspár
Produkciós asszisztens: Varga Brigitta
Producer: Rácz Anikó
Rendező: Boross Martin
A produkció a STAFÉTA keretén belül a Fővárosi Önkormányzat támogatásával valósult meg.
Támogatók, produkciós partnerek: Staféta, Budapest Főváros Önkormányzata, Füge Produkció, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Nemzeti Kulturális Alap, Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház és Ludwig Múzeum.
A STEREO Akt
A társulat témáiban és formailag is igen eltérő előadásaiban a szemléletmód, alkotói attitűd mutat hasonlóságot: minden munkájukban abból a kérdésből indulnak ki, hogy az előadás során mi fog történni a nézővel. Az interakcióval mint a befogadói élmény mély és intenzív szintjének megvalósulásához szükséges dramaturgiai technikával foglalkoznak.
A STEREO Akt eddigi működése során létrehozott helyszín-specifikus, köztéri, valamint színpadi produkciókat. Jelenleg is futó előadásaik: We Hear You – Hallgatlak!, Felülről az ibolyát, Promenád, Harminchatok.
Hitük szerint a színházi eseménynek a néző nem pusztán szemlélője, hanem aktív vagy passzív résztvevője, megélője. Csak résztvevők vannak, a részvétel lehetősége pedig ajánlat. A STEREO Akt előadásainak tartalmi esszenciája a közönség és az előadók – akár hallgatag – párbeszédéből születik meg.
STEREO Műhely néven a társulat nemrég akció- és alkotóműhelyt indított, hogy a résztvevők megvitassák a körülöttünk zajló társadalmi jelenségeket és reagáljanak is rájuk, illetve teret adjanak közösségi színházi projektek létrehozásának. Az együttgondolkodásra és a közösségteremtésre lehetőséget adó STEREO Műhelybe civilek és művészek egyaránt jelentkezhettek, belőlük alakult ki az az állandó csapat, amelynek tagjai fél éven át aktívan részt vesznek a társulat projektjeiben. A féléves tervek között szerepel a Kézfogó LMBT flashmob ismételt megszervezése, valamint egy GPS-alkalmazás alapú, hajléktalanság iránti érzékenyítő, figyelemfelhívó városi séta és hangjáték előkészítése. Ha a résztvevőknek saját művészi, közösségi vagy egyéb, a workshop szellemiségébe illeszkedő ötlete támad, a társulat azt is felkarolja.
Díjak, sikerek
A 2014-es TITÁNium tehetségkutató platform keretében bemutatásra került Felülről az ibolyát című előadásért Boross Martin megosztva megkapta az Év Titánja fődíjat. Az előadás szerepelt továbbá a Trafó által életre hívott NEXTFESZT elnevezésű, fiatal alkotókat felvonultató fesztiválon 2015 januárjában és a 2015-ös POSzT programjában.
A Promenád – városi sorsturizmus című színházi buszutazás, amely az IN SITU Kultúra Európa partnerségi projekt támogatásával jött létre, szerepelt a dunaPart3 – Hungarian showcase című nemzetközi kortárs színházi szemle programjában. 2015 júniusában a Promenád egy 20 előadásból álló sorozattal a hollandiai Oerol Fesztiválon vendégszerepelt.
2014-ben Close Encounters of the Different Kind (Különleges típusú találkozások) című közösségi művészeti projektjüket Francesc Candel-díjjal tüntették ki, amelyet a Katalán Autonóm kormány által támogatott Lluís Carulla Alapítvány a civil társadalom és a bevándorlók helyi esélyeinek javítását megcélzó projektek 5 legjobbikának ítél oda minden évben.
A STEREO Akt munkái
STEREO Akt – FÜGE:
Boross Martin: Harminchatok (2012)
Egy álmessiás története
– kabbalisztikus játék –
Artus – STEREO Akt:
Promenád – Városi sorsturizmus (2013)
színházi busz-utazás
STEREO Akt: Felülről az ibolyát (2014)
STEREO Akt – Szputnyik Hajózási Társaság:
Leselkedők – panico insecto (2014)
STEREO Akt – FiraTarrega Festival
Close Encounters of the Different Kind (2014)
További információ: www.stereoakt.hu