irodalom

A kötet tanulmányai a szerző avantgárddal kapcsolatos, két évtizedre visszanyúló kutatásait összegzik. Két korábbi monografikus könyv (Az avantgárd az erdélyi magyar irodalomban, 2006, A szürrealizmus története a magyar irodalmi mezőben, 2021) előkészületei során Balázs Imre József érdeklődése mindinkább az avantgárd nemzetközi hálózatai felé fordult, vizsgálódásaiban felerősödött az összehasonlító irodalmi módszertan, illetve kép és szöveg interakciójára eső fókusz. Jelen munka egyik célkitűzése a magyar avantgárdtörténet néhány fehér foltjának eltüntetése új összefüggések teremtése, illetve szövegközeli értelmezések révén. A könyv másik fő tematikus egységében a magyar avantgárd szerzők, elsősorban is a szürrealista alkotók nemzetközi kapcsolatrendszere kerül előtérbe, főként francia, skandináv és román viszonylatok megvilágításával.
Az Avantgárd séták látványban és láthatatlanban tanulmányai párbeszédbe lépnek az avantgárdkutatás friss eredményeivel, amely során kiemelt figyelmet kap a kultúra transznacionális áramlásának, illetve a női szerzők munkásságának kérdésköre.
Az Avantgárd séták látványban és láthatatlanban előrendelhető a Prae Kiadó webshopjában.
Balázs Imre József (1976) irodalomtörténész, avantgárdkutató, költő. Kolozsváron él, a Korunk folyóirat szerkesztője, a BBTE egyetemi oktatója.
Legutóbbi irodalomtörténeti munkái:
Üvegfej és homokóra. Déry Tibor korai műveiről (2019)
A szürrealizmus története a magyar irodalmi mezőben (2021)
Verseskötete a Prae Kiadónál:
Éjszakák a zenben (2022)