bezár
 

színház

2017. 07. 01.
A roma dráma értékeire fókuszál az első nemzetközi Roma Storytelling fesztivál
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Roma hősök címmel szervezik meg július 27-én és 28-án az első nemzetközi Roma Storytelling fesztivált a budapesti Stúdió K Színházban, hogy európai kortárs szerzők monodrámáin keresztül hívják fel a figyelmet a roma dráma értékeire, a roma nők és közösségek helyzetére.

Az első budapesti roma színházi találkozó fókuszában a személyes történetmesélés áll - olvasható a programot szervező Független Színház Magyarország MTI-hez eljuttatott közleményében.

Szkéné színház

A kétnapos fesztivál programjában szereplő négy monodráma ma élő roma női hősökről szól, akik képesek voltak változásokat elindítani saját, illetve közösségük életében. Mind a négy színdarab erőteljes emberi történeteket, társadalmi kérdéseket tárgyal, mindezt a storytelling személyes, olykor szívbe markoló, máskor humoros eszközeivel.

A négy színdarab közül hármat maguk a szerzők adnak elő magyar és angol nyelvű feliratozás, valamint szinkrontolmácsolás segítségével.

Alina Serban Felelősségem tudatában kijelentem című darabjából kiderül, hogyan jutott el a szerző egy bukaresti romatelepről a Londoni Királyi Színiakadémiára, Mihaela Dragan a (n)ő beszél című előadásából pedig a mai Romániában élő cigány nők életéről, kihívásairól kaphatnak képet a nézők. Dijana Pavlovic Beszélj, életem című műve a svájci jenis kisebbséghez tartozó írónő, Mariella Mehr történetét, és egy XX. századi svájci népirtási kísérlet részleteit tárja a nézők elé, a brit Richard O'Neill A legnehezebb szó című darabja pedig a skót vándorcigány népcsoporthoz tartozó asszonynak, Jess Smith-nek a skót miniszterelnökkel folytatott személyes küzdelméről szól a "travellereknek" nevezett csoport emberi jogainak elismertetéséért.

"Bár az európai roma színház több mint 130 éves múltra tekint vissza, és ma is számos országban dolgoznak professzionális roma színházi alkotók, mégis alig ismerjük őket" - idézi Balogh Rodrigót, a fesztivált szervező Független Színház Magyarország művészeti vezetőjét a közlemény.

A szakember azt is hangsúlyozza, hogy rendezvényükkel azt szeretnék megmutatni, hogy a cigány kultúra a zene, a tánc és képzőművészet mellett jelentős színházi értékekkel is rendelkezik. Ennek megismerése a roma közösségek tagjai, valamint a színházi szakma képviselői számára egyaránt fontos inspirációt jelenthet.

A szerzők és több magyar oktatási szakértő részvételével a fesztivált követően a monodrámákból oktatási módszertani anyag is készül, amelynek célja, hogy a fiatalokkal megismertesse a roma drámák és drámai hősök értékeit, továbbá segítse őket, hogy a saját környezetükben élőket ők maguk is be tudják mutatni a művészet eszközeivel. Az oktatási módszertant 2017 őszén magyarországi, főként roma diákok részvételével fogják a gyakorlatba átültetni, és az elkövetkező években más európai országba is el tervezik juttatni.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A Füsziről és a Roma Hősök Fesztiválról Balogh Rodrigóval beszélgettünk
Nyitónap a Horizont Táncfesztiválon
Tarnóczi Jakab idei, grazi rendezéséről
Richard Strauss: Ariadne auf Naxos a Bécsi Állami Operaház előadásában

Más művészeti ágakról

gyerek

Gyerekirodalmi műsor Veiszer Alindával a radiocafén
art&design

Megnyitóbeszéd Nagy Dániel kamarakiállításán
Bong Joon Ho: Mickey 17


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés