bezár
 

art&design

2010. 03. 25.
Belgiumi és szentendrei festők közös kiállítása Brüsszelben
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A belgiumi Tervueren festőiskolájának és a magyarországi Szentendre művésztelepének közös kiállítása nyílt meg szerda este a Brüsszeli Magyar Kulturális Intézetben.

prae.hu

A művészeti konferenciával egybekötött eseményt Dietz Ferenc, Szentendre polgármestere nyitotta meg. A tárlaton összesen 67 festmény, illetve szobor látható.

A Brüsszel és Leuven közötti erdős tájon megbúvó Tervuerent már a XVII. században sűrűn keresték fel olyan híres festők, mint Pieter Paul Rubens, illetve Jan Brueghel. Nagyobb számban 1860 után telepedtek le tájképfestők a faluban, és ők hamarosan nagy elismerésre tettek szert, a francia "Barbizon iskola" követőiként.

Három művészgeneráció követte egymást egészen 1914-ig; ismert képviselőjük volt például Hippolyte Boulenger és Joseph Coosemans. Ellenszegültek a szigorú akadémiai szabályoknak, és csak a természetet ismerték el mesterüknek. Főleg a zonieni erdőt és a közeli Voer-völgyet, illetve a környékbeli mezőket, réteket választották témának. A tervuereni iskola mérföldkő volt a belga festőművészet fejlődésében, részét képezte a XIX. századi "vissza a természetbe" nemzetközi mozgalomnak.

Már az első világháború kitörése előtt lényegében bealkonyult a tervuereni iskolának, de még napjainkban is tucatszám érkeznek a festők ihletet meríteni a zonieni erdőbe.

A két világháború között néhány modern szellemű, konstruktív szemléletű művész alkotott Szentendrén, és nagy hatással voltak a művésztelep stílusára. A későbbiekben már a nagybányai iskola tradícióinak és a konstruktív szellemű képzőművészetnek az ötvözésére törekedtek a művésztelep alapítói is - olvasható a Brüsszeli Magyar Kulturális Intézet honlapján (www.hungarianculture.be).

Szélesebb értelemben valamennyi Szentendrén is alkotó művész tevékenysége jelenti a szentendrei képzőművészetet, a szentendrei iskolát. Az 1930-as évektől legközvetlenebbül Vajda Lajos és Korniss Dezső alkotói művészete kötődik Szentendréhez, Szigetmonostorhoz, e táj természeti és épített környezetét festették, továbbá az e tájon élő lakósok hagyományaiból merítették motívumaikat, a modern stílusok közül a szürrealizmus és a nonfiguratív művészet jegyében alkottak.
A szürrealizmus szentendrei meghonosításához Ámos Imre is hozzájárult, méltatói őt nevezték a "magyar Chagall"-nak.

Az ő hatásuk révén sok más művész is kapcsolódott Szentendréhez és környezetéhez, például Szántó Piroska, Bálint Endre, Bálint Endre barátja, Tornyai János is festett Szentendrén az 1930-as évek elején.
Inkább a konstruktív irányvonalhoz tartozott Ilosvai Varga István, Göllner Miklós, Kántor Andor, Mihálz Pál, Czóbel Béla, Vaszkó Erzsébet, Barcsay Jenő, Kmetty János, Kerényi Jenő, Deim Pál, Balogh László. A szentendrei művésztelep alkotói valamennyi szentendrei képzőművésszel együtt rendeztek és rendeznek gyűjteményes kiállításokat Budapesten és Szentendrén.

Szentendrén a Ferenczy Múzeum és annak egy jelentékeny hálózata épül a szentendrei iskola alkotóinak bemutatására.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Megnyitóbeszéd Augusztinyi Fruzsina kiállításához
Interjú Molnár Judit Lillával
art&design

Riport a Honey, have you ever heard of “zacskós-tej-tartó”? című kiállítás kurátoraival, Mayer Kittivel, Novák Piroskával és Viski Noémivel
Bill Viola, a videóművészet úttörőjének tárlata Budapesten

Más művészeti ágakról

Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
Bogdán Viki mesekönyve diszlexiás gyerekeknek


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés