színház

Június 24-én megrendezték a Szentendrei Teátrum Nyárindító eseményét, a jó hangulatú kerti partin több, az évadban fellépő művész is megjelent a sajtómunkatársak, és Szentendre város vezetői mellett. A Teátrum saját produkciójából, a Karinthy Ferenc Dunakanyar című komédiájából ihletett keretjáték indította az esemény hivatalos részét: Szinetár Dóra, a „Kávéfőzőnő” szerepében fogadta a vendégeket. Lőrinczy György, a Teátrum és a Kulturális Központ igazgatója megnyitójában megemlítette a programsorozat különböző produkcióit, majd Fülöp Zsolt, polgármester kiemelte a nagyváradi Szigligeti Színházzal készülő, izgalmasnak ígérkező ősbemutatóját a Villámcsapottak című előadást. A beszédek közben három produkciót is megtekinthettek a résztvevők, mint a Barokk udvarlás művészei által előadott Händel áriát, Nádasy Erika a Piaf monodrámából egy sanzonnal elkápráztatta a nézőket, lezárásként pedig Szűcs Gabi az Ágytól, asztaltól című komédiából bemutatott egy részletet.
Villámcsapottak címmel készül a színészek élményeiből színdarab Kincses Réka, marosvásárhelyi születésű, Berlinben élő rendező vezetésével. Az előadás a csoda témáját körbejárja és újrafogalmazza, a véletleneket bemutatja, amik az élet minden területén jelen vannak. A jelenetek a színészek és a rendező komikus és tragikus élményeiből, történeteiből íródnak. Lázár Ervin története nyomán készül a Szegény Dzsoni és Árnika, egy zenés-táncos mesejáték Novák Péter rendezésében, amihez Szirtes Edina Mókus zenei alapokkal, Závada Péter pedig dalszövegekkel járul hozzá. A koraesti előadásban a Szigligeti Színház Nagyvárad színészei és a Nagyvárad Táncegyüttes táncosai szerepelnek.
A kortárs művek képviseletében a nyitóesten a kortárs tánc és költészet fúziójában a Szálkák című előadást láthatják a nézők. A Pilinszky János által inspirált, versekkel dúsított táncestet a Feledi Project adja elő. Kárpáti Péter írta és rendezte a Trafó és a Füge Produkció előadását, a Térkép a túlvilágról színdarabot Lőw Immanuel főrabbi és Jászai Mari színésznő kapcsolatáról, aminek főszereplői Tóth Ildikó és Zsótér Sándor. Horváth András Dezső regényéből készült a Legjobban a nőktől féltem monodráma, amiben egy fiatalember sorsfordító napját meséli el Dékány Barnabás, Georgita Máté Dezső rendezésében. A Kultkikötő két kortárs produkciót mutat be Szentendrén: az Életed hétvégéje zenés, párkapcsolati játszmát, aminek társírója és rendezője Ember Márk, játsszák Sóvári-Fehér Anna, Hevesi László és Kerekes József, illetve a Boldogan éltek című színházi mesét felnőtteknek, aminek alkotói Cseh Judit, Réti Adrienn, Rusznák András és Botos Éva. Egy német kortárs drámát is bemutatnak a De kié lesz a kutya? vígjáték Martin Rauhaus műve, Szinetár Dórával, Pataki Ferenccel, Péterfy Borival a főbb szerepekben, Paczolay Béla rendezésében.
Petőfi Sándor János vitéz című elbeszélő költeményét előadja Orosz Ákos, Tarján Veronika és Mogyoró Kornál színházat és koncert hangulatot ötvözve. Jókai sétány 200 a címe annak a kulturális stand-up estnek, amin Jókai Mór kalandos életéből mesél érdekes szemelvényeket Bősze Ádám, Nyáry Krisztián és Bach Kata. Karinthy Ferenc egyfelvonásos komédiáját, a Dunakanyart Szinetár Miklós állítja színpadra, főszerepben Szinetár Dóra és Makranczi Zalán.
Edith Piaf sorsát megidézi Nádasy Erika a Piaf, a sanzonok királynője zenés élettörténetben, amiben a dalokat élő zenekari kísérettel láthatja és hallhatja a közönség. Gábor Zsazsáról szól az Én, Zsazsa színjáték, aminek főszereplője Létay Dóra, Czeizel Gábor rendezésében. Kováts Kriszta legújabb, Víz-dalok című albumát mutatja be a Barlang színpadán. A víz minden formában megjelenik Fábry Péter dalszövegeiben, az est vendége az album zeneszerzője, Szirtes Edina Mókus. Ágytól, asztaltól címmel zenés színházi estet rendez és emellett szerepel is benne, Pelsőczy Réka, amiben ikonikus filmek jelenetein keresztül kísérheti végig a nézőközönség Rékát és Mészáros Bélát játékát. Az előadás egy kapcsolat felkavaró, megható és vicces stációit mutatja be, a romantikus hangulatot Szűcs Gabi énekszámai fokozzák. Operettsztárokat ismerhetnek meg új oldalukról például A bagoly és a cicababa előadásban. A klasszikus amerikai film alapján készült komédiában Peller Anna és Peller Károly játssza a két címszerepet, rendezte Lenchés Márton. Operett stand-up az Örök típusok című est, amiben a műfaj szereplőinek dinamikáján keresztül pillanthatnak be Operettország világába. László Ferenc zenekritikus mesél különböző történeteket, amiket Fischl Mónika, Szendy Szilvi, Boncsér Gergely és Peller Károly kiegészít slágerekkel.
Az Örökké… szabadon… előadásban egy anya és a fia életük meghatározó pillanatában találnak újra egymásra Operettszínházban is játszó, Papadimitriu Athina és a fiatal musicalsztár Sándor Péter, Czeizel Gábor rendezésében. A koncertkínálatban ismét lesz Barokk udvarlás!, ahol negyedik éve csendül fel klasszikus zene, délután ingyenes koncerteken, este nagyelőadásban, a Városháza udvarban. Az Illés Szabolcs összeállította programban most az angol barokk kerül fókuszba, többek közt Händel és Purcell műveivel, zenei improvizációkkal, korabeli táncházzal.
Az idén 30 éves Söndörgő zenekar visszatér Szentendrére, hogy bemutassa a városnak új, XXX című lemezét. A születésnapi-jubileumi duplakoncerten délszláv dallamokat, magyar és világzenét élvezhet a közönség.
A Nemzetközi Cigány Dal Napja a tavalyi nagy siker után szintén visszatér Szentendrére. A Rostás Mihály „Mazsi” által kitalált programon 10 magyar városban és 5 külföldi helyszínen ünnepelhetik a roma kultúrát, ebből az egyik Szentendre. Idén többek közt fellép a Balázs Elemér Group és a Ham Ko Ham. A Városháza udvara mellett több helyszínein is láthatók a színes produkciók: a Barlang kertben, a Vajda Múzeum udvarában, a Barokk udvarlás hétvégéjén pedig teraszokon, köztereken. 2025. nyarán is várja a közönséget a Szentendrei Teátrum egyedi programkínálata a Dunakanyar legszebb városában.
Jegyek, információk az előadásokról online: szentendreiteatrum.hu
Fotók: Schumy Csaba