bezár
 

színház

2025. 04. 30.
Nagy figurák: A népi kultúra él és éltet
Archív néptáncos felvételek a Kultúra.hu-n
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Kárpát-medence legendás néptáncosainak nyomába eredhetünk a Petőfi Kulturális Ügynökség új, hiánypótló videósorozatával: a Nagy figurák első epizódja április 29-én, a tánc világnapján jelenik meg a Kultúra.hu YouTube-csatornáján.  

De kik is azok a nagy figurák? A videósorozat középpontjában legendás néptáncosok és elhíresült táncuk áll. Mozdulataikban ott rejlik a magyar nép történelme, a táncos, az egyén élete, hite, lelkisége, társadalmi helyzete a Moldvától a Felső-Tiszavidékig.

Szkéné színház

.
Appelschoffer János

 

A rövidfilmekben az MTA – HUN-REN BTK Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívumában fellelhető, a nagyközönség számára kevéssé ismert felvételek mellett neves táncművészek és koreográfusok szemléltetik és értelmezik a lépéseket. A profi előadók lassított mozdulatai és az archív felvételek egybejátszása pedig lehetőséget ad arra, hogy a múlt és a jelen a képernyőkön is összekapcsolódjon. Bár egy-egy tájegység táncai lehetnek kötött vagy kötetlen szerkezetűek, a kötött szerkesztésű táncoknál – mint a kalotaszegi legényes – is minden táncos a saját egyéniségével, temperamentumával töltötte meg azokat a mozdulatokat, amelyek ma százezrek lábán köszönnek vissza. A magyar néptáncnak az egyik legcsodálatosabb üzenete az egyéni kifejezés szabadsága és a közösség határozott szabályrendszerének harmóniája: ezt tükrözi a Petőfi Kulturális Ügynökség Kultúra.hu YouTube-csatornáján megjelenő videósorozata is.

.
Kocsis Enikő


Az első epizódban Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas koreográfus, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes vezetője mesél Árus Ferenc kalotaszegi prímás-táncosról.

Az ugrásnak, a föld elhagyásának van egyfajta ritmikája, ezt a focisták megirigyelhetnék: egy-egy Ronaldo-figura

– mondta.

A sorozat indulásával egyidőben, kapcsolódva a tánc világnapjához különleges videókampányt indít a Petőfi Kulturális Ügynökség, megmutatva hogyan fonódik egymásba a tradíció, a magas- és popkultúra a tánc formanyelvén. Juhász Bence Zsombor, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes szólótáncosa, a Népművészet Ifjú Mestere, Albert Zsófia Enikő balettnövendék, a Magyar Nemzeti Balettintézet Kamaraművésze és Szarvák Csenge magyar bajnok breaktáncos mozdulatain keresztül átélhetjük a szerelem, a düh és a boldogság érzését.

.
Berecz István

 

A Petőfi Kulturális Ügynökség számára kiemelten fontos misszió, hogy a népi kultúránkban és hagyományainkban rejlő hasznos tudást újra köztudatba emelje. Ezt a célt szolgálja a nemrégiben megjelent Tündérkerti pomológia, amely az őshonos gyümölcsfajták legjavát öleli fel egy kötetben, valamint a Kultúra.hu YouTube- csatornáján elérhető és több mint negyven epizódot számláló Petőfi Akadémia című sorozat is. Ebbe a tematikába illeszkedik a csatornán kéthetente keddenként jelentkező Nagy figurák-sorozat is, melynek nem titkolt célja, hogy megmutassa: a népi kultúra él és éltet.

 

Fotó: Örök Péter

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

A Boldogtalanok című előadás az Örkény Színházban
Sokszor nem halunk meg az Örkény Stúdióban
Tarnóczi Jakab idei, grazi rendezéséről

Más művészeti ágakról

Az A.P. Art Galéria Echoes című tárlatáról
Megjelent Tandori Dezső Egyetlen című kéziratának hasonmás kiadása
Szinvai Dániel: álmomban az eső


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés