film

A magyar versenyprogram a Friss Hús szíve: olyan egyedi, kreatív alkotásokból áll, amelyek generációs kérdéseket, társadalmi kihívásokat, személyes történeteket vizsgálnak sokszor formabontó, friss filmes nyelvezettel. A 2025-ös Friss Húson megjelenő filmek alkotói között egyaránt vannak jól ismert, nemzetközi fesztiválokon is díjazott filmkészítők és a pályájuk elején álló filmesek és színészek.
Kenyeres Bálint Cannes-ba egyedüli magyar produkcióként meghívott alkotását a Friss Hús közönsége láthatja először Magyarországon közvetlenül a cannes-i premier után: a No. 3 (The Spectacle) egy fiatal roma fiúról szól, aki egyedülálló képessége miatt egy tévéműsor révén hirtelen a reflektorfénybe kerül. A Magyarázat mindenre főszereplője, Hatházi Rebeka ezúttal rendezőként mutatkozik be (Április huszonhét), Tóth Kristóf Zsolt pedig két filmmel is érkezik (Túlpart, Denisa).
A Friss Hús több visszatérő rendezőt is köszönt. Tóth Barnabás és Simonyi Balázs 2003 és 2011 után ismét forgatási helyszínt keres a (terep)SZEMLE 3.-ban, miközben jelenünk társadalmi kihívásaira is reflektálnak. A sokszorosan díjazott, világszerte fesztiválok százait megjárt legendás rendező, Ulrich Gábor lírai animációját, a Capricciót hozza el a fesztiválra.
Eszenyi Enikő a Boldog emberek című sci-fi boldogságdoktoraként, Pelsőczy Réka a Világvége aggódó és idegesítő anyafigurájaként, Schilling Árpád az Élő kövek terapeutájaként, Kizlinger Lilla pedig az ő pácienseként bukkan fel a nagyvásznon. A fesztiválon fókuszba kerülő Friss Csillagok, Bukovszky Orsolya és Pigler Emília együtt szerepelnek a Ne nézz a napba és a Most ez van című filmekben, osztálytársuk, az SZFE végzős hallgatója, Nyomárkay Zsigmond pedig öt filmben is látható lesz.
Idén főként a nemzedéki életérzésfilmeké lesz a fesztivál. A generációs konfliktusokat, a felnőtté válás nehézségeit, a külföldre vagy más városba költözés, illetve az elvágyódás kérdését több alkotás is vizsgálja. A párkapcsolati témák is hangsúlyosan megjelennek: a Berlinalén is díjazott animáció, a Wish You Were Ear például egy szimbolikus világban mutatja meg, hogyan hagynak nyomot rajtunk kapcsolataink; a Nárcisz és Echo a nárcisztikus bántalmazás pszichológiai jelenségét tárja fel; a Lilláéknál című filmben a gyereket váró pár békés estéjébe hoz fordulatot a volt feleség váratlan megjelenése; a helyzetkomikumban bővelkedő Két felnőttben pedig egy kínos randi abszurd pillanatait követhetjük. A változatos válogatásban emellett felbukkan a helyenként morbid humor (Mobil Kisállat Hamvasztás), a modern rabszolgaság témája (Ugar), egy rendhagyó sportfilm (Az utolsó dobás) és lesznek jazztrombitára írt improvizációk is (Where Blue Meets Red). Több filmben is szerepet kap a testünk és pszichénk korlátaival való küzdelem, például a Kilépőben és a Túlpartban.
A világ talán legfontosabb animációs eseményének, az Annecyi Nemzetközi Animációs Fesztiválnak idén júniusban Magyarország lesz a kiemelt vendége: három magyar rövidfilmet (Az utolsó dobás, Capriccio, Kutyafül) is beválogattak a hivatalos programba. A Friss Húson – ahol az animációs és élőszereplős filmek közös blokkokban mutatkoznak be – mindhárom látható lesz már a nemzetközi premier előtt. A Berlinale rövidfilmes versenyének idei egyetlen magyar filmjét, az Élő köveket, valamint az idén újra megrendezett Filmszemlén Legjobb kisjátékfilm díját elnyerő Világvégét is levetítik a fesztiválon.
A Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál 2013 óta dolgozik azon, hogy inspiráló alkotóközeget teremtsen a magyar filmvilág számára, vetítései mellett workshopokkal, pitchfórummal és egyéb szakmai programokkal támogatva a fiatal filmeseket. Azóta a legnagyobb magyar rövidfilmfesztivállá és az egyik legfontosabb hazai filmes eseménnyé nőtte ki magát, évi több mint tízezer látogatóval. 2024 októberében – Magyarországon elsőként – felkerült az Oscar®-kvalifikáló fesztiválok listájára. A programban egyéni hangú, kreatív fiatal filmesek friss és értékes alkotásai tűnnek fel évről évre – például Deák Kristóf Mindenki című Oscar®-díjas filmje vagy Buda Flóra Anna Cannes-ban Arany Pálmát nyert animációja, a 27. A nagyközönség és a szakma mozivásznon nézheti meg az új magyar és nemzetközi rövidfilmeket, amelyek mellett kerekasztal-beszélgetések, koncertek és sok más esemény is várja a fesztiválozókat. Az egy héten át tartó fesztivál évről évre több programmal és helyszínnel gazdagodik, idén Budapest mellett már Veszprémben, Szigetszentmiklóson, Szombathelyen, Pécsen, Szegeden, Debrecenben és Szentendrén is sor kerül a Friss Hús vetítéseire.
A Friss Hús Budapest mellékszekcióinak és nemzetközi versenyének programját később jelentik be. A versenyprogramok győzteseit a fesztivál utolsó napján, június 4-én hirdetik ki.
A 2025-ös Friss Hús Budapest magyar versenyprogramjának filmjei itt tekinthetőek meg.
Képek: Friss Hús