art&design

A 2011-ben alapított MúzeumCafé-Díjjal a magyar múzeumi szakmából minden évben olyan szakember munkáját ismerik el, aki a lap szellemiségével összhangban előremutató, új- és korszerű szemlélettel alkotott a maga szakterületén.
A döntésben a szerkesztőség munkáját a szerkesztőbizottság (Csorba Csilla művészettörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeum nyugalmazott főigazgatója, Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, György Péter esztéta, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének egyetemi tanára, Martos Gábor esztéta, művészeti író és Rockenbauer Zoltán művészettörténész) segítette.
Sári Zsolt pályáját a kezdetektől fogva az új szemléletű muzeológia jellemzi. Olyan szakember, aki túllépve a hagyományos intézményi kereteken, interdiszciplináris megközelítéssel és nemzetközi horizonttal közelít a múzeumi munkához.
Kiállításai – mint a 2024-es Kockaház (Skanzen) vagy Floris (MKVM) – a néprajzot képző- és iparművészettel, társadalomtörténettel ötvözik, miközben a közösségi párbeszédre és az emberi sorsok megértésére építenek.
A díjazott munkáját különleges nyitottság és kíváncsiság jellemzi. Kutatásai Dél-Amerikától Skandináviáig terjednek, a kurátori szerepet pedig a társadalomtudományok eszköztárával gazdagítja. Nem csak a hazai szakmai közegben alkot maradandót, de aktívan dolgozik azon is, hogy a magyar múzeumi műhelyek nemzetközi kapcsolódásai erősödjenek.
Sári Zsolt a MúzeumCafé életében is fontos szerepet játszott: 2016-ban részt vett a lap Skanzen 50. évfordulójára készült különszámának szerkesztésében, 2018-as írása a „vadmúzeumokról” pedig egy teljes lapszámot inspirált.
A MúzeumCafé Díj célja, hogy elismerje azokat a muzeológusokat, akik munkájukkal túlmutatnak a megszokott szakmai kereteken, és hozzájárulnak a múzeumok társadalmi szerepvállalásának újragondolásához – Sári Zsolt pedig ebben példaértékű.
Az elismerést kedden, az MNMKK Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban adták át.
Kép: MúzeumCafé