bezár
 

art&design

2024. 10. 18.
Frida Kahlo fotógyűjteménye a Mai Manó Házban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Frida Kahlo fotógyűjteménye a Mai Manó Házban Frida Kahlo fotógyűjteménye címmel a világhírű mexikói festőművész életének különböző korszakaiba bepillantást engedő fényképekből nyílik kiállítás pénteken Budapesten, a Mai Manó Házban.

A Magyarországon először látható gyűjteményt bemutató csütörtöki sajtóbejáráson Perla Labarthe Álvarez, a mexikóvárosi Frida Kahlo Múzeum igazgatója kiemelte: a kiállítás 241 korábban nem publikált, Frida által nagyra tartott fényképet tár a látogatók elé.

prae.hu

Perla Labarthe Álvarez felidézte: a művész 1954-es halála után férje, Diego Rivera a mexikói népnek adományozta egykori, Kék Ház néven ismert mexikóvárosi otthonukat, hogy ott egy Frida életének és munkásságának emléket állító múzeumot rendezzenek be.

A festőnő személyes tárgyainak jelentős részét - hatezer fényképet, néhány rajzot, levelet, gyógyszert és ruhát - azonban ötven éven át elzárva tartották egy fürdőszobában.

A személyes archívum 2003-as megnyitása után az ott fellelt fényképekből válogatott ki 241-et a kiállítás kurátora, Pablo Ortiz Monasterio fotográfus. A 2009-es mexikóvárosi bemutató óta a gyűjteményt 20 városban közel egymillióan látták.

A tárlaton hat tematikus részre oszlik a gyűjtemény. A kiállítás első szekciója a Gyökerek címet kapta. Mint Perla Labarthe Álvarez elmondta, a fotográfia kiemelkedően fontos szerepet játszott Frida életében.

Nagyapja és apja hivatásos fotográfusok voltak, de ő maga is szenvedélyesen szerette ezt a művészeti ágat.

Az első teremben bemutatott fényképek ennek a családi örökségnek és köteléknek a jelentőségét tárják a látogatók elé. A családi fotóalbumhoz hasonló képek egyrészt jól tükrözik, hogy a fotóművész édesapa által készített portrék mekkora hatással voltak Frida Kahlo művészetére, másrészt abban is segítették a festőnőt, hogy a szeretteit mindig közel tudhassa magához - tette hozzá az igazgató.

A második, Kék Ház elnevezésű szekció képei a művészt egykori mexikóvárosi otthonában örökítik meg.

A fényképeken Frida Kahlo különböző életszakaszaiban jelenik meg. Perla Labarthe Álvarez kiemelte a művész édesapja által készített portrésorozatot, amely 1909-ben, 1902-ben, 1926-ban és 1932-ben készült felvételekkel dokumentálja, hogyan növekedett Frida Kahlo kisgyermekből felnőtté.

A harmadik terem a Politika, forradalmak és Diego címet kapta. Itt láthatók többek között Diego Rivera oroszországi utazása során készített fotói, számos gyárépületet megörökítő fénykép, valamint a mexikói forradalom pillanatait megidéző felvételek is.

A negyedik, Megtört test című terem első részében a festőnő autóbalesete utáni lábadozását, ágyhoz kötöttségét megörökítő képek láthatók, köztük két olyan fotó is, amely azt mutatja meg, hogyan alkotott fekve, az édesanyja által készített festővászon segítségével.

bben a szekcióban szerepelnek azok a megcsonkított képek is, amelyekből Frida Kahlo vágott ki darabokat, és amelyek így a hiányzó részleteken keresztül üzennek - mutatott rá Perla Labarthe Álvarez.

Az ötödik, Frida szerettei című szekció a művész számára fontos személyeket, köztük férjét, Diego Riverát, testvérét, Cristinát, valamint első szerelmét, Alejandro Gómez Ariast örökítik meg.

A képeken látható csóklenyomatok és dedikálások a fotón szereplő személyekkel való kapcsolat jellegéről árulkodnak

- jegyezte meg az igazgató.

A hatodik, egyben záró egység a Fotográfia elnevezést kapta. Itt tekinthetők meg azok a képek, amelyeket többnyire neves fotósok - köztük két magyar művész, Martin Munkácsi és Brassai (Halász Gyula) - készítettek. Ezek a képek nagy hatással voltak a festőnő művészetére, számos alkotását megihlették - hívta fel a figyelmet Perla Labarthe Álvarez.

A január 12-ig megtekinthető tárlatot a Frida Kahlo Múzeum és az Anahuacalli Múzeum hozta létre. A kiállításról és a hozzá kapcsolódó programokról további információ a Mai Manó Ház honlapján található.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Vetlényi Alma kiállítása a Liget Galériában
Megnyitóbeszéd Augusztinyi Fruzsina kiállításához
art&design

Farkas Tiffany megnyitóbeszéde Ernszt András és Körei Sándor 'Longing for Gaia' című kiállításán

Más művészeti ágakról

Történeti gyökerek, előzmények és érdekességek
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés