bezár
 

art&design

2016. 10. 05.
1956 - kiállítás Békéscsabán
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az 1956-os események 60. évfordulójára emlékező békéscsabai városi rendezvénysorozat első elemeként megnyílt A mi forradalmunk című szabadtéri kiállítás szerdán a város főterén.

Lukácsi Krisztina, a Békés Megyei Kormányhivatal igazgatója köszöntőjében felidézte: Békéscsabán 1956. október 26-án gyűlt először össze a tömeg, Kaskötő István, a Békéscsabai Jókai Színház dramaturgja vezetésével fogalmazták meg a 16 pontot, amelyet másnap ki is nyomtattak. A városba a megtorlás 12 nappal később ért el, "de a felgyulladt fény szétoszlatta a homályt, végzetes sebet ejtett egy világrenden, a kommunizmuson" - fogalmazott.
    

prae.hu

Nagy Ferenc alpolgármester hangsúlyozta: meg kell ismertetni "a forradalom igazi arcát" a fiatalokkal, hiszen a rendszerváltás előtt egy generáció előtt titkolták a valóságot.
    

"Nem csak a főváros forradalma volt október 23-a. A kommunizmus minket, vidékieket fosztott meg földjeinktől, eszközeinktől, terményeinktől" - mondta Andó György, a Munkácsy Múzeum igazgatója.
    

Opauszki Zoltán, a kiállítást szervező Békéscsabai Médiacentrum ügyvezető igazgatója hozzátette, hogy a megemlékezéssorozat részeként a Munkácsy Múzeummal közösen filmklubot szerveznek, amelyen az alkotókkal is találkozhat majd a közönség, és Fekete Pálnak, a megyei forradalmi tanács elnökének, a város díszpolgárának visszaemlékezései alapján egy fikciós elemekkel átszőtt dokumentumfilmet is terveznek készíteni.
    

A városi ünnepségsorozat részeként október 23-án a Munkácsy Múzeumban is nyílik a forradalmi eseményeket bemutató tárlat, és a Jókai Színház is számos rendezvénnyel emlékezik a hatvan évvel ezelőtti eseményekre. Az önkormányzat emlékpontot készül avatni Fekete Pál tiszteletére.
    

A mi forradalmunk című kiállításon húsz óriás tablón mind az országos, mind a helyi vonatkozású eseményeket bemutatják. A kiállítás kronologikus összefoglalót ad, fényképek, plakátok, röplapok, korabeli újságokból - a Kossuth Népéből, a Független Újságból, a Gyulai Hírlapból, a Szabad Battonyából és a Gyomai Nemzeti Újságból - vett cikkek segítségével mutatja be a Rákosi-rendszer hétköznapjait, a nemzeti sérelmeket, a jelképek szovjet mintára való átalakítását, a Szovjetunió előtti feltétel nélküli hajbókolást, az ünnepek között - március 15. helyett - november 7. és április 4. központba helyezését, valamint az alkotmány szovjet szellemben való megírását.
    

Az erőltetett iparosítás Békés megyét kevésbé érintette, de a parasztság sérelmei - tekintettel a mezőgazdaság megyei jelentőségére - különösen nagy súlyt kapnak a tárlaton, amelyen bemutatják a kötelező beszolgáltatási rendszert és a kuláküldözést is.
    

A fővárosban 1956. október 23-án kirobbant forradalomhoz Békés megye települései is csatlakoztak. Október 26-27-én a megye több településén volt tüntetés, népgyűlés. A Fekete Pál vezette békéscsabai forradalmi bizottság tagjai kis csoportokban szálltak ki a járási székhelyekre. A legtöbb helyen a megyeszékhelyen megfogalmazott 16 pontot vették alapul saját követeléseik megszövegezésekor.
    

A tüntetők Lőkösházán és Battonyán felszedték a vasúti síneket, hogy megakadályozzák az újabb szovjet csapatok beszállítását.
    

A szovjet 32. gépesített gárdahadosztály egy ezrede november elsején hatolt be a megye területére Debrecen felől. November 5-ére a megye minden fontosabb pontját elfoglalták a szovjetek. Békéscsabán a városházát, a Jókai Színházat és a helyőrségi laktanyát vették tűz alá.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Benkő Barnabás, Enyedi Zsolt, Hamerli Judit képzőművészek közös kiállításáról
Megnyitóbeszéd Augusztinyi Fruzsina kiállításához
Krajcsovcis Éva és Zséger Olivia „Leképezés” című kiállításának megnyitóbeszéde

Más művészeti ágakról

Kritika Kukorelly Endre Ház, háború, halott című könyvéről
irodalom

Bemutatták Závada Péter Éngép című verseskötetét
irodalom

Az örmény idő nyomában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés