színház

Az MDLSX intenzív, őszinte, önazonos előadás. Hogy mit rejt a címe? Middlesex. Se nem nő, se nem férfi. Silvia Calderoni fizikailag és lelkileg is lemeztelenedik a színpadon, működteti az előadás technikai apparátusát: operatőr, hang- és videotechnikus egyszemélyben, és mindeközben végig magától értetődően hiteles marad. A megrendítő előadás 16 éven felülieknek ajánlott, olasz nyelven, magyar és angol felirattal egyetlen este látható a Házban.
Egy amerikai kultregény, a Middlesex adta a darab címét (MDLSX), Rosi Braidotti feminista filozófus On becoming Europeans című írása pedig azt a nyitottságot, sokszínűséget mutatta meg, amely lehetővé teszi, hogy ki lehessen bújni a normáknak megfelelés-konformizmusából. A tíz éve Motus-tag Silvia Calderoni, ön- és identitáskereső utazása alatt nemcsak excentrikus Dj/Vj settel kísérletezik, hanem valóságos „himnuszt” ír a valakivé válás szabadságáról. Vitathatatlan, hogy napjaink legfontosabb kérdései közé tartozik, hogy hogyan lehetünk mások, mint amit ránk kényszerít az állampolgárság, a szülőföldhöz tartozás, a bőrszín, a test. Itt nincsenek többé határok, csak az éber figyelem, csak a különböző perspektívák kapnak főszerepet.
Az előadás önéletrajzi mozzanatokat tár fel, ugyanakkor a fikció és a valóság között lebeg, és beszél a behatárolhatatlan nemi hovatartozás megéléséről, a folyamatos énkeresés gyötrelmeiről egy sajátos, semmihez sem hasonlítható, 22 trackes felszabadító koncert atmoszférájában. Olyan zenekaroktól válogattak az alkotók, mint a Talking Heads, a Placebo, az Air, a Lola, az REM vagy a The Smiths.
Silvia Calderoni gyerekkori fényképei és családi videói is fel-feltűnnek a háttérben, mikor saját testét használja fel arra, hogy elmesélje az androgün lét kínjait, fájdalmait és talán pont ettől válik olyan torokszorítóvá ez a történet.
Az előadás háttéranyagként Judith Butler amerikai filozófus gender témájú műveiből, Donna Haraway Cyborg Manifesto című esszéjéből, Paul B. Preciado Countersexual Manifesztumából és más, a kaleidoszkópikus queer világhoz kapcsolódó írásokból is merít.
A Motust a rendezőpáros, Enrico Casagrande és Daniela Nicolò alapította 25 éve, a társulat a 90-es években nagy fizikai és érzelmi hatású produkciókkal robbant be, és minden előadásban a napjaikat érintő durva ellentmondásokkal foglalkozik.
Munkáikért számos díjat kaptak, köztük három alkalommal az UBU Prize-t és rangos különdíjakat. Szabadgondolkodók, New Yorktól Buenos Airesig megfordultak a világ legkülönbözőbb pontjain,nálunk legutóbb az Alexis, egy görög tragédia című előadásuk járt szintén Silvia Calderoni főszereplésével, 2012-ben.
A társulat honlapja: https://www.motusonline.com/en/
Az előadás trailere: https://vimeo.com/147019538
MDLSX
Előadó: Silvia Calderoni
Rendezte: Enrico Casagrande, Daniela Nicolò
Dramaturg: Daniela Nicolò, Silvia Calderoni
Hang: Enrico Casagrande , együttműködésben Paolo Panellával és Damiano Bagli-val
Fény és video: Alessio Spirli
Produkciós vezető: Elisa Bartolucci és Shaila Chenet
Külföldi forgalmazó: Lisa Gilardino
Kommunikáció: Marta Lovato és Estelle Coulon
Koprodukciós partnerek: La Villette – Résidence d’artistes 2015 Paris, Create to Connect (EU project) Bunker/ Mladi Levi Festival Ljubjana, Santarcangelo 2015 Festival Internazionale del Teatro in Piazza, L’arboreto – Teatro Dimora di Mondaino, MARCHE TEATRO
Trafó
2018.10.02. 20:00