bezár
 

színház

2025. 05. 09.
Blasek Gyöngyi a Színházi Kritikusok Céhének életműdíjasa
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Blasek Gyöngyi a Színházi Kritikusok Céhének életműdíjasa Blasek Gyöngyi bábszínész, a Budapest Bábszínház tagja kapja a Színházi Kritikusok Céhének életműdíját.

A szervezet évente egyszer titkos szavazással életművéért kritikusdíjat adományozhat olyan, a színházművészet bármely területén kiemelkedőt alkotó 65 év feletti művésznek (színész, rendező, tervező, dramaturg stb.), aki dokumentálhatóan sokat tett a magyar nyelvű színház fejlődéséért, eredményeiért, színvonalának emeléséért, és közvetve vagy közvetlenül hozzájárult, illetve hozzájárul a magyar színházművészet jövőjének alakításához, a fiatalabb színházi generációk neveléséhez, formálásához.

Szkéné színház

A közleményben Nánay István laudációját idézték, aki azt írja, a művész eddigi pályája – ami egy gimnáziumi előadás Aaséjától legutóbbi szerepéig, a Peer Gynt Aaséjáig (és idős Solvejgjéig) ível – nemcsak önmagában kerek egész, hanem szélesebb értelemben is példaértékű.

Munkássága azt a hatalmas utat is reprezentálja, amit a hazai bábjátszás hetven év alatt bejárt. Meg azt a szüntelen törekvést, hogy e gyerekműfajba kényszerített színházi forma és kifejezési mód visszataláljon eredeti közegébe, és elfogadtasson a maga komplexitásában.

Blasek Gyöngyi 1940-ben Temesváron született, de iskoláit már Budapesten végezte. 1966-ban elvégezte a bábszínészképző tanfolyamot, ettől kezdve öt éven át kellékezett.

Első jelentősebb szerepeit a férje, Bánky Róbert színész, rendező és pedagógus előadásaiban játszotta. Nemcsak színészként vett részt Bánky munkáiban, hanem alkotótársa volt árnyjátékos-kísérleteinek és -előadásainak is.

Blasek Gyöngyi számos nagy sikerű szerepet játszott, többek között A gyáva kistigris címszerepét, Toto kutyát az Ózban, a Minden egér szereti a sajtot Jozefináját, de számítottak rá a színház felnőtteknek szóló és művészi-kísérletező produkcióiban is.

A bábszínész vallomása szerint a szakmai életében fordulópontot jelentett az, amikor hatvannyolc éves korában kapott jelentős prózai feladatot: Balázs Zoltán Faust-rendezésében az idős Margitot játszhatta el. Balázs Zoltán e közös munka után szerepre hívta a Maladype Színház kettős előadásába (Schiller: Don Carlos és Goethe: Egmont).

Blasek Gyöngyi munkásságát eddig Állami Ifjúsági Díjjal (1985), Aase-díjjal (2006), Magyar Arany Érdemkereszttel (2015) és Gobbi Hilda-díjjal (2021) ismerték el.

A Színházi Kritikusok Céhe eddigi életműdíjasai: Törőcsik Mari (2011), Senkálszky Endre (2012), Zsámbéki Gábor (2013), Fodor Tamás (2014), Molnár Piroska (2015), Székely Gábor (2016), Radnóti Zsuzsa (2017), Lázár Kati (2018), Pogány Judit (2019), Csíky András (2020), Szakács Györgyi (2021), Cserhalmi György (2022), Ecsedi Erzsébet (2023) és Hernyák György (2024).

Képek: Színházi Kritikusok Céhe

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

színház

Szigethy Gábor: Régi mosolyok, régi könnyek
Richard Strauss: Ariadne auf Naxos a Bécsi Állami Operaház előadásában

Más művészeti ágakról

Baráth Áron & Pál Katja alkotásai a VILTIN Galériában
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Bogdán Viki mesekönyve diszlexiás gyerekeknek
irodalom

Beszámoló a Margó utolsó napjáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés