bezár
 

art&design

2023. 05. 20.
Megújult a Czóbel-kiállítás
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Megújult a Czóbel-kiállítás Paletták címmel szombattól látható Czóbel Béla művészi és társadalmi kapcsolatait bemutató új állandó kiállítás a szentendrei Czóbel Múzeumban.

A tárlat Czóbel Béla, illetve felesége, Modok Mária kortárs művészekkel kialakított viszonyrendszerét mutatja be a párizsi és a magyarországi - benne a szentendrei - évekkel - mondta el az MTI-nek Muladi Brigitta művészettörténész, a tárlat kurátora.

prae.hu

A kiállítás különböző alkotók művein keresztül helyezi összefüggésbe Czóbel és Modok kapcsolódási rendszerét és teszi érzékelhetővé vizuálisan a házaspárt körülvevő művészeti közeget, fókuszban a párizsi és a szentendrei évekkel. A kapcsolódások asszociatív módon rajzolják meg ezt a hálót, kiemelve egy-egy csomópontot, s így válik kiindulóponttá a tárlatban a kortárs jóbarát, Kernstok Károly vagy Czóbel festészetben megtett első lépéseit megerősítő Rippl-Rónai József "kapszulakiállítása", hogy azután innen kiindulva táruljon fel az az összefüggésrendszer, amelyben helyet kap Berény Róbert, Gráber Margit, Egry József, Ilosvai-Varga István, Kmetty János, Perlrott Csaba, Szántó Piroska, Tihanyi Lajos, Vörös Géza, Ziffer Sándor egy-egy alkotása, de látható lesz báró Hatvany Ferenc néhány műve is, akivel szoros személyes viszonyt ápolt - mutatott rá a kurátor.

A párizsi időszak atmoszféráját George Braque eredeti műve mellett művészi másolatokból álló grafikai szekció idézi fel Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Pablo Picasso, Auguste Renoir, Paul Cézanne, Marc Chagall művein keresztül. Sokuktól a szentendrei műterem falán is voltak képek, mintegy montázsszerűen vették körül őket a párizsi barátok reprodukciói - emlékeztetett Muladi Brigitta.

A tárlatban megjelenik Czóbel és Modok önarcképe is - folytatta -, hiszen fontos az is, hogyan interpretálták magukat, illetve egyfajta sűrűsödési pont a szentendrei vonulat is.

"Itt azok a képek kapnak helyet, amelyek párhuzamokat kínálnak akár témát, akár helyszínt tekintve, felvillantva azt, hogy mit csináltak a Szentendrén alkotó művészek abban az időszakban, amikor a legtöbben Párizsba mentek és próbálták magukba szívni az impulzusokat."

A közönséget idővonal segíti majd a tájékozódásban dátumokkal, helyszínekkel, nevekkel, ezzel támogatva a mozaikok összerakását.

A kiállításban a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria (MNG), a székesfehérvári Szent István Király Múzeum Deák Gyűjteménye, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum, az Antal-Lusztig kollekció, Klein Gábor, valamint több magánygyűjtemény ritkán látott darabja együtt rajzolja ki a különböző alkotói pályákat és a közös utakat - emelte ki a kurátor.

A tárlat egyik különlegessége, hogy több olyan kép is látható az MNG-től, melyet kifejezetten a Ferenczy Múzeumi Centrum kérésére restauráltak és ebben a formában még nem került közönség elé, ilyen például Rippl-Rónai Lazarine portréja, Kernstok Károly Magányos lovasa, Hatvany Ferenc egy dekoratív aktja, továbbá látható Klein Gábor gyűjtő három frissen vásárolt Czóbel-grafikája és festménye is.

A most újjáalakuló állandó Czóbel-kiállítás a Kubinyi Ágoston Program pályázati támogatásával valósult meg és jövő április végéig látható.

Fotó: Ferenczy Múzeumi Centrum Facebook oldala

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Megnyitóbeszéd Vigh Levente Léptek nyomán című kiállításához
art&design

Megnyitóbeszéd Nagy Dániel kamarakiállításán
Megnyitóbeszéd Augusztinyi Fruzsina kiállításához
Megnyitószöveg blanche the vidiot és Palik Eszter "Norma" című kiállításához

Más művészeti ágakról

Az Árnyak kertje című antológiáról
Neige Sinno Nyomorult tigris című művét mutatták be a Francia Intézetben
Szinvai Dániel: álmomban az eső
gyerek

Jön Veszprém legvidámabb hétvégéje!


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés